Звикайте: у вихідні тепер буде завжди погана погода

Дані свідчить про те, що температура, кількість опадів, хмарність та вітер можуть підкорятися тижневим ритмам

Дощові вихідні
Кліматичний феномен отримав назву"ефект вихідного дня".

Чи помічали ви закономірність, що протягом робочих днів погода за вікном сонячна та манить вийти на прогулянку, але коли настають вихідні і мрія про відпочинок на природі стає реальність, раптом небо затягують хмари і йде дощ? Так? Ви у цьому спостереженні не одинокі. Вчені навіть вигадали назву для явища – "ефект вихідного дня".

Як пише видання IFLScience, ця закономірність звісно здається дивною, особливо враховуючи факт, що семиденний тиждень – винахід людини, що не підкоряється природним циклам, таким як день, місяць або рік. Тим не менш, все більше даних свідчить про те, що в деяких регіонах температура, кількість опадів, хмарність та вітер можуть підкорятися тижневим ритмам.

В чим пов'язана така закономірність?

Вчені розділились у думці про "ефект вихідного дня"
Вчені розділились у думці про "ефект вихідного дня".

За словами дослідників, дощовий ефект у вихідні дні викликаний зростанням забруднення повітря протягом робочого тижня, в основному через дорожній рух та промислову діяльність. До вихідних рівень забруднення досягає піку, а потім швидко знижується, що може змінити властивості хмар та вплинути на ймовірність дощу. Різке скорочення викидів теж може дестабілізувати місцеві погодні системи, приводячи до помітних змін в погодних умовах.

Це явище відоме як "ефект вихідного дня". Його помітили ще у 90-х роках минулого століття.  А у 1998 році навіть була опублікована стаття у журналі Nature. В ній йшлося про дослідження, яке виявило тижневі цикли забруднення повітря та  кількості опадів і тропічних циклонів вздовж узбережжя Атлантики США. Рівень забруднення мінімальний на початку тижня і досягає свого максимуму наприкінці, що збігається зі збільшенням кількості опадів у вихідні дні. Також було виявлено, що тропічні циклони, як правило, слабшають до кінця тижня.

Але не тільки опади, а ще і температура реагує на дні тижня. Метеостанції в США, Мексиці, Японії та Китаї зафіксували тижневий цикл добових температур. Спочатку вони намагалися з'ясувати, чи пов'язаний він з 28-денним місячним циклом, але не знайшли жодних підтверджень. Замість цього найбільш вірогідним поясненням є аерозольне забруднення, воно змінює властивості хмар в короткі терміни. Ці зміни можуть знижувати сонячну радіацію днем і утримувати тепло вночі, що в кінцевому підсумку зменшує добовий діапазон температур в суботу і неділю.

У теорії про "ефект вихідного дня" переконані не всі вчені. Деякі стверджують, що такі закономірності швидше випадкові, ніж причинно-наслідкові. Погодні системи неймовірно складні і формуються безліччю взаємозалежних змінних, це ускладнює виявлення наслідків діяльності людини в настільки короткі терміни. Вони припускають, що звички людей можуть невловимо формувати небо, але заявляють, що потрібен більш глибокий аналіз, щоб по-справжньому зрозуміти це.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити