60 годин та один вихідний на тиждень: кому з українців збільшили робочий тиждень до лютих норм

Нові норми впроваджені на період дії воєнного стану і розповсюджуються не на всіх

Трудове законодавство
Роботодавець може встановлювати норми тривалості робочого часу на свій розсуд

Під час дії воєнного стану в Україні роботодавці можуть встановлювати тривалість робочого часу для співробітників до 60 годин на тиждень. Тобто це більше ніж звичні 8 годин п'ять днів на тиждень. Це стосується не всіх, а тільки громадян, які задіяні на об'єктах критичної інфраструктури. 

Згідно з даними Державної служби України з питань праці, нововведення регламентує закон, ухвалений у березні 2022 року. Окрім збільшення часів роботи, в українців також можуть забрати ще й по одному вихідному щотижня. Для того, щоб набрати встановлену кількість годин, потрібно буде працювати 6 днів на тиждень по 10 годин, або 5 днів - по 12 годин.

Збільшення кількості робочих годин стосується працівників, які задіяні на об'єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення). Виключення становлять лише категорії, яким на законодавчому рівні встановлена тривалість робочого часу у період дії воєнного стану до 40 годин на тиждень.

Зазначається, що вирішувати хто і скільки буде працювати може безпосередньо роботодавець. Саме він встановлює час початку та закінчення зміни, кількість вихідних на тижні, а також рівень зарплатні. Проте, згідно з законом, при збільшенні робочого часу він повинен підвищити зарплатню своїм співробітникам.

Які норми КЗпП не діють у період воєнного стану

На час воєнного стану в Україні було змінено досить багато норм. Торкнулися вони і трудового законодавства. Зокрема були скасовані та не діють наступні норми КЗпП:

  • скорочення роботи на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів;
  • тривалість робочого дня напередодні вихідних днів при шестиденному робочому тижні не більше 5 годин;
  • обмеження граничних норм надурочних робіт;
  • перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого;
  • перенесення вихідних та робочих днів відповідно до рекомендації Кабінету міністрів України;
  • заборони залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні;
  • компенсації за залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні.

Раніше Інформатор писав, що з 1 липня в Україні запустили програму "єДопомога". Її мета - створення робочих місць і допомога підприємцям у започаткуванні власної справи. Також повідомляли, чи можна в Україні офіційно працювати на двох роботах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube