Найчастіше від осінніх перепадів настрою страждають жінки та люди зрілого і похилого віку
Поганий настрій, сонливість, байдужість та апатія можуть бути симптомами осінньої депресії. Постійні дощі та холодна похмурна погода пригнічують людей. А на фоні війни в Україні - депресивний стан чи не в кожної другої людини зараз. Апатичний стан та смуток заважають сфокусуватись на роботі та навчанні, а також загрожують переходом у хронічну депресію.
Інформатор зібрав поради від психологів, як подолати осінню хандру. Про них розповіли в ефірі телемарафону.
Експерти зазначають, восени організм людини переналаштовується на новий режим, коли темряви стає більше, ніж світла, а сірості — більше, ніж яскравих кольорів. Це відбивається на психологічному стані та викликає тривожні думки й страхи. Утім варто відрізняти осінню хандру та депресію.
"Зазвичай, коли наступає темрява, людина стає більш тривожною. Можна це назвати хандрою. Я б не сказала, що це депресія. Бо депресія — це коли понад два тижні поспіль є апатія, поганий настрій, проблеми зі сном", - кажуть психологи.
Щоб подолати осінню апатію, дотримуйтесь наступних порад:
Осіння депресія – це особливий психоемоційний стан, який характеризується пригніченим настроєм, байдужістю, апатією та невизначеністю. Людина, що на неї страждає, не завжди усвідомлює, чого хоче. Втрачається так званий орієнтир майбутнього. Часто до депресивних настроїв можуть спонукати і негативні настрої у засобах масової інформації.
«Коли людина хвилюється за те, що відбувається в державі, вона більш сильна до депресії. Іноді доходить до того, що особа потребує допомоги не лише у вигляді консультаційних перемовин психолога та клієнта, а й психіатра, який зможе надати медикаментозну терапію. Бо є люди, схильні до суїцидальних думок і намірів»
Основні симптоми депресивного стану:
Діагноз депресія може поставити лише фахівець. І це справді хвороба, яку потрібно лікувати. Якщо ж йдеться про тимчасову осінню хандру, то такий стан абсолютно нормальний. Варто лиш знати, як допомогти собі в цей період. Якщо ж людина справді має депресію, яку констатував лікар, то перш за все потрібно зайнятись поведінковою активацією.
"Це коли не хочеться, це коли не віриться, що щось допоможе, але ми встаємо та починаємо щось робити, що раніше працювало на нас. Це може бути будь-що: можна прибрати та облаштувати свій простір через “не хочу”. Бо так ми влаштовані: куди пішов фокус уваги — те й ми відчуваємо. Дуже добре встати та безцільно піти гуляти. Так психіка перемикається", - радять всихологи.
Якщо ж твої близькі чи знайомі мають депресивний стан, то в жодному разі не можна їх соромити, не вірити чи казати, що то просто лінощі.Треба ставитись з розумінням і запропонувати людині самій або разом зробити якусь її улюблену справу. Швидше за все, спершу вона відмовлятиметься. І це нормально. Але варто пояснити рідним, що зрештою це може спрацювати та допомогти почуватись краще.
Нагадаємо, в Україні створили чат-бот для психологічної допомоги. Окрім того, в Україні працює гаряча лінія психологічної кризової служби. Також Інформатор писав про 12 простих вправ, які допоможуть подолати психологічні травми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.