ПриватБанк через фінмоніторинг заблокував рахунки киянина та розірвав з ним відносини - що вирішив суд

Чоловік запевняє, що змін обсягів фінансових операцій на рахунку не відбувалося

ПриватБанк
ПриватБанк в односторонньому порядку розірвав відносини з клієнтом

Чоловік користувався рахунками, які відкриті в ПриватБанку. Однак згодом за результатами фінмоніторингу його картки заблокували, а відносини - розірвали. Про це йдеться у рішенні Печерського районного суду Києва, опублікованому 23 квітня 2025 року.

Чоловік мав відкриті банківські рахунки в АТ КБ «ПриватБанк». За час користування банківськими послугами на вимогу банку надавав всі необхідні документи, здійснювалася верифікація та надавалася достовірна інформація. Однак 24 червня 2024 року банк позбавив можливості розпоряджатися власними коштами, що знаходилися на рахунках, через односторонню відмову виконувати його розпорядження щодо перерахунку коштів по електронній системі «Приват-24», видачі готівки та проведення інших операцій за рахунками.

"Під час аналізу діяльності позивача на підставі наявних документів та відомостей встановив позивачу неприйнятно високий ризик, у зв'язку із чим прийняв рішення про відмову від підтримання ділових відносин із позивачем. Згодом позивач сам подав заяву про закриття його рахунків", - заявили у ПриватБанку.

У відповіді на відклик чоловік вказав, що ПриватБанк не запитував у нього жодних документів, навпаки він самостійно інформував банк про готовність надати необхідні пояснення та документи / відомості для перегляду прийнятого рішення. Уповноваженими працівниками банку напрямку «Фінансовий моніторинг», у порушення п. 4.3 Порядку, без проведення поглибленої перевірки та вжиття заходів зі збору додаткової інформації щодо ділових відносин з ним, як клієнтом банку, складено висновок від 24 червня 2024 року, який не відповідає вимогам п. 4.4 Порядку, не містить всебічного викладення обставин, факторів, подій, що призвели до виникнення підозри, аргументований аналіз проведеного фінансового розслідування та чітке зазначення підстав для відмови від підтримання ділових відносин із клієнтом. На спростування вказаних у висновку індикаторів вказав, що фінансові операції по його рахунку цілком відповідають віку, професії та доходу, який є більше ніж у двічі вищий за середній по Україні. Розміри доходів також були відомі і банку, оскільки заробітна плата з 2012 року отримувалася на рахунки в АТ КБ «ПриватБанк». У виписці відсутні фінансові операції, які б давали підстави вважати, що вони здійснюються від імені та або на користь іншої сторони, особи якої не розкрито банку. Відсутні також нетипова активність на рахунку, швидке проходження коштів через рахунок. Змін обсягів фінансових операцій на рахунку також не відбувалося.

Яким було рішення суду?

Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Дії ПриватБанку, як суб'єкта фінансового моніторингу, щодо розірвання ділових відносин з клієнтом відповідають приписам Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, ЦК України та умов договору банківського обслуговування.

"Є підстави вважати використання клієнтом продуктів АТ КБ «ПриватБанк» (особисті картки) для проведення операцій, що мають ознаки схемності та не мають явного економічного змісту/логічних пояснень. Виникають підозри щодо вчинення фінансових операцій з коштами, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких коштів за результатом використання віртуальних активів та грального бізнесу / Ознаки можливого використання особових карток/рахунків фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. Такі клієнти мають загальні риси фінансових операцій за період з 1 січня 2023 року по день формування висновку, а саме: надходження на картковий рахунок здебільшого здійснюється від 3-х фізичних осіб та фінансових сервісів; видаткові фінансові операції здійснюються на користь 3-х фізичних осіб; мета та суть зазначених фінансових операцій не з'ясована; джерела походження коштів не з'ясовано, подальше використання коштів - невідомо, критеріїв, відповідно до Постанови Правління НБУ від 16 березня 2023 року № 26 «Про розкриття інформації щодо зав'язків клієнтів із державою, що здійснює збройну агресію проти України» не встановлено. АТ КБ «ПриватБанк» під час аналізу діяльності позивача на підставі наявних документів та відомостей встановив позивачу неприйнятно високий ризик, у зв'язку із чим прийняв рішення про відмову від підтримання ділових відносин із позивачем", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube