Від встановлення факту належності заявниці трудової книжки, встановлення фактів родинних відносин залежить виникнення, зміна або припинення особистих та майнових прав, а саме порушується право на призначення пенсії
Жінка подала заяву з документами про призначення пенсії. Однак Пенсійний Фонд відмовив з причин розбіжностей в написанні прізвища в трудовій книжці, свідоцтві про шлюб з даними паспорта. Про це йдеться у рішенні Виноградівського районного суду Закарпатської області, опублікованому 18 квітня 2025 року.
19 лютого 2025 року жінка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з заявою та документами для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Їй надали рішення від 26.02.2025 року, в тому числі з причин розбіжностей в написанні прізвища в трудовій книжці, свідоцтві про шлюб з даними паспорта. Від встановлення факту належності заявниці трудової книжки, встановлення фактів родинних відносин залежить виникнення, зміна або припинення особистих та майнових прав, а саме порушується право на призначення пенсії.
Суд вказує, що жінка не несе відповідальності за заповнення трудової книжки, оскільки записи у її трудову книжку вносяться відповідальним працівником підприємства, а не особисто нею, мало того, недоліки її заповнення не є підставою вважати про відсутність трудового стажу заявниці за спірний період. Недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії. Суд констатує, уклавши шлюб з чоловіком, вона змінила прізвище, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 27.10.1979 року. Однак у паспорті громадянина України, виданого 27.04.2000 року Виноградівським РВ УМВС України в Закарпатській області ім'я заявниці записано через букву «и».
Досліджені судом письмові докази не дають підстав для розумного сумніву у належності заявниці спірної трудової книжки, а також з огляду на наведене, судом може бути встановлено факт перебування у трудових відносинах, що підтверджує трудовий стаж та дає право на призначення пенсії. Зібрані у справі докази письмові документи, та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: факту належності трудової книжки та факту перебування у трудових відносинах, оскільки встановлення цих фактів необхідне заявниці для оформлення і призначення пенсії та остання позбавлена можливості підтвердити вказане в інший спосіб.
Позов жінки задовольнили. Суд вирішив встановити факт належності їй трудової книжки №284 від 17.08.1977 року, а також факт родинних відносин, а саме, що вона є дружиною чоловіка, згідно зі свідоцтвом про шлюб від 27.10.1979 року.
"Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може розв'язати це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану. Встановлення даних фактів не пов'язане з вирішенням спору про право, породжує для заявниці юридичні наслідки, оскільки трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж, а факт перебування заявниці у трудових відносинах є необхідним для нарахування їй трудового стажу; вказані нею обставини знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи судом, а тому, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.