Вакцинація від COVID-19: як зробити щеплення в Україні

Читать на русском

Людина може самостійно обрати вакцину, якою робити щеплення

Читать на русском
Вакцинація від COVID-19: як зробити щеплення в Україні

Людина може самостійно обрати вакцину, якою робити щеплення

В Україні фіксують зростання кількості захворювань на COVID-19. Захиститись від ускладнень хвороби можна за допомогою вакцинації. Це можна зробити у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Щеплення — добровільні та безкоштовні. І доступні для громадян віком від 12 років.

Як розповіли у Національній службі здоров'я України, щеплення можна зробити навіть якщо немає декларації з сімейним лікарем. Вакцинація безкоштовна також для іноземців, що легально знаходяться в Україні, осіб без громадянства та тих, хто перебуває під захистом. Проте іноземці та особи без громадянства мають оплатити огляд лікаря та розхідні матеріали.

Пацієнт може самостійно обрати вакцину, якою робити щеплення. В Україні дозволені векторна вакцина AstraZeneca індійського, корейського та італійського виробництва, інактивована вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech, мРНК-вакцини Comirnaty від Pfizer-BioNTech та Moderna, а також векторна вакцина Janssen. Всі ці препарати схвалені Всесвітньою організацією охорони здоровʼя.

"Рекомендовано застосовувати одну й ту саму вакцину для першого та другого щеплення, але через алергічну реакцію пацієнта або недоступність тієї ж самої вакцини, дозволено їх комбінувати за схемами, рекомендованими Міністерством охорони здоровʼя України", - йдеться у повідомленні.

Дітям від 12 років робиться щеплення тільки вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Вона пройшла відповідні випробування. Пацієнти, що отримали першу дозу щеплення за кордоном, можуть продовжити вакцинацію в Україні. Для цього вони мають звернутись до пункту щеплення чи центру масової вакцинації у термін, в який потрібно отримати другу дозу. При собі потрібно мати документ, в якому зазначена дата щеплення, назва та серія препарату, місце проведення. Він має бути завірений закладом, що проводив щеплення.

Пацієнтам, які мають проблеми з імунітетом (наприклад, люди з ВІЛ-інфекцією, раком крові, після трансплантації органів, хімієтерапії) рекомендовано отримати додаткову дозу через 28-90 днів після другого щеплення. Всі українці та іноземці, які легально перебувають в Україні, у віці від 18 років мають право на бустерну дозу. Бустерне щеплення рекомендовано робити через шість місяців після повної вакцинації, а тим, хто отримав додаткову дозу — через три-шість місяців. З червня в Україні також доступна друга бустерна доза щеплення проти COVID-19. Зараз її можуть отримати тільки пацієнти з груп ризику: 

  • люди віком від 60 років,
  • ті, хто має захворювання, які підвищують ризик важкого перебігу COVID-19.


Щеплення можна зробити у пунктах щеплення та центрах вакцинації за попереднім записом. Адреси пунктів щеплень та центрів вакцинації доступні на сайті у розділі "Список пунктів щеплень та центрів масової вакцинації". Перелік закладів постійно оновлюється. Крім того, щеплення можна зробити у сімейного лікаря.

Якщо ви переїхали через війну, щеплення можна зробити в будь-якому зручному центрі первинної медичної допомоги. Щоб записати на вакцинацію дитину, потрібно спочатку зателефонувати до закладу і дізнатись, чи є в ньому вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

Мешканці тимчасово окупованих територій можуть зробити щеплення в регіонах, що перебувають під контролем українського уряду. При собі потрібно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Для щеплення дитини — свідоцтво про народження та документ, що підтверджує наявність щеплень відповідно до календаря вакцинації.

Основні симптоми коронавірусу 

На фоні того, що в Україні зростає кількість хворих на коронавірус важливо знати основні симптоми захворювання. Хворі на COVID-19 можуть по-різному переносити захворювання. Легкий перебіг характеризується такими симптомами, як невисока гарячка (до 38° C), нежить або закладеність носа, головний біль, біль у горлі, біль у м’язах, кашель, спотворення нюху, смаку або втрата нюху. 

Водночас цей перелік не є вичерпним, оскільки COVID-19 мутує, а тому перелік ознак може змінюватись. При будь-яких ознаках гострої респіраторної інфекції потрібно зробити тест. Це допоможе точно визначити: хворієте ви на коронавірус чи у вас звичайна застуда. 

Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний видати сімейний лікар. У випадку, якщо у вас немає сімейного лікаря, або він з якихось причин не надав направлення на тестування, телефонуйте на гарячу лінію 0 800 60 20 19. Необхідно консультуватись із сімейним лікарем та у разі погіршення самопочуття терміново йому про це повідомляти. У екстрених випадках телефонуйте на 103 для виклику медичної бригади. 

Нагадаємо, дві вакцини від коронавірусу змінили назви. Крім того, у якому віці вакцинують дітей від кору, краснухи та паротиту.

Також Інформатор писав, чи потрібно робити другу бустерну дозу щеплення від COVID-19, якщо людина не є в групі ризику.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.