Фірма сім’ї відомо у Дніпрі бізнесмена В’ячеслава Дідика, який створив одну з найвідоміших зелених зон у Дніпрі, Яхт-клуб Січ, та намиває на річці штучні острови, тепер займеться будівництвом фортифікаційних споруд для оборони Харківської області. За це фірма СТРОЙ ЮА отримає з бюджету 325 млн грн
На Харківщині з початку травня триває наступ росіян. Бої точаться у прикордонні. Активісти, політики, журналісти, військові дорікають голові Харківської обладміністрації Олегу Синєгубову у тому, що наразі далеко не всі укріплення готові, частина закинута та не завершена. Втім, дивує і вибір деяких підрядників Харківської ОВА. Раніше Інформатор повідомляв: замовлення на понад мільярд гривень отримали підрядники, пов’язані з громадянами Росії. А тепер за 325 млн грн частину укріплень на Харківщині зведе фірма власника яхт-клубу з Дніпра.
Ми також писали, що деревину для укріплень вирішили придбати у фірм з ознаками фіктивності, що належать продавчині з наливайки та крадію пляшки Jack Daniels з супермаркету.
За словами керівника Харківщини Олега Синєгубова, активне будівництво укріплень у Харківській області почалося лише у березні 2024 року. Відповідно на момент російського наступу лише невелика частина з них була готова. Однак угоди укладені та роботи ведуться. Втім, деякі об'єкти будуватимуть до кінця січня 2025 року.
Загалом на будівництво фортифікаційних оборонних споруд та закупівлю необхідних для цього матеріалів Харківська ОВА та Служба відновлення та розвитку інфраструктури Харківської області (колишня – Служба автодоріг області) витратять понад 9,7 млрд грн. Від обласної адміністрації угоди на будівництво фортифікаційних споруд укладає Департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОДА без проведення тендерів - він знаходить підрядників та доручає їм роботу. А деталі таких угод засекречені.
Ми вже писали, що з цієї суми близько 3,6 млрд грн отримає найбільша будівельна компанія Харкова – Житлобуд-1, яка користується підтримкою мерії обласного центру. Ще понад 1,03 млрд грн отримають 2 компанії з Харкова, пов'язані з російськими громадянами та депутатами від ОПЗЖ - ТОВ "Проектний Альянс" та ТОВ "Слобожанська будівельна компанія 1". Але є й дрібніші компанії не з таким величезним досвідом. Одна з таких компаній з Дніпропетровської області і потрапила у наше поле зору.
Загалом 15 контрактів на будівництво фортифікаційних споруд дісталися ТОВ «Строй ЮА» з міста Кривий Ріг Дніпропетровської області. Ціна питання – 325 млн грн. У 2023 році фірма виконувала лише невеликі тендери на 116 тис. грн загалом, поки їй не довірилася Харківська ОВА. А саме минулого року «Строй ЮА» надавала автогрейдер для проведення дорожніх робіт у сільських населених пунктах поруч з Кривим Рогом.
Власниця – Вікторія Дідик з Дніпра. Це родичка засновника яхт-клубу «Січ» у Дніпрі В’ячеслава Дідика. Він створив одну з найкращих зон відпочинку у місті. Тут і висаджені та підстрижені красиво газони, дерева, штучно намиті на воді напівострови, будиночки на узбережжі з рестораном та кафе, милі тваринки та птахи. На відео нижче можна подивитися, як це виглядає (або у репортажі Інформатора):
Однак окремі журналісти звинувачують Дідика у самовільному зайнятті частини територій міста та проведенні будівельних робіт біля ріки Дніпро без необхідних дозволів на ж/м Перемога, зміні рельєфу (що може бути шкідливим для екосистеми ріки). Критикують за зведення будиночків на воді та побоюються, що рано чи пізно територія, де полюбляють гуляти містяни, стане закритою. Хоча сам В’ячеслав Дідик наголошував, що він створив зелену зону у Дніпрі для містян та для себе.
У 2014 році мешканці однієї з вулиць у передмісті Дніпра звинувачували бізнесмена у тому, що він, як їхній сусід, нібито пропонував їм викупити їхні земельні ділянки. А після їхньої відмови у них почалися проблеми, залякування, напади, у справу навіть втручався народний депутат Віталій Купрій, але марно. Чим це скінчилося – не відомо, але відтоді історія у ЗМІ не потрапляла.
У 2024 році фірма бізнесмена почала використовувати будівельне сміття для створення насипів на річці Дніпро для продовження змін на фізичній мапі міста – для створення штучних півостровів. Окремі мешканці Дніпра звинувачували бізнесмена у тому, що він нібито вивозив будівельне сміття зі зруйнованого житлового будинку на вул. Набережної Перемоги, 118 (який росіяни практично знищили своєю ракетою 13 січня 2023 року та вбили 46 людей) та скидав його у річку Дніпро для розширення території, яка займає яхт-клуб. В’ячеслав Дідик відкинув ці звинувачення та підкреслив, що биту цеглу і черепицю для наповнення використовують після риття котлованів на будівництвах, також використовують бетон та глину, землю та пісок.
Директор «Строй ЮА» – Олександр Щука з Кривого Рога. А голова наглядової ради – В’ячеслав Дідик з Дніпра. Фірма брала участь у тендері на реконструкцію школи у Циркунах на Харківщині на 138 млн грн та на реконструкцію сміттєзвалища у Підгірцях під Києвом за 692,3 млн грн у 2023 році. Однак в обох випадках чомусь вчасно не надала повний пакет документів, тож виграти й не змогла б.
Фірма з 2017 року має мільйонні доходи (не від держави), а існує з 2013 року: у 2018 році – понад 100 млн грн, у 2019 році – понад 150 млн грн, у 2020 році – 344,11 млн грн, у 2021 році – 270,94 млн грн, у 2022 році – 204,23 млн грн, у 2023 році – 199,26 млн грн. Основний вид діяльності – будівництво трубопроводів. На створеному у 2023 році сайті «Строй ЮА» чомусь написано, що компанію заснували у 2022 році (а не 2013 році) та пишуть про такі виконані проєкти (загалом – понад 765):
Засновник спецпідрозділу Kraken Головного управління розвідки Міноборони України Костянтин Немічев заявив, що фортифікаційні споруди в Харківській області почали будувати за кілька місяців до початку наступу армії РФ. Немічев нагадав, що територію Харківщини біля кордонів з Росією було звільнено від росіян ще восени 2022 року, маючи на увазі цим, що у влади було достатньо часу для підготовки фортифікацій.
"Керівників, які підписували акт прийому фортифікацій — зняли. Питання — покарають, чи як завжди? Я б давав, як мінімум, державну зраду!", — написав він.
Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов розповів, що третю лінію оборони на Харківщині, за яку відповідає його адміністрація, розпочали будувати приблизно за 10 тижнів до наступу РФ на область - з 1 березня. До цього була постанова, контракти та інші бюрократичні процедури. Очільник області також пояснив, що ці фортифікаційні споруди відрізнялись від тих, що зводили у попередніх роках.
"Раніше ми робили ходи сполучення, однак не мали їх облаштовувати до заходу військ (просто копали траншеї, не перекриваючи їх деревом – УП). Бо деревина псується під впливом погодних умов. Однак нові фортифікації передбачали й облаштування ходів сполучень, і певну технологію, певне дерево, розмір тощо. Після того ми мали отримати карти-схеми – це позначення того, де на місцевості треба збудувати ту чи іншу фортифікаційну споруду – взводний опорний пункт (ВОП), протитанковий рів, тетраедри, невибухові загородження тощо", - сказав він.
Будівництво фортифікаційних споруд на півночі Харківської області дійсно могли провалити. Це підтвердив OSINT-проєкт DeepState, який показав знімки із незавершеними укріпленнями. Зокрема, у населеному пункті Липці, куди українські захисники всіма силами намагаються не пропустити ворога. Попри це, у мережі продовжують називати заяви про складну ситуацію з оборонними спорудами “зрадою” та “ІПСО”, звинувачуючи тих, хто про це каже, у роботі на ворожу пропаганду. Український військовий Денис Ярославський заявив, що першої лінії укріплення та мін у районі Вовчанська "взагалі не було".
Голова адміністрації Вовчанська Тамаз Гамбарашвілі 13 травня неоднозначно заявив, що фортифікаційні споруди були своєчасно побудовані, але додав, що роботу зробили “не так щільно”. А глава Харківської ОВА Олег Синєгубов казав, що роботи відбувалися, але через обстріли прикордоння було втрачено багато техніки та загинули чотири будівельники, ще 15 людей були поранені. Генерал Олександр Яковець заявляв, що найкращі інженерно-фортифікаційні споруди - на відстані 17−35 кілометрів від лінії фронту, а ось на першому рубежі (1,5-6 км) їх мають будувати самі військові - тому і Вовчанськ був ненадійно укріплений.
При тому, що Харківська ОВА виділила понад 8 млрд грн на будівництво укріплень, помітна частина коштів дістанеться сумнівним або взагалі фіктивним компаніям без досвіду. Раніше Інформатор опублікував статтю під назвою Найбільші замовлення на деревину для фортифікацій на Харківщині отримали алкоголічка та продавчиня з наливайки, у якій детально проаналізував розтрати на придбання деревини для укріплень Харківською ОВА. Також про фірму з Харкова, яка отримає 3,6 млрд на будівництво укріплень - читайте тут. А про пов'язані з росіянами фірми, що отримають понад 1 млрд грн на будівництво споруд для оборони у Харківській області - читайте тут.
Ми розповідали, що кримінальне провадження щодо завищення цін під час придбання деревини для будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині відкрили ще у лютому 2024 року. Ціну накручували, прикриваючись видатками на логістику. 21 травня СБУ отримала доступ до всіх документів щодо закупівель деревини. А ще НАБУ підозрює, що при закупівлі виробів з дроту одна з фірм завищила ціни на 27 млн грн, відповідно ці гроші могли бути присвоєні.
У Верховній Раді України після скандалів створили тимчасову слідчу комісію (ТСК) для розслідування ситуації з будівництвом фортифікаційних оборонних споруд. Нардеп Ярослав Юрчишин заявив, що створення ТСК напряму пов'язано із ситуацією на Харківщині. За його словами, відповідна пропозиція "була раніше", однак "проблеми виявлені там, зокрема розслідування "Межі" (антикорупційний центр. - Ред.) дали додатковий поштовх" цьому процесу. До повноважень тимчасової слідчої входить вивчення обставин та підготовки деяких питань. Зокрема, це облаштування фортифікаційних споруд, інженерних загороджень на лінії зіткнення та цільового використання коштів, виділених на їх облаштування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.