Найбільші замовлення на деревину для фортифікацій на Харківщині отримали алкоголічка та продавчиня з наливайки

Читать на русском

Харківська ОВА витратила на будівництво укріплень понад 8 млрд грн. за рік: деревину для фортифікацій їй поставляли фірми з ознаками фіктивності, якими керували дивні люди - жінка, яку позбавили батьківських прав, чоловік, який отримав покарання за спробу вкрасти в магазині спиртне, та людина, на яку записано більше півсотні фіктивних фірм

Читать на русском
Скандал навколо фортифікацій на Харківщині - колаж
Деревина є вагомою складовою для укріплень ліній оборони, Олег Синєгубов - голова Харківської ОВА

Харківська ОВА витратила на будівництво укріплень понад 8 млрд грн. за рік: деревину для фортифікацій їй поставляли фірми з ознаками фіктивності, якими керували дивні люди - жінка, яку позбавили батьківських прав, чоловік, який отримав покарання за спробу вкрасти в магазині спиртне, та людина, на яку записано більше півсотні фіктивних фірм

З початком наступу росіян на Харківщині, у соцмережах поширилися повідомлення про незадовільний стан чи неготовність фортифікаційних споруд у регіоні. Зокрема про це писали військові, що безпосередньо брали участь у воєних діях. Ба більше, неготовність фортифікацій називали ледве не головною причиною швидкого просування ворога. Офіційна влада намагалася спростувати будь-які натяки на несумлінність будівельників та підрядників. Проте Інформатор ці ознаки таки знайшов - на прикладі фірм, з якими Харківська ОДА уклала угоди на поставки деревини для фортифікаційних споруд. Низька з тих фірм мають явні ознаки фіктивних. А записані ці фірми на випадкових людей з Кам'янського у Дніпропетровській області, Київської області та Харкова. Тож з тендерами мабуть не все чисто. 

 

Розпил 440 мільйонів гривень?

За нашими підрахунками, з початку 2023 року на закупівлю деревини для будівництва укріплень військовим Харківська ОВА виділила понад 440 млн грн. Приблизно 3/4 цієї суми дісталося фірмам, які виглядають достатньо сумнівно. При цьому перевірити, скільки та якої саме деревини було поставлено - неможливо.

Такими угодами займається Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОДА. З 13 липня 2023 року його очолює Едуард Яровой.

Угоди з підрядниками укладаються напряму по спрощеній процедурі без проведення тендерів. Тому не відомо, за якими критеріями у Департаменті відбирають переможців.

Також у казначейських платіжках за березень-травень 2024 року ми не помітили оплат по цих угодах, тож невідомо, що саме з них оплатили та коли.

З початку 2023 року деревину у невеликій кількості постачали лише державні лісгоспи Харківщини та "Епіцентр", однак з другої половини 2023 року почалося засилля невідомих приватних компаній. При цьому невідомі компанії пов'язані між собою щонайменше фігуруванням тих самих людей у керівництві чи їхніми зв'язками.

 

Підставні особи для відмивання коштів

Всі невідомі компанії, які раптом стали постачальниками деревини на десятки та сотні мільйонів гривень для влади Харківщини, раніше не проявляли якоїсь фінансової активності та мають ознаки фіктивності. Також до цього вони не вигравали у тендерах. 

За словами юриста Анатолія Яреми, компанії-підрядники не мають партнерів окрім військадміністрації; за відкритими даними, у них відсутня будь-яка техніка чи оборотні активи. Майже всі постачальники - посередники та невідомо, чию деревину та звідки вони постачають. А від цього залежить, чи зможуть росіяни окупувати ще більше територій у Харківській області протягом найближчих місяців.

Лідером з постачання деревини для Харківської ОВА є фірма з Дніпра - ТОВ "Герц Індустрія". Розташована вона у мальовничому районі неподалік від міського парку імені Шевченка у непримітній кімнатці. Зареєстрували її 20 червня 2023 року. Через 5 місяців вона отримала першу угоду з ХОВА. А наразі з нею укладено договорів на 116 млн 111 тис. 825 грн.

За даними платформи YouControl, власницею є нікому невідома Вікторія Смоляк з міста Кам'янське, що знаходиться неподалік від міста Дніпро. Жінка з такими ініціалами працює на ахметівському Дніпровському металургійному комбінаті (Камет-Сталь) у своєму місті.

З судового реєстру відомо, що Вікторія Смоляк (або її повна тезка з її міста) у 2017 та 2024 роках п'яною ображала свою матір та чинила на неї психологічний тиск, через що та зверталася до суду. У 2011 році Вікторія взяла кредит у ПриватБанку на 4 тис. грн та не виплатила його протягом 7 років, через що у 2018 році вже утворився борг на 44 тис. 358 грн. Суд стягнув з неї 43 тис. 531 грн. Також було 4 стягнення штрафів у 2022 році. 

Спочатку директором фірми був Станіслав Череменцев. До того цей чоловік керував фірмою ТОВ "Алест Грос", яку у 2021 році заснував Сергій Олександрович Секо. Так само цей Секо був керівником та засновником майже 2 тисяч "фірм-пустишок", які існують на папері та не ведуть ніякої діяльності. Олександр Секо - колишній податківець з Рівненщини, можливо, це його родич. 

Фірми Сергія Секо. Інфографіка Clarity Project
Фірми Сергія Секо. Інфографіка Clarity Project

Після Череменцева дніпровську фірму постачальників деревини у березні 2024 року очолював Дмитро Кнорозов. Це ім'я теж ні про що не скаже. Але після цього Кнорозов очолив фірму "Сатісбуд", яка теж є однією з лідерів у постачанні деревини для Харківської ОВА.

Кнорозов народився у 1998 році. На нього у 2021 та 2023 роках по ньому відкривали провадження на стягнення коштів. У 2018 році взяв кредит, за яким з нього у 2021 році колектори намагалися стягнути понад 23,5 тис. грн, але у суді він доводив, що здійснював погашення боргу. З кінця березня 2024 року фірму ТОВ "Герц Індустрія" очолює харків'янин В'ячеслав Ковальов.

На другому місці за розміром закупленої деревини стоїть фірма ТОВ "АТТ-Буд". Зареєстрована 10 березня 2023 року у Дніпрі, а пізніше переїхала до Харкова. Через рік після заснування отримала перший договір від Харківської ОВА. Загалом має поставити деревини на 100 млн 381 тис. 805 грн

Власник ТОВ "АТТ-Буд" - підприємець з Київської області Максим Ожеледа 1991 року народження. По ньому у 2018 та 2021 році відкривалися виконавчі провадження. У 2020 році він балотувався до Калинівської селищної ради Фастівського району Київщини від партії "Наш край", але депутатом не став. Його брат Артем з Києва щонайменше з 2014 по 2020 рік працював у Державній податковій інспекції, Мінекономіки та Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК), де займався аудитом та розшуком активів. Зараз декларацій Ожеледи немає у вільному доступі.

У 2024 році Максим Ожеледа був власником і керівником ТОВ “Каруана ЛТД” та ТОВ “Мобайл Юкрейн”, де тепер власник і директор В’ячеслав Ковальов - директор згаданої нами вище ТОВ “Герц Індустрія” з Дніпра. А ТОВ “Лакторд” після Ожеледи володіли по черзі Сергій Маркарян (власник ще однієї фірми-постачальника деревини для ХОВА) та знов Ковальов. З Ковальовим Ожеледа перетинався ще у ряді фірм. 

До квітня 2024 року Максим Ожеледа був власником фірми ТОВ “Побудуємо”, а зараз власник Володимир Штикун - родич Ольги Штикун, яка працює завідувачкою відділу у Вищій раді правосуддя.

На третій сходинці хіт-параду постачальників деревини фірма ТОВ "Сатисбуд", зареєстрована у Харкові 23 червня 2023 року. Її директор - вже згадуваний Дмитро Кнорозов. З його приходом наприкінці березня 2024 року фірма отримала угоди на постачання деревини на 98 млн 392 тис. 7 грн.

Власниця ТОВ "Сатисбуд" - Наталія Коваль. Вона теж з міста Кам'янське, як і Вікторія Смоляк, якій належить ТОВ "Герц Індустрія".

За даними з судового реєстру, Наталія Коваль з Кам'янського доволі цікава особистість (якщо це не повна її тезка з її міста). 9 квітня 2024 року вона у стані алкогольного сп'яніння чинила психологічний тиск на матір, не пускала її додому.

Працює продавчинею у павільйоні підприємця Бесценного у Кам'янському. У січні 2024 року там продавала коньячні вироби без акцизних марок, після чого слідчі вилучили 7 літрів незаконних алкогольних напоїв. За цією ж справою вона "попадалася" у 2023 році. З жовтня 2021 року до весни 2023 року жінка не могла оплатити заборгованість за опалення у понад 10,5 тис. грн.

Наприкінці 2023 року жінку позбавили батьківських прав, бо вона вела аморальний спосіб життя, зловживала алкогольними напоями та зовсім не цікавилася життям неповнолітнього сина, який проживав у родині сестри свого батька. А у 2021 році жінка перебувала у стані сильного сп'яніння у громадському місці та поводилася невідповідно.

Голова Харківської ОДА має власну думку щодо того, чи нормально, що деревину для фортифікацій у регіоні поставляють фірми, що належать алкоголічкам та продавчиням контрафактного алкоголю: 

"Усі контракти безавансові, тобто ми чекаємо за цими контрактами, де визначена ціна, визначена якість і визначені терміни. Якщо підрядник виконує по якості й по термінах, привозить із точки А в точку Б, і якщо воно відповідає цим трьом критеріям, у нас питань до цього підрядника немає, ми проплачуємо кошти лише після постачання, після виконання умов договору. Проплачуємо через два-три тижні.

Мені особисто все одно, хто там засновник, скільки їх. Ми звертаємо увагу на комунікацію із правоохоронними органами й звертаємо увагу, щоб там не було прямого або опосередкованого зв’язку із країною-агресором, бо це пряме порушення закону", - прокоментував голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

 

Не всі постачальники деревини для ХОДА є фіктивними

Звісно, не всі постачальники такі, як вищезгадувані. Найповажнішим приватним постачальником деревини для ХОВА є ТОВ "Епіцентр К". Підприємство належить Олександру та Галині Герегам. Паралельно компанія займається роботою у різних регіонах та виконує тисячі інших тендерів з доставки найрізноманітніших товарів замовникам по Україні.

З 2023 року "Епіцентр" має доставити на Харківщину на замовлення обласної влади деревину на 37 млн 75 тис. 638 грн. З них на понад 36,2 млн грн угоду уклали у січні 2024 року. Одразу дивує, що сума на поставки в Епіцентрі майже у три рази нижча, ніж у підозрілого ТОВ "Герц Індустрія"

Це не єдиний такий приклад. Філія "Жовтневе лісове господарство" держпідприємства "Ліси України" має поставити деревини на 35 млн 589 тис. 568 грн. Договори з нею укладалися з 2023 року. Також є угоди з Чугуємо-Бабчанським, Зміївським, Гутнянським, Ізюмським, Вовчанським лісгоспами, але аналітичні платформи не показують точні дані по цих філіях "Лісів України". Та й обсяги в них значно менші за Жовтневий лісгосп.

 

Постачання по непрозорій ціні та без ПДВ 

Проте, частка сумнівних компаній виявляється набагато значнішою. Серед засновинків фірм, що отримали замовлення від ХОДА, є навіть чоловік, якого притягували до суду за спробу вкрасти пляшки спиртного з магазинами. 

Заслуговує на увагу також фізична особа-підприємець Ігор Чаус з міста Луцьк 1991 року народження. Він зареєстрував ФОП у липні 2023 року. А вже за кілька місяців влада Харківщини довірила йому постачання деревини на 18 млн 898 тис. 727 грн для будівництва оборонних укріплень. Збіг це чи ні, але у 2015 році повний тезка Ігоря Чауса у місті Нікополь Дніпропетровської області непомітно викрав пляшку віскі ємністю 0,5 л «Джек Деніелс» вартістю 332,95 грн у продуктовому магазині. За це отримав вирок на виконання 100 годин громадських робіт та сплатив 333 грн магазину моральної шкоди.

У липні 2023 року пан Чаус отримав новий штраф від поліції. Враховуючи те, що місто Нікополь знаходиться по інший берег від окупованого росіянами міста Енергодар Запорізької області та мало не щодня обстрілюється, то переїзд звідти у більш безпечний Луцьк на заході країни виглядає логічним. 

Ще один щасливчик - фірма ТОВ "Деревообробне підприємство "Восход" з Харкова. Його 17 січня 2024 року заснував мешканець міста Південне Харківської області Сергій Маркарян 1984 року народження (згадайте про його зв'язки з Максимом Ожеледою та В'ячеславом Ковальовим). Він же і очолює фірму. А вже незабаром Департамент ЖКГ та ПЕК Харківсткої ОДА вирішив у цієї фірми придбати деревину на 28 млн 594 тис. 570 грн. На Маркаряна було записано ще з 5 десятків різних фірм (здебільшого вони не проявляли ознак життя), але чим саме бізнесмен раніше займався достеменно невідомо.

І нарешті фірма ТОВ "Логістік Оптімал" з Харкова. Вона була зареєстрована у 2021 році. Протягом 2021-2022 року проіснувала без доходів та якоїсь помітної діяльності. Проте у 2023 році отримала виручку 8 млн 7,7 тис. грн. А у 2024 році у неї вирішили придбати деревину на 5 млн 361 тис. 100 грн. Власниця та директорка Альона Склярова з Харкова. У 2019 році жінка з такими ініціалами була спостерігачкої у місті Чугуїв на Харківщині на виборах Президента України від кандидата Олега Ляшка.

"Зазвичай практика вказує на те, що оскільки ціна непрозора, оскільки ми її не можемо зараз дослідити, то через такі підприємства з ознаками фіктивності можуть проводитись, наприклад, договірні поставки за завищеною ціною, і потім ці кошти будуть виведені в невідомому напрямку. А оскільки ще й частина з них не обліковується як платники ПДВ, то це також створює значні ризики", - коментує вибір постачальників деревини юрист Анатолій Ярема.

Зведення укріплень у Харківській області

Неспішними темпами будувати укріплення почали ще у 2022 році, коли росіян відігнали від обласного центру. Проте у травні 2024 року з'ясувалося, що необхідних укріплень або немає або не вистачає або вони не завершені і відповідно не мають ніякої користі. До того ж закупівля деревини ведеться у невідомих посередників.  

Будівництво фортифікаційних споруд на півночі Харківської області дійсно могли провалити. Це підтвердив OSINT-проєкт DeepState, який показав знімки із незавершеними укріпленнями. Зокрема, у населеному пункті Липці, куди українські захисники всіма силами намагаються не пропустити ворога. Попри це, у мережі продовжують називати заяви про складну ситуацію з оборонними спорудами “зрадою” та “ІПСО”, звинувачуючи тих, хто про це каже, у роботі на ворожу пропаганду. Український військовий Денис Ярославський заявив, що першої лінії укріплення та мін у районі Вовчанська "взагалі не було".

Мер Вовчанська Тамаз Гамбарашвілі 13 травня неоднозначно заявив, що фортифікаційні споруди були своєчасно побудовані, але додав, що роботу зробили “не так щільно”. А глава Харківської ОВА Олег Синєгубов казав, що роботи відбувалися, але через обстріли прикордоння було втрачено багато техніки та загинули чотири будівельники, ще 15 людей були поранені. Генерал Олександр Яковець заявляв, що найкращі ІФС - на відстані 17−35 кілометрів від лінії фронту, а ось на першому рубежі (1,5-6 км) їх мають будувати самі військові - тому і Вовчанськ був ненадійно укріплений.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.