Участь князівства Монако була ще задовго до початку війни в Україні
У швейцарському Базелі, який розташований на кордоні з Німеччиною та Францією, стартує 69-й пісенний конкурс Євробачення. Вперше з 2007 року шоу транслюватиметься в Монако. Втім участі маленького князівства, населення якого складає лише 38 тисяч мешканців (як в місті Миргород, Полтавської області) місцевий мовник поки так і не підтвердив.
Очікується, що два півфінали (13 та 15 травня), а також фінал (17 травня) покаже TV Monaco, який є повноправним членом Європейського мовного союзу (EBU). Подейкують, що це прогрів аудиторії до готовності повернутися на Євробачення. Потенційно це може статися вже наступного року. Символічно, бо у 2026-му пройде ювілейний, 70-й пісенний конкурс.
Монако дебютувало на Євробаченні в 1959 році, ставши дванадцятою країною, яка брала участь у ньому. Тоді вона набрала лише один бал і стала останньою. Перемогла в ньому один раз, у 1971 році з піснею Un banc, un arbre, une rue. Країна брала участь до 1980 року, після чого знялася з участі та повернулася до конкурсу лише у 2004 році.
Протягом трьох років, протягом яких Монако поверталося на Євробачення (2004-2006), участь безпосередньо контролювало саме князівство, а не TMC (мовна компанія в країні). Однак країна не змогла вийти у фінал у трьох спробах і втратила інтерес до участі.
У 2009 році відбулися переговори щодо повернення Монако до конкурсу, проте вони не відбулися. Князівство виділило 100 тисяч євро з бюджету на 2022 рік на повернення до пісенного конкурсу Євробачення. Монако - одна з кількох мікродержав, які брали участь у пісенному конкурсі Євробачення.
Окрім Монако, в Євробаченні-2025 також не братимуть участь: Андорра, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Ліхтенштейн, Молдова, Північна Македонія, Румунія та Словаччина. До цього артисти з цих країн в різні роки брали участь в пісенному конкурсі.
З 2022 року участь в Євробаченні не бере Росія. Причиною стала повномасштабна війна в Україні, яку розв'язав Кремль. Білорусь же відсторонили ще у 2021-му через питання щодо прав людини в країні на тлі поточного переслідування опозиції. У квітні 2024 року EBU оголосила, що поточне призупинення членства білоруського БТРК є безстроковим.
Попри початкові повідомлення про те, що тимчасове призупинення білоруського національного мовника закінчиться в липні 2024 року, через п'ять років після введення, в EBU підтвердили, що наразі немає підстав для зміни позиції. БТРК був виключений зі спілки через те, що білоруський уряд використовував канал як інструмент пропаганди.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.