Важливо його розрізняти, щоб правильно обрати лікування
Головні болі – поширене явище. За статистикою, майже кожен мешканець планети у певні моменти свого життя відчував цей біль. Він може бути викликаний різними факторами, включаючи стрес, перевтому, зміни артеріального тиску, інфекції тощо. Загалом, більшість головних болів первинні та не мають зовнішньої причини, таких як менінгіти чи травми. Схильність до них передається у спадок, а посилити ці болі можуть життєві обставини.
Як пише видання The Daily Telegraph, посилаючись на дослідження медиків, існує понад 100 різних категорій головного болю: від легких до виснажливої мігрені. Важливо їх розрізняти, щоб правильно обрати лікування. Адже один біль можна зняти простим парацетамолом, а від іншого допоможе позбавитись тільки лікар та спеціальні препарати.
Мігрені характеризується сильним пульсуючим болем, зазвичай з одного боку голови, нудотою, чутливістю до світла, звуків і запахів. Найбільшим тригером мігрені є зміна режиму сну, пропуск прийомів їжі, раптовий перехід до надмірно інтенсивних фізичних навантажень, ще стрес та зміна погоди. Мігрені легко піддаються лікуванню. При цих нападах застосовуються триптаны, а нещодавно з'явився новий клас препаратів, званих гепантами. Вони більш ефективні, добре переносяться і можуть використовуватися як для профілактики, так і для лікування мігрені.
Сама болісна форма головного болю, що локалізується в одній половині голови, зазвичай навколо очей або скроні, – це кластерні головні болі. Вони тривають одну чи дві години. Напад може статись як вдень, так і вночі під час сну. Вони зустрічаються рідко, і страждають ними частіше чоловіки. Цей біль оцінюють у 9,7 бала з 10, тобто сильніше ніж біль при пологах та вогнепальних пораненнях.
Зазвичай пацієнти відчувають збудження і потребу рухатися та розгойдуватися. Точна причина виникнення цього головного болю невідома, але вони зачіпають область мозку, яка називається супрахиазматическим ядром, крихітну область гіпоталамуса, яка діє як центральний циркадний пейсмекер організму, регулюючи добові ритми, включаючи цикл сну.
Кластерні головні болі іноді помилково діагностують як зубний або гостру алергію через такі симптоми, як сльозотеча та закладеність носа на стороні болю. Для полегшення болю потрібно спеціалізоване лікування, наприклад, киснева терапія, ін'єкції суматриптану або назальний спрей. Препарат верапаміл, що приймається у вигляді таблеток кілька разів в день, є основним засобом профілактики, але у деяких людей він може викликати проблеми з серцем.
Головний біль напруги – найбільш поширений тип головного болю. Він викликає постійний, легкий або помірний біль і може відчуватися як туга пов'язка або тиск на голову. Зазвичай його можна полегшити аспірином, парацетамолом, ібупрофеном. На відміну від мігрені, він не викликає нудоти.
Часто такий біль виникає через неправильну поставу, скутість м'язів шиї або через напругу очей, але також можуть бути ознакою зневоднення, нестачі сну, емоційного стресу, занадто великої кількості кофеїну. Головні болі напруги полегшуються при русі, особливо на відкритому повітрі.
Головний біль, спричинений синуситом, є симптомом інфекції придаткових пазух носа (синуситу), при якому запалюється і набрякає слизова оболонка пазух носа, викликаючи закладеність носа, тупий біль за очима, у вилицях, лобі, переніссі.
Дослідження показали, що від 50 до 80% випадків, що визначаються як головний біль, викликана синуситом, насправді є помилково діагностованої мігрені. Зазвичай інфекція проходить через 7-10 днів, а полегшити біль можна за допомогою безрецептурних знеболюючих засобів.
Переважна більшість людей в якийсь момент відчували головний біль, викликану зневодненням. Справа в тому, що гіпоталамус в мозку діє як центр управління, регулюючи такі функції організму, як температура тіла, голод та спрага. Тому при зневодненні ця область мозку відчуває надмірну стимуляцію, як наслідок, починає боліти голова. Для того щоб не допустити цього болю, потрібно випивати 2-2,5 літра рідини на день.
У деяких людей надмірне вживання кофеїну може викликати головний біль, але, з іншого боку, якщо ви регулярно п'єте чай або каву, різке скорочення споживання також може спровокувати її. Стимулююча дія кофеїну обумовлена блокуванням аденозинових рецепторів у головному мозку.
Аденозин – це нейромедіатор, який сприяє сонливості і розслабленню, сповільнюючи активність нервових клітин. Коли ви перестаєте вживати кофеїн, виникає головний біль через різке підвищення активності аденозину. При цьому болі мають допомогти безрецептурні знеболювальні, але не використовуйте їх занадто часто.
Періодична офтальмодинія, або колючий головний біль, характеризується раптовим гострим, пронизливим болем за очима, які тривають кілька секунд і можуть поширюватися на всю голову. Він виникає з нізвідки і його неможливо зупинити. Найчастіше ці болі зустрічаються у жінок і, як правило, вражають людей, які зазвичай страждають мігренню або кластерними головними болями. Щоб полегшити свій стан, потрібно зробити паузу, дати болю розвинутися, і він пройде.
Більшості видів головного болю можна запобігти або принаймні зменшити їх частоту та інтенсивність. Перевірені методи профілактики болю включають: