Якщо ФОП було виключено з реєстру платників єдиного податку через несплату податкових зобов’язань під час мобілізації або служби за контрактом – його буде поновлено автоматично
Самозайняті фізичні особи, які були мобілізовані або підписали контракт на військову службу, звільняються від сплати податків і подання звітності на час служби. Набрали чинності відповідні зміни до Податкового кодексу (Закон № 4505-ІХ). Про це повідомили у Держаній податковій службі України.
Податки, які не сплачуватимуться: податок на доходи фізичних осіб; єдиний податок; військовий збір; ЄСВ, якщо ФОП не має найманих працівників. Звільнення застосовується автоматично на підставі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (дати мобілізації, укладення контракту, демобілізації) з першого числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року. Що робити ФОП:
ДПС послідовно ініціювала розв'язання податкових питань мобілізованих ФОП і ветеранів та створила у територіальних органах робочі групи. Для зручності й можливості отримати консультацію щодо нових норм всі «гарячі лінії» продовжують працювати. Контакти для самозайнятих захисників та їхніх родин доступні за посиланням.
ДПС не буде нараховувати авансові платежі з єдиного податку та військового збору на період мобілізації або дії контракту. Якщо такі суми вже були нараховані – вони підлягають анулюванню. Якщо ФОП було виключено з реєстру платників єдиного податку через несплату податкових зобов’язань під час мобілізації або служби за контрактом – його буде поновлено автоматично.
Також мобілізовані фізичні особи – підприємці/особи, які провадять незалежну професійну діяльність/члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, інформація щодо яких наявна в Реєстрі, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ на весь строк їх військової служби, зокрема і військової служби за контрактом. Крім того, за період мобілізації платника єдиного внеску або дії укладеного з такою особою контракту нараховані суми штрафних санкцій та пені підлягають скасуванню (анулюванню) за звітні періоди включно до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому органом контролю отримані відомості про мобілізацію платника єдиного внеску.
Якщо ФОП має найманих працівників – він може уповноважити іншу особу виплачувати зарплату працівникам. ЄСВ у такому випадку нараховує уповноважена особа, а сплатити його ФОП може протягом 180 днів після демобілізації – без штрафів. Звітність з ЄСВ подається ФОП протягом 150 днів після демобілізації, також без штрафів і пені. Якщо виникли порушення до початку служби або під час неї (несвоєчасна сплата чи звітність) – ФОП звільняється від відповідальності, якщо виконає обов’язки у встановлені строки після демобілізації:
Раніше ми писали, що 3 липня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 13134, який надає податкові пільги для мобілізованих ФОП. Закон передбачає, що завдяки автоматичному отриманню Державною податковою службою інформації з Реєстру військовозобов’язаних Оберіг буде спрощена низка процесів. Цього давно чекали і мобілізовані підприємці, і податківці.
Що міняється
ФОП, які служать за контрактом, будуть звільнені від сплати:
Терміни для податкових обов'язків після демобілізації:
Податкова автоматично отримує дані про військових-ФОПів — і автоматично застосовує звільнення. Обмеження в 10 днів на подання документів — скасовано. Увесь податковий борг військових-ФОПів підлягає анулюванню. Податкова зобов’язана відновити реєстрацію єдиного податку з дати її анулювання (якщо скасували через борг). Якщо в податкової немає інформації про ФОП-військового — можна подати заяву. Без обмеження у часі та зі збереженням усіх прав.