Фірма, близька до вже екс-заступника мера Харкова, отримає 547 млн грн на будівництво фортифікацій Харківщини

Фірма ТОВ Тех-Інком, пов’язана зі звільненим у квітні 2024 року багаторічним заступником мера Харкова Анрдієм Руденком, відповідальним за питання оборони, отримала кошти на будівництво фортифікаційних оборонних споруд від керівництва Харківської області

Ігор Терехов, Андрій Руденко, укріплення Харківська область
Андрій Руденко - колишній заступник Ігоря Терехова, колаж: Інформатор

Харківська обласна адміністрація виділить кошти на будівництво фортифікаційних споруд фірмі Тех-Інком, яка має відношення до звільненого у квітні 2024 року заступника мера Харкова Андрія Руденка. Вона отримає 547 млн грн, а також з Руденком була пов'язана інша фірма, яка отримає на будівництво укріплень на Харківщині майже 933,5 млн грн. Такі дані отримав Інформатор через відкриті реєстри. У ЗМІ з початку травня триває скандал через низьку якість підготовки фортифікаційних укріплень Харківщини або їхню відсутність. Частково це можна виправдати строками, бо почали їх будувати надто пізно, а ще - вибором сумнівних підрядників.

Інформатор писав, що понад 1,08 млрд грн на будівництво фортифікаційних укріплень у Харківській області отримають 2 фірми, пов'язані з громадянами Росії та членами вже забороненої партії ОПЗЖ. Раніше ми з'ясували, що більшість деревини для оборонних споруд на Харківщині поставили сумнівні фірми, які належали двом алкоголічкам з міста Кам'янське на Дніпропетровщині (одну з яких позбавили батьківських прав, а інша вчиняла насильство над власною матір'ю), власнику півсотні фіктивних компаній та іншим цікавим персонажам.

29 договори на будівництво укріплень на 545,7 млн грн йде ТОВ «Тех-Інком», зареєстроване у місті Дергачі на Харківщині. Керівник – Дмитро Биков з 2018 року. Власники – Ігор Карпенко та Дмитро Биков (до нього співвласницею до березня 2024 року була Вікторія Письмак). Вікторія Письмак працює директором ТОВ «А.І.Р.» - це фірма родини Андрія Руденка. Також це підприємство орендувало приміщення у колишньої дружини Руденка.

Останній з 2002 року і донині є депутатом Харківської міської ради та з 2015 року до квітня 2024 року працював заступником мера міста з ЖКГ у Геннадія Кернеса та Ігоря Терехова (під час повномасштабної війни – «з питань життєдіяльності міста»). Також Вікторія Письмак у 2020 році балотувалася до міської ради Дергачів та Харківської райради від Блоку Кернеса. До цього Андрій Руденко їздить на Toyota Land Cruiser 200 за 2 млн грн, який належить Вікторії Письмак.

Як пише Харківський антикорупційний центр, Вікторію Письмак замінили в ТОВ «Тех-Інком» тоді, коли, за даними dumka.media стало відомо, що правоохоронці проводили обшук у помешканні Андрія Руденка. Йдеться про справу, де фігурує його дружина, яка нібито постачала колючий дріт для фортифікаційних споруд у регіоні.

Але мінус у тому, що Андрій Руденко у своїх деклараціях не вказував ніяку дружину та особу, з якою проживає, тому шо не перебуває у шлюбі. Отже, вони не перебувають у шлюбі. На самого Руденка немає кримінальних справ щодо будівництва оборонних споруд.

Втім, як повідомляли у Бюро економічної безпеки 21 березня 2024 року, вони викрили будівельну компанію в спробі розтрати бюджетних коштів під час будівництва фортифікаційних споруд на території Харківської області. Загалом компанія отримала підряд на будівництво фортифікаційних споруд вартістю понад 240 млн грн.
Встановлено, що 20,45 млн грн компанія перевела на рахунки фізичної особи – підприємця, яка була зареєстрована у січні 2024 року. Згадувана особа фактично працює адміністратором закладу харчування, тобто немає відношення до будівництва.

Водночас після отримання коштів вона намагалась перерахувати їх на рахунок компанії, що може бути пов’язана із діяльністю так званих «конвертаційних центрів». Наразі вихідні платежі по рахунках фізособи підприємця зупинено. 20,45 млн грн заблоковано. Що це за компанія (під опис БЕБ про отримання понад 240 млн грн підпадає 6 різних компаній, які зайняті будівництвом фортифікацій на Харківщині) та чи пов’язана ця справа з «дружиною» колишнього заступника – поки такої інформації немає.

Також варто зазначити, що ми писали, як дві пов’язані з громадянами Росії та партією «ОПЗЖ» компанії отримають понад 1 млрд 68,3 млн грн на будівництво фортифікаційних укріплень у Харківській області.

У компанії ТОВ «Проектний Альянс», яка отримає 933,47 млн грн на укріплення, за даними YouControl, з листопада 2022 року по жовтень 2023 року серед співвласників з часткою 25% була Вікторія Письмак – менеджерка фірм Андрія Руденка, а також співвласниками були депутат Харківради Андрій Колос (25%), Ігор Рожков (у якого сім’я займалася бізнесом як на Харківщині, так і на російській Бєлгородщині) та Олександр Сорочинський (нині він директор, йому і перейшла доля Вікторії Письмак у підприємстві). За той час, поки Вікторія Письмак була серед засновників фірми, з «Проектним Альянсом» Харківська ОВА підписала угоди на 624,88 млн грн на проведення робіт з будівництва фортифікацій.

