Відповідно до прогнозу НБУ влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження та вже наприкінці року сповільнитися до однознакового рівня
У квітні 2025 року інфляція пришвидшилася до 15,1% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України. Зростання споживчих цін було дещо нижчим за траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за квітень 2025 року. Про це повідомляє НБУ.
Як повідомляє НБУ, пришвидшення інфляції у квітні значною мірою зумовлювалося залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв і подальшим підвищенням цін на алкогольні напої та тютюнові вироби. Проінфляційними чинниками залишалися високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах нестачі кадрів та жвавий споживчий попит. Натомість заходи НБУ з підтримання стійкої ситуації на валютному ринку та інтересу до гривневих заощаджень обмежували зростання цін. Додатковий вплив мало зниження світових цін на нафту, а також послаблення цінового тиску на внутрішньому оптовому ринку електроенергії.
Ціни на сирі продукти в річному вимірі надалі зростали внаслідок як залишкових ефектів низьких минулорічних врожаїв, так і впливу короткочасних квітневих приморозків. Швидше дорожчали борошно й крупи, фрукти та овочі (насамперед борщового набору) через низьку пропозицію якісної продукції. Додатковим чинником було й зміщення сезонності попиту на окремі продукти харчування, передусім яйця, через Великдень, що цьогоріч припав на квітень (у 2024 році – на травень). Водночас надходження імпортної продовольчої продукції та тепличних овочів дещо стримували зростання цін.
Темпи зростання вартості оброблених продовольчих товарів у квітні не змінилися (17,3% р/р). Подорожчання продовольчої сировини та подальше збільшення витрат підприємств на оплату праці призвели до стрімкішого зростання цін на хліб і хлібопродукти, а також м'ясопродукти. Водночас здорожчання олії незначно сповільнилося під впливом стабілізації цін на зовнішніх ринках, а зростання пропозиції сприяло повільнішому здорожчанню окремих молокопродуктів. Зростання вартості непродовольчих товарів сповільнилося до 3,8% р/р. Цьому сприяло, зокрема, збереження стійкої ситуації на валютному ринку.
“Інфляція послуг залишилася на досить високому рівні (14,6% р/р) передусім через подальше зростання заробітних плат і стійкий споживчий попит. Порівняно з березнем швидше зростала вартість послуг ресторанів та готелів, транспортних та фінансових послуг. Натомість уповільнилося зростання цін на послуги з особистого догляду та страхові послуги”, - повідомляє НБУ.
Швидше підвищення вартості підакцизної продукції зумовлювалося подальшим зростанням:
Завдяки зміцненню курсу гривні до долара дещо послабився тиск на ціни фармацевтичної продукції, медичних товарів і обладнання.
У квітні зростання цін на пальне сповільнилося порівняно з березнем з огляду на здешевлення нафти у світі. Водночас поступове зростання попиту та зміцнення курсу євро чинили підвищувальний тиск на ціни. Зростання споживчих цін у квітні тривало, однак спостерігалися й ознаки послаблення цінового тиску. Фактичні показники як загальної, так і базової інфляції у квітні були дещо нижчими, ніж передбачалося прогнозом НБУ. Помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність, також свідчила про послаблення цінового тиску. Відповідно до прогнозу НБУ влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження та вже наприкінці року сповільнитися до однознакового рівня.
Як раніше повідомляв Інформатор, сума збитків від незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток за 2024 рік зросла на 37% – до загальної суми 1,1 млрд гривень. Це пов’язано із зростанням середньої суми однієї незаконної операції на 39% порівняно з 2023 роком (з 3 065 гривень у 2023 році до 4 247 грн у 2024 році). Про це свідчать результати аналізу отриманих за 2024 рік статистичних даних щодо збитків надавачів платіжних послуг, їх клієнтів та торговців. Про це 12 травня повідомляє НБУ та дає поради, як захистити свої кошти від шахраїв.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.