Майже 10 млн українців можуть отримати психічні розлади через війну – ВООЗ

Нацпрограма з підтримки психічного здоровʼя під патронатом Олени Зеленської швидко розширюється, але попит все ще переважає пропонування

Психічні розлади в Україні
Мільйони українців ризикують отримати психічні розлади. Колаж: Інформатор

В Україні станом на сьогодні близько 10 млн людей мають ризик психічних розладів. Ба більше, з наближенням зими ця проблема може загостритися. Такі оцінки робить Всесвітня організація охорони здоров’я.

Про це повідомив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Ганс Клюге на пресконференції. Його слова передає агентство “Укрінформ”.

“Одне із занепокоєнь щодо зими - це ризик збільшення кількості проблем з психічним здоровʼя. За нашими оцінками, майже 10 млн людей в Україні мають ризик психічних розладів, від легких до важких. З наближенням третьої річниці війни такі виклики лише зростають, і усвідомлення того, що наближається зима, може тільки загострити ситуацію”, – зауважив Клюге.

Він наголосив, що Національна програма з підтримки психічного здоровʼя, яка впроваджується під патронатом першої леді Олени Зеленської за підтримки ВООЗ, швидко розширюється. Втім, попит все ще переважає пропонування.

За словами директора Європейського регіонального бюро ВООЗ, основний фокус під час великої війни має бути на охорону здоровʼя і посилення реагування на відновлення. Наразі ж підтверджено близько 2000 атак на українські лікарні, медпрацівників та пацієнтів. 

Все це у купі з обстрілами енергосистеми, через які зникає світло, є ризик й інших захворювань, оскільки відсутність системи опалення та вентиляції взимку може сприяти зростанню інфекцій – від грипу до ковіду. Також в умовах повномасштабної війни та гуманітарної кризи, за його словами, є ризик поширення антибіотикорезистентністю.

“Оскільки війна в Україні затягується, а поранені потребують термінового лікування, зростає занепокоєння щодо резистентності (бактерій - ред.) до ліків через можливе зловживання і неналежне використання антибіотиків. Ми знаємо про випадки, коли рани не загоюються через резистентність до антибіотиків”, – додав він.

Посадовець наголосив, що у низці регіонів, зокрема Херсонській, Харківській, Миколаївській областях, доступ до меддопомоги ускладнений.За його словами, у прифронтових областях має бути достатня кількість медпрацівників.

На фронті поширюються хвороби

Нещодавно вчені виявили бактерії, які резистентні до сильних антибіотиків та не піддаються лікуванню – вони могли з’явитися на фронті ще у 2022 році або навіть раніше. Так, у листопаді 2022 року лікарі лікарні Святого Георгія у Лондоні зіткнулися з проблемою, коли лікували 35-річного солдата, якого евакуювали з поля бою в Україні.

Спершу медики приділяли увагу обширним осколковим пораненням бійця, але у глибині поранень виявили небезпечну бактеріальну інфекцію, яка не лікується звичайними антибіотиками. Вона зберігалася у нозі чоловіка навіть під час лікування п’ятьма видами антибіотиків.

Нагадаємо, з початку червня 2024 року у КНП "Свято-Михайлівська клінічна лікарня м. Києва" перебували 17 пацієнтів із діагнозом гарячка Західного Нілу. На жаль, троє з пацієнтів померли від ускладнень. Головне джерело та резервуар цієї хвороби це птахи. Йдеться переважно про перелітних птахів, у яких у крові висока концентрація вірусу циркулює від 14 до 200 днів. Передають цей вірус і певні види комарів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube