Скільки мільйонів українців можуть стикнутися з психічними розладами після війни

Читать на русском

Війна – це величезний стрес для людської психіки

Читать на русском
Скільки мільйонів українців можуть стикнутися з психічними розладами після війни

Війна – це величезний стрес для людської психіки

Через війну в багатьох українців залишаться на роки не тільки фізичні травми, а й психологічні. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) стосуватиметься чи не кожного другого українця. У багатьох він є вже зараз.

Психіатр із Харкова Вадим Мангубі для проєкту «Дякую серцем» розповів, що на нас чекає серйозне випробування, бо ПТСР зазвичай «накриває» після війни. Та вже зараз українці можуть його відчути, жахаючись гучних звуків, грюкання дверей, вихлопів авто.

«Близько 15 мільйонів українців можуть зіштовхнутися з психологічними та психічними розладами різного ступеня тяжкості. Бо ця війна відрізняється від решти. Вона – у реальному часі. Соцмережі, відео реальних боїв, справжніх смертей, руйнувань – заблюреної, але жорстокості. Все це посилює ПТСР у безліч разів. Люди, які сиділи у підвалах, пережили обстріли, доволі довго звикатимуть до тиші у мирний час. А серед тих, хто лишились з інвалідністю, буде багато депресій та інших психічних розладів», – каже лікар.

Психіатр із Харкова Вадим Мангубі
Психіатр із Харкова Вадим Мангубі

Вадим пройшов тренінг в ізраїльському центрі травми та стійкості NATAL. Він спеціалізується на станах, що пов’язані з психозами у потенційно здорових людей.

«Ці стани настають раптово. Депресія, тяжкі психози з галюцинаціями. Більшість психічних захворювань не залежить від зовнішніх факторів, але війна – це величезний стрес, який може стати спусковим гачком для рецидиву. У перші ж дні війни ми з жінкою приїхали до лікарні та лишились там жити. Почалися ракетні обстріли, а на вулицях Харкова вже йшли вуличні бої. Ми з колегами медиками зачинились, боялись виходити назовні кілька днів поспіль. З нами були і пацієнти, і родичі, і медичні співробітники з Північної Салтівки з дітьми й тваринами. Усіх потрібно було годувати, одягати, переміщати у бомбосховище за тривог. Пацієнти, які раніше бачили янголів і демонів, почали вважати, що за ними стежать спецслужби росії або їм потрібно служити в СБУ. Чи вони «зробили щось погане і є причиною цієї війни». А після кожного обстрілу до нас привозили одного-двох, які не витримували та зривалися у психоз», – розповідає психіатр про свою роботу у перші дні повномасштабного вторгнення.

За його словами, самі собою вибухи, окупація, втрата близьких не є причинами психічного захворювання. Але є останньою краплею, яка ламає психологічний захист схильних до психозів людей.

У відділенні Вадима вже розпочали реабілітацію ПТСР. І доволі фантастичними способами. Наприклад, коли волонтери привезли в лікарню одяг із секонд-хенду — люди просто розквітали. Перебирали речі, влаштовували показ мод, дуркували, сміялися. Пацієнти виходили з прострації, раділи, як діти. Це було потужною терапією для них.

Скільки років українці відчуватимуть психологічні наслідки війни

За даними МОЗ, психологічні наслідки війни (посттравматичний стресовий розлад) позначатимуться на психічному стані українців щонайменше сім-десять років. Це може призвести до збільшення кількості психічних порушень, зокрема у дітей, випадків алкогольної залежності, проблем у сім'ях, розлучень, а також економічних втрат через зростання кількості громадян, які не зможуть повноцінно працювати.

"З кожним днем ​​кількість людей, які відчуватимуть наслідки на своєму психічному здоров'ї, буде збільшуватися. Навіть на тих, хто зміг стійко пережити перші місяці війни, чекає ментальне виснаження, адже звикання до постійного перебування в умовах війни також може негативно вплинути на психічне здоров'я", – наголошував міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Куди можна звернутися за допомогою

  • Безплатна психологічна допомога на платформі tellme.com.ua.
  • Корисні поради для підтримки ментального здоров'я можна знайти тут.
  • Практичні поради та психологічна допомога українцям доступна тут.
  • Мобільна група соціально-психологічної допомоги, куди можуть звернутися жінки, змушені втекти від війни до безпечніших регіонів України - +380 66 838 16 06.
  • Мобільні бригади, які допомагають постраждалим через війну - телефони по регіонах доступні тут.

Нагадаємо, в Україні створили чат-бот для психологічної допомоги. Окрім того, в Україні працює гаряча лінія психологічної кризової служби. Також Інформатор писав про 12 простих вправ, які допоможуть подолати психологічні травми.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.