Хто такий Андрій Руденко

У 2001-2012 роках Андрій Руденко був головою правління ЗАТ «Хлібзавод «Салтівський». У 2002 році був обраний депутатом Харківради, переобирався у 2006 («Наша Україна»), 2010 (ВО «Батьківщина»), 2015 (партія «Відродження»), 2020 роках («Блок Кернеса – Успішний Харків»). Отже, з 2002 року є депутатом міської ради. У 2006-2012 роках був членом «Нашої України» та ВО «Батьківщина» (Блок Юлії Тимошенко), регіональні організації яких тоді очолював Арсен Аваков, активно критикував міську владу на чолі з представниками Партії регіонів Михайлом Добкіним та Геннадієм Кернесом.

У 2012 році Андрій Руденко вийшов з «Батьківщини», а вже з лютого 2013-го по травень 2014-го очолював Дергачівську райдержадміністрацію Харківської області. З лютого 2015 року працював заступником мера Харкова з питань ЖКГ – спочатку у Геннадія Кернеса, а з кінця 2021 року – в Ігоря Терехова. Член депутатської комісії з питань промисловості, економічного розвитку та власності. 29 лютого 2024 року Ігор Терехов підписав документ, згідно з яким з 1 квітня Андрій Руденко припиняє роботу на посаді заступника мера. За перші 3 місяці 2024 року депутат міськради на своїй посаді заробив понад 1 млн 829,6 тис. грн зарплати.

Андрію Руденку належала частка (по 45% у кожній) в таких компаніях: ТОВ «А.І.Р.» (неспеціалізована оптова торгівля); ТОВ «Соснівка» (будівництво інших споруд); ТОВ «АМІС» (надання в оренду інших машин, устаткування та товарів); ТОВ «Дитячий театр пісні Мулермана» (театральна та концертна діяльність). Також він був кінцевим власником ряду інших підприємств.

Будівництво укріплень у Харківській області

За створення оборонних фортифікаційних споруд у Харківській ОВА, очолюваній Олегом Синєгубовим, відповідає Департамент ЖКГ та  ПЕК Харківської ОДА. З 13 липня 2023 року його очолює Едуард Яровой. Департамент укладає прямі угоди без тендерів та сам обирає, з ким укласти такі договори. Більшість підрядів віддали відомим будівельним компаніям, які існують більше десятка років. Загалом ХОВА виділила на будівництво оборонних укріплень на Харківщині понад 8 млрд грн.

Скандал навколо ліній оборони у Вовчанську почався з "крику душі" військовослужбовця Дениса Ярославського. 12 травня він написав пост на власній сторінці Facebook, де емоційно розповів про те, що за весь цей час на Харківщині мали б збудувати бетонні укріплення в мінус три поверхи. Однак, як наполягає Ярославський, не було навіть мінних полів на першій лінії, через що росіяни зайшли в область легше, ніж мало б бути:

"За 2 роки на українському кордоні повинні були стояти бетонні укріплення в мінус 3 поверхи! А не було навіть мін. Ми приходимо до думки, що це або шалене злодійство, або навмисний саботаж", - написав Ярославський.

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов розповів, що третю лінію оборони на Харківщині, за яку відповідає його адміністрація, розпочали будувати приблизно за 10 тижнів до наступу РФ на область - з 1 березня. До цього була постанова, контракти та інші бюрократичні процедури. Очільник області також пояснив, що ці фортифікаційні споруди відрізнялись від тих, що зводили у попередніх роках.

"Раніше ми робили ходи сполучення, однак не мали їх облаштовувати до заходу військ (просто копали траншеї, не перекриваючи їх деревом – Ред.). Бо деревина псується під впливом погодних умов. Однак нові фортифікації передбачали й облаштування ходів сполучень, і певну технологію, певне дерево, розмір тощо. Після того ми мали отримати карти-схеми – це позначення того, де на місцевості треба збудувати ту чи іншу фортифікаційну споруду – взводний опорний пункт (ВОП), протитанковий рів, тетраедри, невибухові загородження тощо", - сказав він.

Також ми розповідали, що кримінальне провадження щодо завищення цін під час придбання деревини для будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині відкрили ще у лютому 2024 року. Ціну накручували, прикриваючись видатками на логістику. 21 травня СБУ отримала доступ до всіх документів щодо закупівель деревини. А ще НАБУ підозрює, що при закупівлі виробів з дроту одна з фірм завищила ціни на 27 млн грн, відповідно ці гроші могли бути присвоєні.

У Верховній Раді України після скандалів створили тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування ситуації з будівництвом фортифікаційних оборонних споруд. Нардеп Ярослав Юрчишин заявив, що створення ТСК напряму пов'язано із ситуацією на Харківщині. За його словами, відповідна пропозиція "була раніше", однак "проблеми виявлені там, зокрема розслідування "Межі" (антикорупційний центр. - Ред.) дали додатковий поштовх" цьому процесу. До повноважень тимчасової слідчої входить вивчення обставин та підготовки деяких питань. Зокрема, це облаштування фортифікаційних споруд, інженерних загороджень на лінії зіткнення та цільового використання коштів, виділених на їх облаштування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube