Одним із варіантів може стати створення спецрахунків
Країни НАТО розробили новий спосіб надання Україні критично важливого американського озброєння для її боротьби проти Росії. Президент Трамп уперше натякнув, що погодиться на це. Замість того, щоб США й надалі передавали свою зброю Україні, чиновники у країнах НАТО придумали план, за яким адміністрація Трампа могла б продавати її союзникам, які вже передаватимуть її Україні. Це не лише могло б стати фінансовою вигодою для американців, але й убезпечило б й самого Трампа, який раніше висловлював скептицизм щодо надання військової підтримки Україні.
Як пише NYT, за словами європейських оборонних чиновників та експертів, знайомих із перебігом обговорень, це дозволило б пришвидшити надходження вкрай необхідних систем ППО "Patriot" та боєприпасів до України, яка наразі зазнає одного з найінтенсивніших російських обстрілів за весь період трирічної війни.
У четвер пан Трамп заявив, що має намір реалізувати цю стратегію. Інші країни НАТО купуватимуть американську зброю для України, сказав він, після того як домовився про це на саміті лідерів НАТО минулого місяця в Гаазі.
"Ми відправляємо зброю НАТО, і НАТО повністю оплачує цю зброю, на 100 відсотків", — сказав пан Трамп в інтерв’ю NBC News. — "Тобто, те, що ми робимо — це відправляємо зброю до НАТО, а вже НАТО надає цю зброю Україні", — додав він. — "І НАТО платить за цю зброю".
НАТО наразі координує надання озброєння Україні, але не купує і не постачає зброю безпосередньо. Це роблять 32 країни-члени Альянсу та інші партнери по всьому світу.
У матеріалі зазначається, що одним із механізмів постачання озброєння Україні може стати створення в Європі спеціальних фінансових рахунків під контролем генерала Алексуса Гринкевича, який очолює Об’єднані збройні сили НАТО в Європі. Через ці рахунки здійснюватиметься оплата за зброю та боєприпаси, які потім передаватимуть Україні через країни-посередники.
Ключова ідея полягає в оперативному використанні наявних запасів озброєння, а не в очікуванні завершення виробництва нових партій. У статті наголошується:
"Головна мета — не чекати, поки зброю виготовлять, а використовувати вже готові запаси: з арсеналів США, інших країн або з ринку, як це робить Чехія, скуповуючи 155-мм артилерійські снаряди по всьому світу."
Окрім того, союзники можуть передавати Україні свою зброю в обмін на пріоритетне право її подальшого придбання. Наприклад, Німеччина замовила у США вісім батарей систем протиповітряної оборони Patriot замість трьох, які вже передала ЗСУ.
Разом із тим, у США висловлюють занепокоєння, що перекидання Patriot з інших регіонів може послабити оборонні можливості союзників в Азії та на Близькому Сході. Тим часом у Європі наростає занепокоєння через загрозу з боку Росії. Зокрема, начальник штабу збройних сил Франції генерал Тьєррі Бюркар заявив:
"Путін вважає Францію своїм головним противником у Європі".
Президент Дональд Трамп розглядає новий пакет військової допомоги для України. Очікується, що він коштуватиме сотні мільйонів доларів. Обговорення цього питання відбулися трохи пізніше, ніж за тиждень після того, як Пентагон раптово призупинив частину наявного пакету допомоги, що включав тисячі артилерійських снарядів і високоточних боєприпасів.