Пронирливі агенти з нерухомості без жодної краплі совісті введуть вас в оману - все для того, щоб заробит
Ринок нерухомості в Україні і за кордоном кишить пройдисвітами, які хочуть забрати якомога більше ваших грошей та підсунути не ту нерухомість, яку ви хочете. Найчастіший метод поганих ріелтерів - показувати фотографії і відео з інших квартир, ніж та, що продається, та занижувати ціни на 10-15% в оголошеннях. Детальніше - в Інформаторі.
Про витівки хитрих ріелторів пише телеграм-канал "Нерухомість ІНФО". Недобросовісний ріелтор розміщує оголошення про продаж неіснуючого (або давно проданого) об'єкту. Фотографії беруться гарні, часто з інших оголошень (іноді навіть закордонних!). Ціна ставиться на 10-15% нижче за ринкову для привабливості.
Що далі? Ви телефонуєте, зацікавившись "вигідною" пропозицією. Мета ріелтора досягнута – він отримав ваш контакт (це називається "зловити ліда").
Вам відповідають: "саме цей об'єкт вже під завдатком / проданий буквально щойно. Але є схожий, трохи дорожчий, але з кращим ремонтом / в кращому районі..."
Після цього ваш телефон не замовкає від "супер-пропозицій", які часто не мають нічого спільного з тим, що ви шукали.
Картинки для фейку беруться звідкілясь. Звісно, якщо їх не намалював штучний інтелект (ШІ). Ваш порядок дій:
Це лише декілька порад по взаємодії з ріелторами. Ви проінформуємо читачів про інші рекомендації від експертів.
Вже десятий рік поспіль щороку українці сплачують податок на нерухомість. У 2025 році процедура нарахування для фізосіб і сплати податку на нерухомість не змінилась. Проте є зміни в розрахунках максимального розміру. Нараховують податок лише власникам квартир і будинків із "зайвою" площею. При цьому у 2025 році сплачується податок за 2024 рік.
До 1 липня власники нерухомості мають отримати повідомлення про сплату податку. Оподаткуванню підлягає лише площа, яка перевищує ліміт, визначений законом: 60 кв. метрів для квартири; 120 кв. метрів для будинку; 180 кв. метрів для комбінації будинку й квартири.
"Якщо квартира більша ніж 60, чи 2 квартири площею понад 60 кв. м, наприклад, по 35 кв.м, тоді за зайві 10 метрів необхідно сплатити податок. Проте якщо це апартаменти, за них податок сплачується з першого квадрата, оскільки вони приміщення вважається комерційною нерухомістю", - наголосив юрист з нерухомості Андрій Ставнюк.
Суму податку розраховує податкова служба за даними з держреєстру речових прав на нерухоме майно. Самостійно власнику майна нічого рахувати не треба. Податкова ставка встановлюються за рішенням міської, сільської або ж селищної ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості. Законодавством визначено, що нарахування за квадратний метр не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої в рік, за який нараховується податок. (п.266.5.1. Податкового кодексу України).
У Києві ставка на податок - 1,5% від розміру мінімальної зарплати за 1 кв м житлової площі, у Львові - 1%, в Івано-Франківську - 0,8%, в Ужгороді - 0,2%. Для зручності власників нерухомості розроблено спеціальний калькулятор, який дозволяє точно визначити розмір податку на конкретне житло. Інформацію можна знайти в особистому кабінеті на сайті податкової.
Максимальна ставка податку за метр за 2024 рік для фізосіб становитиме 106,5 грн – така цифра розраховується з мінімальної зарплати у 7100 грн, що була встановлена на 1 січня 2024 року, наголосив керуючий партнер юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери" Олександр Курявий.
Наприклад, у разі, якщо квартира в Києві, площею 80 кв.метрів, записана на одного власника, тоді податок треба заплатити за "зайві" 20 кв.метрів. Розрахунок суми податку, у разі максимальної ставки: 2 130 грн (20 х 106,50).
Податок нараховують на основі загальної площі нерухомості, а не лише житлової. Якщо у квартири чи будинку кілька власників, податкова пільга на ліміт майна застосовується до кожного співвласника окремо. Якщо квартира площею 100 квадратних метрів перебуває у спільній власності двох осіб, кожен з них має право на податкову пільгу в розмірі 60 квадратних метрів. Тож у цьому разі оподаткування не застосовується.
Значна кількість власників нерухомості звільнена від сплати податку на нерухомість. По-перше, це фізособи, які володіють майном в межах встановленого ліміту - квартири до 60 кв.метрів. Не сплачують податок громадяни України, чиє житло стало непридатним для проживання внаслідок воєнних дій. А також за "зайві квадрати" мають право не платити:
Пільги можуть надавати місцеві ради для фізичних і юридичних осіб, благодійних чи релігійних організацій. Наприклад, мешканців прифронтових Харкова та Херсону повністю звільнили від податку на землю та нерухомість. Водночас для пенсіонерів пільг на податок не передбачено, їхня нерухомість за нормами закону підлягає оподаткуванню.