Європа донатить Росії: ЄС переказав Кремлю за нафту та газ більше, ніж на допомогу Україні

Лише у 2024 році країни Євросоюзу придбали в окупантів нафти й газу на 21,9 мільярда євро

ЄС, газ, Росія
ЄС витратив на газ та нафту з Росії більше, ніж на допомогу Україні

Країни Європейського союзу купили у Росії газу та нафти значно більше, ніж надали допомоги Україні, яка бореться з російським вторгненням. Закупівлі відбувалися навіть на третій рік війни. Приміром, у 2024 році ЄС купив у РФ викопного палива на 21,9 мільярда євро, попри санкції та оголошені наміри Європи будь-що злізти з російської нафто-газової голки. При цьому розмір допомоги Україні становить 18, 7 млрд євро. Аналітики вважають, що такі закупівлі напряму допомагають Росії вести війну проти України, бо доходи росіян наближаються до трильйонної суми. 

Про те, що країни Євросоюзу продовжують купувати російські нафту та газ пише The Guardian з посиланням на звіт Центру досліджень енергетики та чистого повітря (Crea). Аналітики порахували, що сума, яку Євросоюз витратив на російське викопне паливо перевищує фінансову допомогу Україні, яка у 2024 році склала лише 18,7 млрд євро. Аналітики вважають, що закупівля російських нафти та газу схожі із фінансовою підтримкою Кремля та його здатністю воювати проти України.

"Купівля російського викопного палива, безсумнівно, схожа на надсилання фінансової допомоги Кремлю та сприяння його вторгненню. [Це] практика, яку потрібно негайно припинити, щоб забезпечити не лише майбутнє України, а й енергетичну безпеку Європи", - вважає аналітик Crea та співавтор звіту Вайбхав Рагхунандан.

У звіті також зазначається, що Росія заробила 242 млрд євро від світового експорту викопного палива за третій рік свого повномасштабного вторгнення в Україну, а доходи з початку війни "тепер наближаються до трильйонної цифри", оскільки країна адаптується до санкцій.

Дослідники Crea підрахували, що доходи Росії від викопного палива можуть впасти на 20% через посилення чинних санкцій і розв'язання проблем з прогалинами, якими користують росіяни. Заходи включають закриття "лазівки в нафтопереробці", через яку Європа може купувати російську нафту, перероблену в іншій країні, і обмеження потоків газу через трубопровід "Турецький потік".

Дослідники також закликають до придушення надходжень скрапленого природного газу (СПГ). Європа скоротила імпорт російського газу по трубах з початку війни в Україні, але частково втамувала свій енергетичний голод за допомогою постачань суперохолодженого газу, в тому числі з Росії.

Енергоаналітик компанії Rystad Energy Ян-Ерік Фенріх сповідомив, що роль СПГ в ЄС і Великобританії різко зросла з початку війни, підскочивши з довоєнного максимуму в 81,3 млн тонн у 2019 році до 119 млн тонн у 2022 році. Він сказав: "Минулого року Росія зайняла місце другого експортера СПГ до Європи".

Санкції проти Росії

Адміністрація Джо Байдена напередодні завершення свої роботи запровадила санкції проти російських нафтових гігантів. Йдеться про "Сургутнафтогаз" та "Газпром Нафта". Також санкції накладено на танкери російського тіньового флоту та закордонних трейдерів, які продають російську нафту.

Тим часом Євросоюз погодив нові санкції проти Росії у 16 пакеті обмежень, а чинними вони стануть сьогодні  — на третю річницю російського вторгнення. Санкції обіцяють бути жорсткішими. Вони передбачають обмеження для російського алюмінію, транспортування нафти, банківського сектору, зокрема відключення російських фінустанов від системи міжнародних переказів SWIFT. Крім того обмеження будуть і для постачань скрапленого газу, для авіації та технологій. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube