У ПФУ запевняють, що було здійснено перерахунок пенсії у разі втрати годувальника з 16.07.2022 року
Жінка звинувачує Пенсійний фонд у невиплаті пенсії за втратою годувальника. Вона з дітьми не мала можливості в повні мірі реалізувати свої звички та бажання, тому вимагає стягнути компенсацію у розмірі 32 тисячі гривень. Про це йдеться у рішенні Слов'янського міськрайонного суду Донецької області, опублікованому 25 квітня 2025 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 4 серпня 2023 року в справі №200/2182/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у незастосуванні з 16.07.2022 року, тобто з дати призначення жінці пенсії за втратою годувальника малолітнім дітям норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснювати нарахування та виплату пенсії за втратою годувальника з 16.07.2022 року, тобто з дати її призначення, із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) померлого годувальника, визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, обчисливши розмір пенсії за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах шляхом додаткового зарахування до страхового стажу по одному року, та провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. Вказане рішення набрало законної сили та підлягає виконанню, проте ПФУ категорично відмовляється виконувати вказане рішення в повному обсязі, у зв'язку з чим заявниці неодноразово доводилося звертатися до судових та інших державних органів для захисту своїх прав. Враховуючи, що вказане порушення має тривалий характер, рішення суду набрало законної сили 13 листопада 2023 року та не виконане до теперішнього часу, їй завдано моральної шкоди, яку вона оцінила у розмірі 32 тисячі гривень.
"Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок пенсії у разі втрати годувальника з 16.07.2022 року, тобто з дати її призначення, із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) померлого годувальника, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, обчисливши розмір пенсії за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах шляхом додаткового зарахування до страхового стажу по одному року, та провести виплату різниці сум пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення суду відпрацьоване у листопаді 2023 року згідно з чинним законодавством в межах наданих повноважень. Розмір призначеної пенсії становить 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Виплату нового розміру пенсії розпочато з грудня 2023 року. По пенсійній справі наявна заборгованість за період з 16.07.2022 року по 30.11.2023 року в сумі 174 630 гривень", - заявили в ПФУ.
Суд частково задовольнив позов жінки. З державного бюджету України на її користь стягнуть 10 тисяч гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої неправомірними діями Управління Пенсійного фонду України Донецької області.
"Розв'язуючи питання щодо розміру відшкодування моральної шкоди, суд враховує обставини справи, ступінь вини відповідача, роз'яснення постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, норми статті 23 ЦК України, і вважає, що сума 10 тисяч гривень буде достатньою і розумною компенсацією такої шкоди. Крім того, такий розмір відповідає характеру правопорушення, яке вчинене органом державної влади. При цьому, невиконання рішення суду через відсутність фінансування, в цьому випадку не має правового значення, оскільки визначальним для правильного вирішення спору є незаконність дій управління Пенсійного фонду Донецької області та завдання у зв'язку із цим позивачеві втрат немайнового характеру. За умови належного виконання відповідачем покладених на нього державою функцій здійснення страхових виплат позивача на належному рівні фінансування для виконання рішення суду, яким встановлена така незаконність, не потребувало б. Звертаючись з позовом до суду в частині вимог до Держави України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, позивачка визначила розмір відшкодування моральної шкоди в сумі 32 тисячі гривень та вважає, що така шкода була їй заподіяна саме шляхом невиплатою пенсії, внаслідок чого вона з дітьми не мала можливості в повні мірі реалізувати свої звички та бажання, вимушена була докладати додаткових зусиль для організації свого життя, та не мала іншого ефективного способу захистити порушене право", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.