В Україні не лишилося людей без психічних розладів, - експерт

Найпоширенішими психічними розладами серед українців є депресія, тривожність та панічні атаки

депресія у чоловіка, жінка кричить, психічний розлад, роздвоєння особистості
Криза ментального здоров’я в Украіни, можливо, стосується кожного: надто багато стресових факторів у житті українців останніми роками

В Українській державі на сьогодні не залишилося людей, яких би не торкнулися психічні розлади. Серія глобальних криз, починаючи з пандемії COVID-19 і до повномасштабного військового вторгнення, залишила глибокий відбиток на психічному стані кожного українця. Таку думку в інтерв'ю виданню "Думська" 18 вересня висловив керівник одеської клініки ментального здоров’я, доктор Іван Калинчук.

За словами Калинчука, найпоширенішими психічними розладами серед українців є депресія, тривожність та панічні атаки. Калинчук підкреслює, що ці стани часто виникають внаслідок хронічного стресу, постійної невизначеності та особистих втрат, яких зазнали мільйони людей.

“На бекграунді тих стресових ситуацій, які продовжуються з 2020 року - пандемія коронавірусу, а потім повноцінна війна - мені в цілому важко уявити адекватну на 100% людину тут. Я вважаю, що в Україні взагалі не залишилося особи, яка б не постраждала в ментальному плані від таких подій,” - заявив Калинчук.

Криза ментального здоров’я, на думку експерта, не є локальною проблемою. Вона перетворюється на загальнонаціональний виклик, з яким Україна стикнулась у часи глибоких соціальних і політичних потрясінь. Виклики залишаються колосальними: збільшення звернень до спеціалістів, нестача ресурсів та відсутність систематичної державної підтримки стають перепоною на шляху до повноцінної реабілітації нації.

Крім того, Калинчук дає невтішний прогноз на майбутнє. На його думку, "війна закінчиться, а стрес ні". 

"Після війни буде дуже складне життя. Економіка підірвана, демографічні показники дуже-дуже болючі для подальшого здоров'я нації. Це реалії, на які треба дивитися відкритими очима. Тому, безумовно, оцей складний період треба не просто переживати - як буде, так буде, а треба робити все для того, щоб сьогодні максимально зберегти своє здоров'я, та здоров'я своїх близьких", - порадив експерт.

Мільйони психічних розладів в Україні: ПТСР і не лише

У вересні 2024 року у ВООЗ повідомляли, що в Україні близько 10 млн осіб мають ризик психічних розладів. З наближенням третьої річниці війни такі виклики лише зростають, і усвідомлення того, що наближається зима, може тільки загострити ситуацію.

Нагадаємо, як з'ясував Інформатор, постраждалим від війни прописали грати в Тетріс: у нього цілющий ефект. Проста, але захоплююча головоломка здатна зняти тривожні симптоми після пережитої травми (ПТСР).

Доречи, у березні 2024 року МОЗ України наголосив, що в Україні з початку великої війни проти РФ багатократно зросла кількість людей, які страждають на посттравматичний стресовий розлад. Серед них не тільки військові, але й цивільні. За офіційними даними, кількість пацієнтів, які звернулися до лікарів з ПТСР, з лютого 2022 року зросла майже в чотири рази. Цифри справді тривожать – тільки за перші два місяці 2024 року цей діагноз отримали більше пацієнтів, ніж за весь 2021 рік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube