«Український заморожений конфлікт»: варіант, який не варіант

Читать на русском

Частина політиків на Заході готуються до «замороження війни» за корейським сценарієм

Читать на русском
Війна в Україні
Замороження війни розглядають як один з найімовірніших варіантів розвитку подій

Частина політиків на Заході готуються до «замороження війни» за корейським сценарієм

«Корейський варіант» для України багатьом в Європі та США здатися привабливим, але це хибна думка. Це не тільки несправедливо для українського народу, але й небезпечно для всього світу. З часом таке рішення може призвести до ще більшої катастрофи для Заходу та України. Тому зараз тривають пошуки розв’язання цього питання.

«Корейський варіант» для України

Видання Politico опублікувало матеріал на основі власних джерел у Білому домі. За даними видання, усе більше у Вашингтоні схиляються до ідеї «замороження конфлікту». У різних установах США проходили неофіційні обговорення щодо того, де встановити потенційні лінії, які Україна та росія погодилися б не перетинати, але які не повинні бути офіційними кордонами.

Західний істеблішмент усвідомлює, що ні москва, ні Київ не готові до перемир’я, водночас сил завдати остаточної поразки супротивнику теж нема. У Білому домі вважають, що після контрнаступу бойові дії триватимуть і далі.Тому багатьох приваблює варіант, у якому війна призупиняється, але жодна зі сторін не оголошується переможцем. Це означає зменшення кількості зіткнень, зменшення витрати на підтримку Києва, зменшиться також суспільна увага всередині їхніх держав. 

Бахмут з висоти польоту
Бахмут з висоти пташиного польоту. Фото з відкритих джерел

Аналітик та консультант із вирішення міжнародних конфліктів Хаір Баліан вважає, що наразі не йдеться про тиск на Україну задля скорішого укладання перемир’я. Проте ситуація може змінитися.

«Однак чотири сценарії можуть змусити адміністрацію Байдена, хоч і неохоче, натиснути на Україну щодо термінового припинення вогню та мирних переговорів: (1) якщо ситуація на полі бою в Україні зміниться на користь росії, й Україна зіткнеться з перспективою нових територіальних втрат; (2) якщо ядерна загроза росії стане неминучою; (3) якщо Китай зробить військовий крок проти Тайваню… Четвертий сценарій виник за останній місяць із захопленням республіканцями Палати представників США… Враховуючи нинішню токсичну атмосферу у Вашингтоні, відкрита та масштабна допомога Україні не може бути гарантована, особливо якщо допомога все ще буде потрібна після закінчення поточного фінансового року», — ділиться своїми роздумами аналітик.

Більшість аналітиків, зокрема розвідка США вважає, що війна триватиме й у 2024 році. А президент Джо Байден уже має проблеми з республіканською більшістю в Конгресі. Тож, ймовірно, рішення про передачу F-16 прийняли, не лише щоби підсилити Україну, але також аби продемонструвати росії, що якщо вона не погодиться на перемир’я, ставки будуть підвищувати.

Що таке «корейський варіант»

За часів Другої світової Корея була окупована Японією, радянські та американські війська увійшли на півострів, щоб витіснити японську армію. СРСР та США поділили зони відповідальності по 38 паралелі, відповідно, пізніше в одній частині утворився прозахідний, а в іншій прорадянський уряди. Війна між ними розгорілася через п'ять років і де-юре не закінчилася донині.

Проте у 1953 році виникла ситуація, коли жодна зі сторін не мала видимої переваги, тому погодилися підписати перемир’я. За його умовами бойові дії припинили, встановили демілітаризовану зону на 38-мій паралелі. Однак, офіційного мирного договору між Північною та Південною Кореєю не було укладено, тому війна технічно не закінчилася. Дві Кореї розвиваються окремо одна від одної.

Перемир'я у Кореї
У 1953 році в Кореї підписали перемир'я, яке триває донині. Фоту з сайту Білого дому

З того часу мир на півострові постійно під питанням. Лише гарантії США, які обіцяють вступити у війну, якщо Кім Чен Ин вирішить відновити бойові дії, забезпечують мир. На тлі в’ялої позиції Заходу у війні в Україні, Сеул заявив, що серйозно думає над тим, щоб мати ядерну зброю, а не «тверді гарантії». У Вашингтоні не дуже добре сприйняли такі наміри, тому Байден пообіцяв президенту Південної Корей Йолю, що ядерний човен США буде постійно напохваті, аби раптом що, завдати удару по «малюку Кіму». «Ядерна парасолька» — це ідеальне рішення для країни, яка опинилася в такій ситуації. Однак на такий крок для України у Вашингтоні навряд підуть: невигідно зв’язувати себе такими серйозними зобов’язаннями.

Чому це погано для України

Південна Корея та ще Ізраїль — це ледь не єдині приклади відносного успіху країн, у яких є заморожені конфлікти. Решта держав, які мають цю «радість» не можуть похвалитися такими результатами: Вірменія, Азербайджан, Молдова, Грузія та Кіпр.

Для України, замороження конфлікту означає, що в будь-який момент росія може продовжити свою агресивну політику. Навіть якщо регулярна армія росіян утримуватиметься від військових дій, різні проксі, як от «вагнерівці» зможуть і далі продовжувати свою злочинну діяльність. Кремль просто заявить, що вони самі по собі. Обстріли, диверсії та нестабільність стануть буденністю. