Зв’язки з росіянами і мерією Харкова, справи за розтрату коштів, фірми без досвіду: хто будує фортифікації на Харківщині за 8,4 млрд грн

Читать на русском

Інформатор зібрав до купи відомості про компанії, яким Харківська ОВА замовила будівництво фортифікаційних укріплень в області

Читать на русском
Зеленський, Синєгубов, оборонні укріплення
Володимир Зеленський, Олег Синєгубов, фортифікацій Харківщини. Колаж: Інформатор

Інформатор зібрав до купи відомості про компанії, яким Харківська ОВА замовила будівництво фортифікаційних укріплень в області

Більшість підрядників з будівництва фортифікаційних оборонних споруд на Харківщині досвідчені, але є й відверто нікому невідомі компанії без досвіду. Найбільші замовлення отримають фірми, пов’язані з мерією Харкова. Є 2 компанії, пов’язані з громадянами РФ та партією ОПЗЖ. А також компанія президента яхт-клубу з Дніпра. Спалахнув скандал за участі активістів, військових, журналістів щодо будівництва фортифікацій на Харківщині. Наразі частина укріплень існує тільки на папері, частину ще будують, а частина залишена у непридатному для використання стані. Це може бути пов’язаним з вибором сумнівних підрядників.

Раніше Інформатор писав, що 327 млн грн на будівництво укріплень на Харківщині отримає фірма, пов’язана з колишнім депутатом Верховної Ради України Анатолієм Денисенком (2012-2019). Також раніше ми дізналися, кому Харківська обласна військова адміністрація відписала понад 440 млн грн на деревину для фортифікаційних укріплень: алкоголічці з міста Кам’янське на Дніпропетровщині, яка працює на заводі та не могла закрити кредит у 4 тис. грн; позбавленій батьківських прав продавчині наливайки з Кам’янського з боргом за опалення у 10,5 тис. грн; брату ексчиновника Мінекономіки з Києва; крадію віскі Jack Daniels з магазину та іншим. Після публікацій журналістів ХОВА вирішила придбати деревини ще на 2,23 млн грн у сумнівних компаній.

У 2024 році Харківська ОВА уклала 223 угоди на фортифікацію на 4,51 млрд грн. Протягом 2023-2024 років вона уклала також ще 509 угод на «будівництво у сфері територіальної оборони» на 2,16 млрд грн. Як з’ясували у Харківському антикорупційному центрі (ХАЦ), ще 60 договорів на 496,5 млн грн протягом 2023-2024 років Харківська ОВА уклала на поставку дротових виробів для будівництва фортифікацій. А 155 млн грн коштувала поставка габіонів та «будинків гобітів» для фортифікацій. Також є 48 договорів на 127,3 млн грн – поставка конструкційних матеріалів, ще 11,2 млн грн – договори на поставку кріпильних матеріалів. І відповідно понад 443 млн грн на деревину для фортифікацій. На момент публікації цього матеріалу кількість угод і запланованих видатків по них може збільшитися.

У Харківській ОВА питаннями фортифікації, будівництва та ремонту оборонних споруд, закупівлею необхідних для цього матеріалів опікується Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комлексу. 13 липня 2023 року його очолив Едуард Яровой, саме під його керівництвом і відбулася більшість скандальних закупівель. Загальна вартість всіх робіт та товарів перевалить за 8 млрд грн. Додатково ще 1 млрд 732,1 млн грн виділила на роботи у цьому напрямку Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області (колишня Служба автодоріг області).

Абияк створене укріплення замість нормально облаштованого окопу. Фото Ірини Геращенко
Абияк створене укріплення замість нормально облаштованого окопу. Фото Ірини Геращенко

На початку червня народна депутатка України Ірина Геращенко відвідала Харківщину та побувала на окремих ділянках, де є фортифікаційні споруди. Вона побачила "зуби драконів", які вже кришаться та валяються звалені докупи замість того, щоб бути розставленими. Також її вразив закопаний посеред села бетонний опорний пункт, який не можливо використовувати. А ще звалена у траншеях деревина замість повноцінних олаштованих окопів. Звичайно, така ситуація не усюди, але вона є. А у Харківській ОВА відмовилася назвати компанії, які провалили задачі з будівництва фортифікацій.

Звалені докупи "зуби дракона". Фото Ірини Геращенко
Звалені докупи "зуби дракона". Фото Ірини Геращенко

Російській слід та кримінальне провадження

91 договір на 933,47 млн грн на будівництво для потреб тероборони та фортифікації уклали з ТОВ «Проектний Альянс». Формально цю фірму теж можна віднести до переліку тих, хто пов’язаний з мерією міста.

Один з власників – колишній директор Департаменту економіки та міжнародних відносин Харківської ОДА (2017-2019) та ексдепутат міськради Харкова Андрій Колос (2015-2020 років від партії «Наш край», у 2020 році балотувався від «ОПЗЖ», але депутатом не став), який раніше працював у структурах харківського нардепа Олександра Фельдмана (який був у партії «Наш край», пізніше – в «ОПЗЖ», з якого вийшов після початку повномасштабної війни) та мав відношення до забудовника «Строй-Сіті». Ще Андрій Колос є членом виконкому мерії Харкова. Цей орган очолює мер міста Ігор Терехов, його члени не отримують зарплату, але голосують за важливі для міста питання. Членів виконкому обирають депутати міськради за поданням мера.

З листопада 2022 року по жовтень 2023 року серед співвласників «Проектного Альянсу» з часткою 25% була Вікторія Письмак – менеджерка фірм родини Андрія Руденка. Він з 2015 року до 1 квітня 2024 року працював заступником мера Харкова з питань ЖКГ та «життєдіяльності міста» спочатку у Геннадія Кернеса, потім у Ігоря Терехова. Інший власник «Проектного Альянсу» – Олександр Сорочинський (йому й дісталася доля Письмак).

На початку 2023 року, коли компанія вже почала активно отримувати підряди від ХОВА, серед засновників був Ігор Рожков. Людина з таким ім’ям в російських реєстрах значиться громадянином Росії і засновником кількох російських фірм. Тоді ж Харківська ОВА вирішила у фірми придбати конструкції для оборони на 33 млн 375 тис. грн (тобто загалом фірма має отримати 966,8 млн грн на оборонні цілі).

Витяг з російського реєстру по харківсько-бєлгородському бізнесмену Ігорю Рожкову, екс-співвласнику "Проектного Альянсу"
Витяг з російського реєстру по харківсько-бєлгородському бізнесмену Ігорю Рожкову, екс-співвласнику "Проектного Альянсу"

Родина Рожкова, куди входить і Микита Ігорович Рожков (депутат Харківської райради від забороненої нині партії «ОПЗЖ» з 2020 по 2023 рік), вела бізнес в РФ. Світлана Рожкова була власницею фірми «Промдизайн» у Бєлгороді з 2018 року, а Олександр Рожков – директором фірми «Белгородский Промтранспроект», Ігор Рожков – засновник бєлгородських ООО «Промдизайн» та «Техноинжиниринг», також Рожковим у Бєлгороді належав готель. Після того, як інформація про можливий «російський слід» Рожкових стала публічною, перелік власників «Проектного альянсу» змінився.

1 угоду на 19 млн грн на будівництво у сфері тероборони отримало ТОВ «Слобожанська будівельна компанія 1» (СБК 1) з Харкова. Компанія зареєстрували наприкінці 2022 року.

Вона також зайнята постачанням дротяних виробів для Харківської ОВА, при цьому договір на 82 млн грн фірма отримала через місяць після реєстрації. Власник та директор – харків’янин Віктор Лимаренко. Він же був бізнес-партнером родини Рожкових, один з яких був раніше співвласником ТОВ «Проектний Альянс». Разом з Лимаренком власниками «СБК 1» у перші півроку існування були ексдепутат Харківської міськради Андрій Колос, тоді ще депутат Харківської райради Микита Рожков, Олександр Сорочинський, Андрій Строгий.

У рамках кримінального провадження НАБУ щодо можливих зловживань при постачання дротяних виборів правоохоронці зафіксували дивний цікавий ланцюжок схем: ТОВ «СБК 1» перерахувала 77,3 млн грн на рахунок ТОВ «Інтер-Канат» як оплату за будматеріали. Після цього ТОВ «Інтер-Канат» заплатив 48,9 млн грн виробнику колючого дроту і трьом постачальникам канатів. Ще 1,4 млн грн витрачено на транспортування замовлених виробів. За даними слідчих, вартість виробів з дроту та їхнього доставлення при цьому могли завищити на 27 млн грн. Ринкова вартість на вироби з дроту становила 130-205 тис. грн з ПДВ за тонну (без транспортування), а «СБК 1» поставляли Харківській ОВА по 420 тис. грн/т з ПДВ з транспортуванням.

Пов’язані з мерією Харкова компанії

Найбільше замовлень на будівництво фортифікацій пішло на АТ «Трест Житлобуд – 1» з Харкова. Власник – почесний громадянин Харкова, член виконавчого комітету міської ради Харкова Олександр Харченко, очолював це підприємство з 1996 року. Його компанія отримала угоди на 1 млрд 752,6 млн грн на будівництво оборонних укріплень та об’єктів тероборони від Харківської обласної адміністрації. Протягом 2010-2015 років Олександр Харченко був депутатом Харківської облради. А вже покійний попередній голова правління «Житлобуду – 1» Валерій Арутюнов був депутатом міської ради Харкова від Партії регіонів (2010-2015) та партії «Відродження» (2015-2020), до яких входив і тодішній мер Геннадій Кернес, та балотувався від Блоку Кернеса до міськради у 2020 році, але депутатом не став. А ще Арутюнов був студентським другом нинішнього мера Харкова Ігоря Терехова.

Фірма протягом 10-15 років є серед фаворитів мерії Харкова на будівельні роботи та є найбільшим забудовником у Харкові (на сайті ЛУН присутні 49 їхніх ЖК). Займається також відновленням будинків у Харкові після обстрілів. У 2008 році тодішній мер Харкова Михайло Добкін погодив виділення 61,2 гектара землі у місті з порушенням процедури для житлового кооперативу, до якого входили фірми Харченка, а кооператив створили за день до його прохання про виділення землі. Генпрокуратура вважала, що Добкін цим та іншим схожим епізодом – кооперативу «Авантаж» (16,6 га) депутата Анатолія Денисенка завдав збитків місту на 227 млн грн. Справи закрили, а Добкін спокійно пропрацював у парламенті до 2019 року.

Крім цього, у травні 2023 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області з ПАТ «Трест Житлобуд-1» уклала договір на 1 млрд 731,2 млн грн щодо реконструкції об’єкту із будівництвом фортифікаційної споруди та встановленням обладнання. А ще у Тресті отримали від обладміністрації 127,8 млн грн на будматеріали для фортифікацій.

На 804,4 млн грн 61 угоду отримало ТДВ «Житлобуд-2» з Харкова. Ця ж фірма поставила Харківській ОВА товари у сфері тероборони на 25,65 млн грн. Власники – Дмитро Кроленко, Олександр Конюхов та ряд дрібних акціонерів. Фірми цієї групи відповідальні за будівництво щонайменше 11 житлових комплексів у Харкові. Вони також займаються відбудовою Харкова та області. Директор «Житлобуду-2» – Дмитро Аносов, який працював у прокуратурі Харкова протягом 2015-2019 років.

«‎Житлобуд-2» бере початок своєї історії у післявоєнний період. У 1943 році, після звільнення Харкова від німецьких військ, відновило свою роботу Харківське Управління військово-промислового будівництва Головвоєнпромбуду. Після низки перейменувань в 1964 році Управління отримало назву «Житлобуд-2». З 1988 року там працював Юрій Кроленко на керівних посадах.

Батько Дмитра Кроленка Юрій Кроленко був Заслуженим будівельником України, почесним громадянином Харкова, членом виконкому міста з 2010 року, був помічником нардепа Валерія Писаренка (2012-2019). Олександр Конюхов був помічником нардепа Писаренка з Харкова (2014-2019), був депутатом Харківської міськради (2010-2015) від Партії регіонів та балотувався у міськраду від партії «Відродження» у 2015 році (як і тодішній мер Геннадій Кернес). За останні 10 років фірма не раз фігурувала у розслідуваннях журналістів щодо незаконного отримання землі та розіграшу тендерів.

29 договорами на будівництво укріплень на 545,7 млн грн йде ТОВ «Тех-Інком», зареєстроване у місті Дергачі на Харківщині. Керівник – Дмитро Биков з 2018 року. Власники – Ігор Карпенко та Дмитро Биков (до нього співвласницею до березня 2024 року була Вікторія Письмак). Вікторія Письмак працює директором ТОВ «А.І.Р.» - це фірма Андрія Руденка. Останній з 2006 року і донині є депутатом Харківської міської ради та з 2015 року до 1 квітня 2024 року був заступником мера міста з ЖКГ. Також Вікторія Письмак у 2020 році балотувалася до міської ради Дергачів та Харківської райради від Блоку Кернеса.

Як пише Харківський антикорупційний центр, Вікторію Письмак замінили в ТОВ «Тех-Інком» тоді, коли, за даними dumka.media стало відомо, що правоохоронці проводили обшук у помешканні Руденка. Йдеться про справу, де фігурує його дружина, яка нібито постачала колючий дріт для фортифікаційних споруд у регіоні.

Ще 3 договори на 58,8 млн грн отримала ТОВ «Схід-Теплоремонт» з Харкова у 2024 році. Раніше фірма займалася будівництвом та ремонтом об’єктів тепломережі в обласному центрі (виконано замовлень від комунальних тепломереж Харкова на понад 100 млн грн). Існує з 2010 року. Цю фірму пов’язують з колишнім керівництвом КП «Харківські тепломережі». Попередня співвласниця «Схід-Теплоремонту» Ніка Ананьєва була партнеркою по бізнесу Володимира Єни – колишнього заступника директора «Харківських тепломереж» (2007-2008), близького до брата керівника тепломереж Олександра Андрєєва, який до 2021 року також працював у тепломережах міста. За даними правоохоронців, службові особи ТОВ «Схід-Теплоремонт», у 2016–2018 роках за попередньою змовою із групою інших осіб через своє та 5 інших підприємств отримували перемоги у тендерах та могли заволодіти коштами цього КП через зловживання службовим становищем.

Компанія, яка, вірогідно, сфальшувала документи, та цікаве сусідство

38,3 млн грн (2 угоди) отримає харківське ТОВ «СК Пантеон». Підприємство створили у 2020 році. Директор та власник Сергій Буряк з Печенігів. За даними YouControl, у 2020 році річний дохід ТОВ «СК Пантеон» склав 94,5 тис. грн, у 2021 році – 332,9 тис. грн., а у 2022 році – дохід був майже нульовий. Згідно з даними платформи публічних закупівель ProZorro, великих замовлень до 2023 року фірма не отримувала. З 1 травня 2023 року з приходом Олексія Буряка відразу компанія отримала держпідпряди на мільйони.

Як зазначають у ХАЦ, для ТОВ «СК Пантеон» робота на субпідрядах від ТОВ «Гольпергруп» стала квитком для отримання замовлень від ХОВА на відбудову будинків в області та на будівництво фортифікацій. На думку журналістів, документи мали ознаки фіктивності. В «СК Пантеон» заявляли, що працювали на субпідряді «Гольпергруп» по капремонту Первомайського ліцею №7 у 2020 році. Однак цей тендер відбувся у 2021 році, а виграла його фірма ТОВ «Індастріал Білдінг Груп» (субпідрядник – ТОВ «Будівельник»), у якої у субпідрядниках не були ані «Гольпергруп» ані «СК Пантеон». Також «СК Пантеон» у тендерній документації публікували інформацію про мільйонні надходження від «Гольпергруп» у довоєнні роки, однак це не співпадає з фінансовою звітністю «Пантеону».

Інформаційна довідка СК "Пантеон" про досвід будівельних робіт
Інформаційна довідка СК "Пантеон" про досвід будівельних робіт

Друга вказана «Пантеоном» угода як досвід роботи – ремонт дитячого садочка №11 у місті Сєвєродонецьк на Луганщині за 3 млн грн у 2021 році під керівництвом «Гольпергруп». Хоча цей тендер завершили у 2020 році за майже 3,7 млн грн силами фірми «Будівельник» з Харкова, власником якої був Михайло Харнам – нинішній заступник голови Харківської ОВА Олега Синєгубова. Журналісти повідомили у Департамент капбудівництва Харківської ОДА про те, що документи про досвід проведення робіт «СК Пантеон» можуть бути не справжніми. Проте в ОДА відмовилася це коментувати та послалася на те, що в країні йде війна, а дохід у фірм може бути маленьким.

Ще 410,1 млн грн (26 договорів) отримала фірма ТОВ «Бізнес Проєкт» з Харкова. Фірму створили у 2020 році, проте лише у 2023 році державні організації (Харківська ОВА та міська рада Балаклії, де фірма облаштовує укриття у двох школах) почали укладати з нею угоди. До 2023 року фірма ніякої господарської діяльності не проводила. Власник та директор – Віталій Кравченко з селища Есхар Чугуївського району Харківщини.

За збігом обставин «Бізнес проєкт» зареєстроване у одному офісі з ТОВ «СТК Монтаж Україна». Колишнім засновником останньої був Геннадій Хлєбінських (власник «Гольпергруп»), що фігурує в історії з «СК Пантеон», яка на тендерах Харківської ОВА подавала схожі на фіктивні документи з досвідом робіт. Саме Хлєбінських надав сумнівні документи про досвід робіт для ТОВ «СК Пантеон», що і дозволило фірмі отримати підряди на відбудову багатоповерхівок на Харківщині, а потім і на будівництво фортифікацій.

Фірми зі зв’язками з політиками

Харківська ОВА 14 договірів на 327,6 млн грн на будівництво укріплень підписала з ПП «Будівельна фірма «Промтекс» з Харкова. Власники – Станіслав Бровін та Ірина Ярован. Фірма була заснована у 1996 році. У 2020 році ПП «БФ «Промтекс» увійшло до складу засновників будівельного консорціуму «‎Білдінг Груп». За даними YouControl, консорціум має зв’язок із групою будівельних компаній «‎Авантаж» колишнього депутата Верховної Ради України з Харкова від Партії регіонів Анатолія Денисенка (2012-2019). Одним із бенефіціарів «‎Білдінг Груп» є Станіслав Києвець — член Наглядової ради ПрАТ «ІБК «Авантаж», колишній помічник депутата Денисенка. «Промтекс» вказувало раніше у документах на Prozorro, що орендує техніку у двох фірм: ТОВ «Рексон» і ТОВ «Блейз Інвест» з «‎Білдінг Груп». Одним із бенефіціарів обох є ексдепутат Анатолій Денисенко.

142 млн грн (7 угод) отримала відома фірма ТОВ «Ростдорстрой» з Одеси. Власники – депутат міськради Одеси Юрій Шумахер від партії «Довіряй ділам» та Євгеній Коновалов з оточення мера Одеси Геннадія Труханова. Ця фірма більше відома ремонтом доріг та заробляє мільярди гривень, у т.ч. на дорогах у Києві та Харкові. Серед останніх великих проєктів – ремонт Дегтярівського шляхопроводу у Києві на Шулявці за 920 млн грн.

3 угоди на 57,6 млн грн на будівництво фортифікацій Харківська ОВА уклала з фірмою ТОВ «Компанія «Регіон-Буд» з Києва. Підприємство існує з 2019 року. Займається і ремонтом доріг на Харківщині. До 2018 року нинішній директор підприємства Владислав Брюховецький працював у Харкові державним інспектором з енергетичного нагляду. «Регіон-Буд» входить до складу консорціуму «Будівельно-дорожня компанія», до якого входить також ТОВ «БФ Сан Сіті» Олексія Ярославського, який був депутатом Верховної Ради України у 2002-2006 роках, – брата харківського мільярдера Олександра Ярославського.

Президент яхт-клуба теж будує укріплення

Ще 15 контрактів на будівництво фортифікаційних споруд дісталися ТОВ «Строй ЮА» з міста Кривий Ріг Дніпропетровської області. Ціна питання – 325 млн грн. У 2023 році фірма на 116 тис. грн надавала автогрейдери для ремонту доріг у сільських населених пунктах неподалік Кривого Рогу, поки їй не довірилася Харківська ОВА. Фірма з 2017 має мільйонні доходи (не від держави), а існує з 2013 року. Вона здебільшого виконувала будівельні підряди від заводу "Арселор Міталл Кривий Ріг" (колишня "Криворіжсталь"). 

Власниця – Вікторія Дідик з Дніпра. Це родичка засновника яхт-клубу «Січ» у Дніпрі В’ячеслава Дідика (він і голова наглядової ради підприємства). Дідик створив одну з найкращих зон відпочинку у місті Дніпро. Однак Дідика окремі журналісти звинувачують у самовільному зайнятті частини територій міста та проведенні будівельних робіт біля ріки Дніпро без необхідних дозволів на ж/м Перемога, зміні рельєфу (що можуть бути швідливим для екосистеми ріки), критикують за зведення будиночків на воді та побоюються, що рано чи пізно територія, де полюбляють гуляти містяни, стане закритою. А у 2024 році фірма бізнесмена використовувала будівельне сміття для створення насипів на річці Дніпро для продовження змін на фізичній мапі міста.

Яхт-клуб "Січ" у Дніпрі на ж/м Перемога. Кадр з відео каналу "Очі України"
Яхт-клуб "Січ" у Дніпрі на ж/м Перемога. Кадр з відео каналу "Очі України"

Фірма брала участь у тендері на реконструкцію школи у Циркуках на Харківщині на 138 млн грн та на реконструкцію сміттєзвалища у Підгірцях під Києвом за 692,3 млн грн у 2023 році. В обох випадках чомусь вчасно не надала документи. Тож виграти й не змогла б.

Будівельники укріплень зі скандальним досвідом

У лютому 2024 року фірма ТОВ «Будівельна компанія «Альянс-Трансбудсервіс» із Черкас отримала замовлення на будівництво фортифікацій на Харківщині. Ціна питання – 150 млн грн. Зареєстрували фірму у квітні 2023 року.

Засновником та власником цього ТОВ є черкащанин Віталій Охота. Контактний номер телефону компанії веде до іншої фірми Охоти – ТОВ «Альянс-Трансбудсервіс». А ця фірма є фігурантом кримінального провадження щодо можливого заволодіння бюджетними коштами під час будівництва амбулаторій загальної практики сімейної медицини у Черкаській області. Також у судовому реєстрі збереглося ще кримінальне провадження 2017 року. У ньому поліція підозрювала ТОВ «Альянс-Трансбудсервіс» та посадовців Білозірської сільської ради на Черкащині у зловживаннях на дрібних закупівлях. Тоді Віталій Охота завіз до ЦНАПу офісні меблі сумнівного походження. А ще підприємець на ремонті Білозерської сільської ради перекидав гроші іншій підприємиці, яка не мала найманих працівників відповідної кваліфікації, спецтехніки та обладнання для будівельних робіт. Однак ці справи пізніше закрили.

78,1 млн грн (4 договори) віддадуть ПП «ПМП Імпульс» з Харкова. Фірма зареєстрована у 2003 році. Власник – Олексій Кобильський з Полтави. До 2024 року фірма не отримувала замовлень від держави, а з 2014 року фірма не вела ніякої фінансової діяльності.

Власник цього підприємства Олексій Кобильський раніше працював 10 років інспектором у податковій – у Харкові, Ялті, Полтаві, в Азово-Чорноморській екоінспеції. У 2010-2015 роках був депутатом Зачепилівської селищної ради Харківщини від Партії регіонів. У 2016 році він керував компанією ТОВ «Трубремонт», яку слідчі підозрювали у розкраданні коштів на будівництві газового трудопроводу з Шебелинки до Слов’янська, який мав коштувати майже 96 млн грн. Кобильський раніше перетинався у тих компаніях, де працював, з бізнесменом Олегом Ярмолатієм та його партнерами. У 2019 році Кобильський став співвласником ТОВ «Будівельник» (не плутати з однойменною компанією, де власником був Михайло Харнам), раніше частка у  «Будівельнику» належала ексгубернатору Харківщини Ігорю Балуті (2014-2015). Також Кобильський є власником підприємства ТОВ «Східбудтрансгаз», яке надає послуги державному «Укгазвидобуванню» та Харківській ОДА, та підписало угоду на надання електрогенераторів для мерії Києва на 11,4 млн грн у 2022 році.

А Лідія Кобильська (вірогідно, дружина бізнесмена) у 2010-2014 роках керувала Зачепилівською райдержадміністрацією, була депутатом Зачепилівської райради у ці роки. А ще керувала районною організацією Партії регіонів. У 2019 році очолювала організацію партії у ОПЗЖ Красноградському районі на Харківщині.

Фірми без відповідного досвіду

ТОВ «Високо-технологічні споруди» з Харкова отримало підряди на 109,2 млн грн. Фірма була заснована у червні 2021 року. За даними YouControl, у 2021-2022 роках не вела фінансової діяльності та не отримувала прибутки. У 2023 році проводило обстеження технічного стану та складання проєктної документації для ремонтів ліцеїв у Зачепиліській громаді Харківщини. А через кілька місяців Харківська ОВА обрала цю фірму для будівництва фортифікаційних укріплень.

ТОВ «Тудест» з Луцька на будівництво фортифікації Харківщини отримає 86,6 млн грн. Фірму заснували у 2018 році. Судячи з даних реєстрів, наведених в аналітичній платформі YouControl, до 2024 року фірма не отримувала прибутків. Власник та директор – Данило Шевченко з Києва. До цього співвласницями були Лідія Хоменко з Білої Церкви та Ольга Чубенко з Києва, які також засвітилися у сотнях різних фірм як колишні власниці або керівниці.

ТОВ «Будівельна компанія «Спец-Х» з Харкова отримає 57,5 млн грн. Вона заснована у 2021 році. Однак до 2023 року прибутків не отримувала. До замовлень на будівництво фортифікацій від ХОВА бюджетних підрядів не отримувала. Проте директор цього підприємства є власником помітної на ринку компанії, яка продає будматеріали.

2 угоди на 38,3 млн грн отримало харківське ТОВ «Фаворитбуд Компані» у 2024 році. Компанію заснували у 2016 році. У 2019 році її прибутки становили понад 400 тис. грн, у 2020 році – понад 1,24 млн грн, у 2021 році – 1,92 млн грн, у 2022 році – 700 гривень! Бухгалетером фірми є Юрій Кибка з селища Білики на Полтавщині, де він був депутатом селищної ради у 2017-2020 роках та членом селищної спілки учасників АТО, – попередній власник та директор підприємства.

Інші компанії, які допоможуть захистити Харківщину

Отримали підряди на будівництво укріплень та фортифікацій у Харківській області представники фірми ТОВ «Жилстрой-3» з Харкова. Їм пощастило укласти 19 договорів на 362,1 млн грн. Фірма існує з 2017 року, але до 2023 року ніякі угоди з державними органами не укладала. Наприкінці 2023 року Держвідновлення у Харківській області довірило «Жилстрою-3» аварійний ремонт будівлі у Дергачах за 66,4 млн грн. Власники – Олександр Малєєв та Юрій Мельник (він же і директор). А Олександр Малєєв є співвласником девелоперської компанії «Альбатрос». Юрій Мельник був членом одного кооперативу з Мальвіною Даниловою – колишнею суддею Вищого господарського суду України та Господарського суду Києва (звільнили у 2021 році)

7 договорів на 177,7 млн грн виконає ТОВ «Ремтехналадка» з Полтави. Фірма зареєстрована у 1997 році. Власниця – Євгенія Корнберг з Полтави. ТОВ «Ремтехналадка» брала участь у «Великому будівництві» Зеленського на Черкащині, зокрема будувала стадіон у Ватутиному. Фірма має чималий досвід проведення будівельних робіт на замовлення державних структур.

6 угод на 127,2 млн грн уклали з ТОВ «Будівельна компанія Мегабуд-2012» з Харкова. Фірма існує з 2015 рок. Раніше проводила ремонтні роботи у будинках, університеті, на теплових мережах у Харкові.

На 117,5 млн грн 6 угод Харківська ОВА уклала з ТОВ «Тероліс-Буд» з села Рожни під Києвом. Фірму заснували у 2017 році. Займалася фірма до цього ремонтом доріг та спортмайданчиків у столиці, на Київщині та Харківщині.

4 угоди на 78 млн грн уклали з ТОВ «ХарДорСтрой» з Харкова у 2024 році. Минулого року фірма проводила невеликі ремонти з поточного ремонту доріг у селищі Старий Салтів під Харковом. Директорка – Оксана Розумна. Вона працює адвокаткою у Харкові та є власницею агрофірми «Прогрес» у Вовчанську, в якому зараз тривають бої.

42 млн грн дістанеться ТОВ «Слобожанська будівельна компанія Саргон» («СБК Саргон») з Харкова. Фірму заснували у 2021 році. У 2023 році вона отримала підряд на відновлення школи у Старому Салтові у 17 км від кордону з Росією за 193 млн грн, а пізніше – на відновлення тепломереж у Харкові на 325,6 млн грн. Як зазначають журналісти, в обох випадках фірма суттєво завищувала вартість робіт. Нинішнім власником «СБК Саргон» є Ігор Купровський, а директором – Олександр Шамарін. У 2020 році Купровський висувався в Харківські міськраду та облраду від партії «Акцент», список якої очолював ексголова Харківської ОДА Ігор Балута (2014-2015). А з Шамаріна у 2021 році ПриватБанк стягнув 40,7 тис. грн боргу за кредитом.

2 договори пощастило укласти на 40 млн грн ТОВ «БМЗ Буд» з Харкова. Компанія існує з 2013 року. До цього фірма займалася невеликими поточними ремонтами у закладах освіти міста і сусідніх населених пунктів. Директор та власник – харків’янин Роман Шаповалов. Його дружина працює прокурором в обласній прокуратурі.

Та нарешті 2 угоди на 24,8 млн грн отримало ТОВ «Еверест Констракшн» з міста Первомайський Харківської області. Фірму заснували у 2016 році. У 2023 році фірма займалася ремонтами пошкоджених росіянами будинків у Харкові на Салтівці, заміною дверей у метро та постачанням туди алюмінієвих конструкцій, ремонтами у двох університетах Харкова та відновленням будинків у місті Балаклія (під час якого, як зазначають «Наші гроші» завищили вартість ремонтів).

Будівництво фортифікаційних споруд на Харківщині

Скандал навколо ліній оборони у Вовчанську почався з "крику душі" військовослужбовця Дениса Ярославського. 12 травня він написав пост на власній сторінці Facebook, де емоційно розповів про те, що за весь цей час на Харківщині мали б збудувати бетонні укріплення в мінус три поверхи. Однак, як наполягає Ярославський, не було навіть мінних полів на першій лінії, через що росіяни зайшли в область легше, ніж мало б бути:

"За 2 роки на українському кордоні повинні були стояти бетонні укріплення в мінус 3 поверхи! А не було навіть мін. Ми приходимо до думки, що це або шалене злодійство, або навмисний саботаж", - написав Ярославський.

Засновник спецпідрозділу Kraken Головного управління розвідки Міноборони України Костянтин Немічев заявив, що фортифікаційні споруди в Харківській області почали будувати за кілька місяців до початку наступу армії РФ. Немічев нагадав, що територію Харківщини біля кордонів з Росією було звільнено від росіян ще восени 2022 року, маючи на увазі цим, що у влади було достатньо часу для підготовки фортифікацій.

Бетонний оборонний пункт посеред села на Харківщині, не придатний для оборони. Фото Ірини Геращенко
Бетонний оборонний пункт посеред села на Харківщині, не придатний для оборони. Фото Ірини Геращенко

Будівництво фортифікаційних споруд на півночі Харківської області дійсно могли провалити. Це підтвердив OSINT-проєкт DeepState, який показав знімки із незавершеними укріпленнями. Зокрема, у населеному пункті Липці, куди українські захисники всіма силами намагаються не пропустити ворога. Попри це, у мережі продовжують називати заяви про складну ситуацію з оборонними спорудами “зрадою” та “ІПСО”, звинувачуючи тих, хто про це каже, у роботі на ворожу пропаганду. 

Керівник регіону Олег Синєгубов казав, що роботи відбувалися, але через обстріли прикордоння було втрачено багато техніки та загинули чотири будівельники, ще 15 людей були поранені. Генерал Олександр Яковець заявляв, що найкращі інженерно-фортифікаційні споруди - на відстані 17−35 кілометрів від лінії фронту, а ось на першому рубежі (1,5-6 км) їх мають будувати самі військові - тому і Вовчанськ був ненадійно укріплений.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов розповів, що третю лінію оборони на Харківщині, за яку відповідає його адміністрація, розпочали будувати приблизно за 10 тижнів до наступу РФ на область - з 1 березня. До цього була постанова, контракти та інші бюрократичні процедури. Очільник області також пояснив, що ці фортифікаційні споруди відрізнялись від тих, що зводили у попередніх роках.

"Раніше ми робили ходи сполучення, однак не мали їх облаштовувати до заходу військ (просто копали траншеї, не перекриваючи їх деревом – Ред.). Бо деревина псується під впливом погодних умов. Однак нові фортифікації передбачали й облаштування ходів сполучень, і певну технологію, певне дерево, розмір тощо. Після того ми мали отримати карти-схеми – це позначення того, де на місцевості треба збудувати ту чи іншу фортифікаційну споруду – взводний опорний пункт (ВОП), протитанковий рів, тетраедри, невибухові загородження тощо", - сказав він.

У Верховній Раді України після скандалів створили тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування ситуації з будівництвом фортифікаційних оборонних споруд. Нардеп Ярослав Юрчишин заявив, що створення ТСК напряму пов'язано із ситуацією на Харківщині. За його словами, відповідна пропозиція "була раніше", однак проблеми виявлені там, зокрема розслідування про постачання деревини для укріплень Харківщини дали додатковий поштовх цьому процесу. До повноважень тимчасової слідчої входить вивчення обставин та підготовки деяких питань. Зокрема, це облаштування фортифікаційних споруд, інженерних загороджень на лінії зіткнення та цільового використання коштів, виділених на їх облаштування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.