ЄС продовжить пільгову торгівлю з Україною, але будуть суттєві обмеження

Призупинення дії ввізних мит та квот на український експорт до ЄС буде продовжене до 5 червня 2025 року

ЄС введе обмеження на експорт української агропродукції
ЄС введе обмеження на експорт української агропродукції

8 квітня Євросоюз досяг попередньої домовленості з Європарламентом про продовження пільгової торгівлі з Україною на рік, до червня 2025 року. Це означає, що українські товари будуть безмитно надходити на ринок ЄС, проте з новими обмеженнями на сільськогосподарську продукцію. Термін чинності поточної торгової угоди закінчується 5 червня 2024 року.

Про це йдеться в повідомленні Ради ЄС. Домовленість передбачає, що призупинення дії ввізних мит та квот на український експорт до ЄС буде продовжене до 5 червня 2025 року. Водночас вона містить два захисні механізми для захисту ринку Євросоюзу. Перший механізм – це посилена версія вже наявних обмежень, яка застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу Європейської комісії.

Другий, новий механізм - ЄС може знову ввести тарифні квоти на імпорт з України деяких товарів, таких як м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудза, крупа та мед. Це пов'язано з тим, що обсяги експорту цих товарів з України до ЄС значно зросли останніми роками. Обмеження покликані захистити ринки країн ЄС від "несприятливого впливу". Остаточне рішення про введення квот буде ухвалено після голосування в Європарламенті.

Очікується, що нові умови пільгової торгівлі України з ЄС схвалить спершу профільний комітет Європарламенту вже у вівторок, 9 квітня, а до кінця місяця – і пленарне засідання Європарламенту. Далі відповідний регламент ухвалить Рада ЄС, підпишуть представники Ради та Європарламенту, він буде опублікований в Офіційному віснику Євросоюзу. Після цього розширена угода набуде чинності 6 червня.

Імпорт української агропродукції в ЄС

Ввезення українського продовольства до ЄС протягом кількох місяців було обмежено або й зовсім заблоковано через протести польських та румунських фермерів на кордонах. Фермери виступали проти угоди про вільну торгівлю, побоюючись нерівної конкуренції та ризиків для власного виробництва.

31 січня 2024 року Єврокомісія запропонувала продовжити призупинення імпортних мит і квот на весь імпорт з України до ЄС ще на рік. Пропозиція була представлена ​​в контексті вторгнення Росії в Україну та необхідності підтримувати економіку України. Також роль зіграло, що Україна отримала статус кандидата в ЄС у червні 2022 року, а переговори про вступ були відкриті в грудні 2023 року. В березні євродепутати закликали посилили гарантії для аграріїв ЄС у разі "сплеску" української продукції.

Раніше заступник міністра економіки, торговельний представник України Тарас Качка заявляв, що Україна готова прийняти обмеження на свою торгівлю з Євросоюзом, щоб розрядити гостру політичну суперечку з Польщею. За його словами, Київ виступає за нові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції, проте ЄС також має заборонити експорт російської сільськогосподарської продукції, яка все ще надходить до блоку через Білорусь і країни Балтії.

Нагадаємо, що польські фермери продовжують блокувати кордон з Україною. Станом на ранок понеділка, 8 квітня, зафіксоване перешкоджання руху вантажівок на трьох пунктах пропуску. Там в чергах стоять близько 500 фур. 2 квітня стало відомо, що поляки поновили блокаду кордону на пункті пропуску "Угринів - Долгобичув". Для фур був ускладнений рух як на вʼїзд так і на виїзд.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube