Приватне підприємство Будівельна фірма Промтекс отримає 327,6 млн грн від Харківської обласної адміністрації на будівництво фортифікаційних оборонних укріплень. Фірма пов’язана з колишнім депутатом Верховної Ради України з Харкова Анатолієм Денисенком
З понад 8 млрд грн, які Харківська ОВА виділила на будівництво оборонних укріплень, 327,6 млн грн дістануться харківській фірмі Промтекс. Вона входить до консорціуму компаній Білдінг Груп, одним з бенефіціарів об’єднання є колишній депутат Верховної Ради України Анатолій Денисенко, а ще бере участь у відбудові міста та області після обстрілів. Довкола будівництва фортифікацій на Харківщини здійнявся гучний скандал за участі військових та громадських активістів. Частина укріплень наразі існує лише на папері, деякі – у незадовільному стані. Більшість ще не збудована. Частково це може бути пов’язаним з вибором підрядників, частково - із запізнілим початком робіт.
Раніше Інформатор писав, що близька до донедавна заступника мера Харкова Андрія Руденка фірма отримає на будівництво оборонних укріплень у Харківській області 545,7 млн грн. Також ми писали, кому дісталися кошти на деревину для будівництва фортифікаційних споруд у Харківській області: крадію пляшки Jack Daniels; алкоголічці з міста Кам’янське у Дніпропетровській області, яка працює на заводі; продавчині кіоска з Кам’янського, позбавленій батьківських прав; брату чиновника з Києва.
Харківська ОВА уклала 14 договорів на 327,6 млн грн на будівництво оборонних укріплень та фортифікаційних споруд з ПП «Будівельна фірма «Промтекс» з Харкова. Власники – Станіслав Бровін з 2016 року та Ірина Ярован з липня 2023 року. Директор – Сергій Петруляніс. Фірма була заснована у 1996 році.
Станіслав Бровін у 2010-2016 роках працював директором фірми ПБФ «Укрспецбудпокриття». А її засновник Сергій Лаврик до 2020 року був директором Укрдержбудекспертизи у Харківській області та був помічником народного депутата Анатолія Денисенка у період між 2012 та 2019 роками. А також Лаврик є співвласником підприємств «Авантаж-Ремі» та «Кларус» з групи «Авантаж» Денисенка. У підприємствах групи «Авантаж» працювала та є співвласницею і ексдружина Лаврика.
Згідно з даними YouControl, з 2016 року, коли фірма «Промтекс» почала займатися будівельними роботами, компанія на тендерах виграла підряди на 2 млрд 784 млн 107 тис. 743 грн. Вона, серед іншого, займається на замовлення Харківської ОВА та місцевих рад області аварійним ремонтом пошкоджених будівель, облаштування укриттів, до повномасштабної війни «Промтекс» був одним з численних підрядників, які працювали у т.ч. на замовлення міськради Харкова. Причому більшість угод з цієї суми фірма отримала після початку повномасштабної війни: 40,6 млн грн у 2022 році, 905,4 млн грн у 2023 році, 661,37 млн грн у 2024 році.
У 2020 році ПП «БФ «Промтекс» увійшло до складу засновників будівельного консорціуму «Білдінг Груп». За даними YouControl, консорціум має зв’язок із групою будівельних компаній «Авантаж» колишнього депутата Верховної Ради України з Харкова від Партії регіонів Анатолія Денисенка (2012-2019). Одним із бенефіціарів «Білдінг Груп» є Станіслав Києвець – член Наглядової ради ПрАТ «ІБК «Авантаж», колишній помічник депутата Денисенка. «Промтекс» вказувало раніше у документах на Prozorro, що орендує техніку у двох фірм: ТОВ «Рексон» і ТОВ «Блейз Інвест» з «Білдінг Груп». Одним із бенефіціарів обох є ексдепутат Анатолій Денисенко.
У журналістів неодноразово виникали питання щодо вартості робіт, які проводить «Промтекс». Наприклад, у травні 2024 року Департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради підписав угоду з «Промтекс» на 208 млн 843 тис. 988 грн на аварійний ремонт будинку по вул. Наталій Ужвій, 80. У 2023 році з фірмою уклали угоди на ремонт будівлі сільради у Руській Лозовій на 82,29 млн грн, при цьому ряд позицій у кошторисі був завищений, через що цей ремонт можна було б провести на кілька мільйонів гривень дешевше.
Також мерія Харкова наприкінці 2023 року довірила «Промтексу» аварійний ремонт будинку на вул. Бучми, 28/64 на Салтівці за 150,7 млн грн. За даними Харківського антикорупційного центру, при цьому фірма у кошторисі завищила ціни на підвіконні відливи (423 грн/кв. м замість 256 грн/кв. м), силові кабелі (650 грн/м замість 450 грн/м), на металеві перфоровані кутики (45 грн/м замість 16 грн/м), мембрану з ПВХ (понад 1000 грн/кв. м при наявності аналогів за 412 грн/кв. м), мінвату, радіатори (600 грн замість 450 грн), придбання ремонтного розчину (114 грн/кг, хоча він продається вдвічі дешевше). Отже, за такі ремонти з бюджету переплачують мільйони, якщо не десятки мільйонів гривень.
Як повідомляє сайт DoZorro, виконання тендерів за участі «Промтекса» перевіряли й правоохоронці. Фірма фігурувала у справі щодо заволодіння коштами бюджету на замовленнях Департаменту комунгоспу міськради Харкова, яку слідчі поліції Харківської області відкрили у серпні 2018-го. У жовтні 2019-го було відкрите схоже кримінальне провадження за підозрою у розтраті коштів, призначених для ремонтів у Харкові, зокрема — в Саржиному Яру, на замовлення «Харківзеленбуду».
Анатолій Денисенко – відомий харківський політик та забудовник. З 2008 до 2012 року був президентом ВАТ «Інвестиційно-будівельна корпорація «Авантаж». У 2008 році тодішній мер Харкова Михайло Добкін виділив кооперативу «Авантаж» (Анатолій Денисенко та ще 2 особи) 16,57 га землі з порушеннями процедури. Пізніше Добкін виділив так само 61,2 га землі під забудову кооперативу «Житлобуд-1». Цими двома епізодами, за версією Генпрокуратури, Добкін завдав збитків місту на 227 млн грн та міг бути ув’язненим на 12 років, але справу по цих ділянках закрили, а Добкін спокійно пробув депутатом Верховної Ради з 2014 до 2019 року.
У 2010-2012 роках Анатолій Денисенко – депутат Харківської міськради від Партії регіонів. У 2012 році був обраний до Верховної Ради України від Партії регіонів на окрузі №173 (Основ’янський та частково Слобідський райони Харкова). Голосував за «диктаторські закони Януковича» 16 січня 2014 року. У 2014 році переобрався на 173 окрузі до парламенту. А у 2019 році програв вибори Олександру Бакумову від «Слуги народу».
За створення оборонних фортифікаційних споруд у Харківській ОВА, очолюваній Олегом Синєгубовим, відповідає Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОДА. З 13 липня 2023 року його очолює Едуард Яровой. Департамент укладає прямі угоди без тендерів та сам обирає, з ким укласти такі договори. Загалом ХОВА виділила на будівництво оборонних укріплень на Харківщині понад 8 млрд грн. Ще 1 млрд 731,2 млн грн на реконструкцію об'єкта із будівництвом фортифікаційної споруди та встановленням обладнання від Служби відновлення та розвитку інфраструктури Харківської області отримає ПАТ "Трест Житлобуд-1".
Скандал навколо ліній оборони у Вовчанську почався з "крику душі" військовослужбовця Дениса Ярославського. 12 травня він написав пост на власній сторінці Facebook, де емоційно розповів про те, що за весь цей час на Харківщині мали б збудувати бетонні укріплення в мінус три поверхи. Однак, як наполягає Ярославський, не було навіть мінних полів на першій лінії, через що росіяни зайшли в область легше, ніж мало б бути.
Засновник спецпідрозділу Kraken Головного управління розвідки Міноборони України Костянтин Немічев заявив, що фортифікаційні споруди в Харківській області почали будувати за кілька місяців до початку наступу армії РФ. Немічев нагадав, що територію Харківщини біля кордонів з Росією було звільнено від росіян ще восени 2022 року, маючи на увазі цим, що у влади було достатньо часу для підготовки фортифікацій.
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов розповів, що третю лінію оборони на Харківщині, за яку відповідає його адміністрація, розпочали будувати приблизно за 10 тижнів до наступу РФ на область - з 1 березня. До цього була постанова, контракти та інші бюрократичні процедури. Очільник області також пояснив, що ці фортифікаційні споруди відрізнялись від тих, що зводили у попередніх роках. Відповідно на дату російського вторгнення лише невелика частина з них була готовою.
У Верховній Раді України після скандалів створили тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування ситуації з будівництвом фортифікаційних оборонних споруд. Нардеп Ярослав Юрчишин заявив, що створення ТСК напряму пов'язано із ситуацією на Харківщині. За його словами, відповідна пропозиція "була раніше", однак "проблеми виявлені там, зокрема розслідування "Межі" (антикорупційний центр. - Ред.) дали додатковий поштовх" цьому процесу. До повноважень тимчасової слідчої входить вивчення обставин та підготовки деяких питань. Зокрема, це облаштування фортифікаційних споруд, інженерних загороджень на лінії зіткнення та цільового використання коштів, виділених на їх облаштування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.