Скандал з фортифікаціями на Харківщині: СБУ розслідує порушення при закупівлі деревини вже кілька місяців

Читать на русском

Кримінальне провадження щодо завищення цін під час придбання деревини для будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині відкрили ще у лютому 2024 року, ціну накручували, прикриваючись видатками на логістику

Читать на русском
СБУ, фортифікації
Деревину для оборонних споруд купували за завищеними цінами, підозрює СБУ

Кримінальне провадження щодо завищення цін під час придбання деревини для будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині відкрили ще у лютому 2024 року, ціну накручували, прикриваючись видатками на логістику

Стали відомі ще деякі подробиці із розтратою при зведенні фортифікаційних у Харківській області. Виявилось, що Служба безпеки України розслідує кримінальне провадження щодо завищення цін під час придбання деревини ще від лютого 2024, але лише кілька днів тому суд видав ухвалу, щоб надати доступ до деяких документів. Вони свідчать, що ціну за кубометр деревину завищували, прикриваючись витратами на логістику. До того ж її купували не лише у лісгоспах, а й приватних фірмах.  

Як повідомляє Харківський антикорупційний центр (ХАЦ), 1 травня Київський районний суд міста Харкова видав ухвалу щодо кримінального провадження у цій справі. За ухвалою, слідчому СБУ дозволили отримати тимчасовий доступ до документів щодо закупки деревини в період з 1 жовтня 2023 року до 1 травня 2024. йдеться про договори, акти прийому-передачі, платіжні документи та документи щодо повної товарної характеристики, сертифікатів якості поставленої деревини.

У ХАЦ інформують, що  Харківська обласна військова адміністрація закуповувала у приватних компаній для побудови фортифікаційних споруд. Провадження відкрито за статтею “привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем та перешкоджання законній діяльності ЗСУ. СБУ розслідує цю справу від лютого 2024 року і вважає, що деревину закуповували за завищеними цінами. 

"Деревину купували в Ізюмському лісгоспі за 970 гривень за кубометр і забирали з його ж складу. А постачали нібито з Дніпропетровської області за 4100 грн., "накидаючи" за логістику, навантаження і т. д. З початку 2024 року профільний департамент ОВА закупив у такий спосіб деревини на суму близько 170 мільйонів гривень", - пишуть у ХАЦ.

Правоохоронці вважають, що під час закупівлі деревини невстановлені люди організували механізм завищення фактичної вартості деревини, яка постачається для будівництва фортифікаційних споруд на території Харківської області. Для цього, як зазначає слідчий, організатори схеми зареєстрували цілу низку підприємств, які контролюються через “тіньових” бухгалтерів.

Як накручували ціни

У Центрі пишуть, що їхнім експертам не вдалось знайти у договорах із Департаментом ХОВА підрядника, який би продавав ліс “кругляк” по 4 100 гривень за кубічний метр. У закритих для перегляду документах зазначений різний тип деревини з різними цінами. У звіті на “Prozorro” можна порахувати середню ціну за кубічний метр і вона така:

  • ТОВ “Деревообробне підприємство “Восход” – (укладено договорів на поставку 3544,5 куб. м на загальну суму в 28,5 млн грн) – 8 028 грн.
  • ТОВ “Атт-Буд” (укладено договорів на поставку 20365,1 куб. м на загальну суму 100,4 млн грн) – 4 929 грн.
  • ТОВ “Сатисбуд” (укладено договорів на поставку 19273,5 куб. м на загальну суму 98 млн грн) – 5084 грн.
    ТОВ “Герц Індустрія” (укладено договорів на поставку 24123,2 куб. м на загальну суму 116,1 млн грн) – 4 813,3 грн.
  • ФОП Чаус І. О. (укладено договорів на поставку 4313,4 куб.м. на загальну суму 18,9 млн грн) – 4 381,4 грн.

Важливий момент: не завжди фірми-постачальники купували деревину у лісгоспів. Слідчі зазначають, що були й приватні фірми.

Також у ХАЦ пояснюють, що ціна на необроблену деревину (сосну) у лісгоспів на Харківщині цього року була 1500-1600 гривень за кубічний метр без врахування логістики (завантаження, доставлення, розвантаження), тоді як заступник начальника ХОВА Олега Синєгубова Михайло Харнам повідомив журналістам, що деревину для оборонних споруд у приватних фірм купували у середньому по 5 500 гривень за кубометр із витратами на логістику. Він назвав цю ціну “ринковою”.

Раніше Інформатор опублікував статтю під назвою Найбільші замовлення на деревину для фортифікацій на Харківщині отримали алкоголічка та продавчиня з наливайки, у якій детально проаналізував розтрати. 

Нагадаємо, Український військовий Денис Ярославський заявив, що першої лінії укріплення та мін у районі Вовчанська взагалі не було.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.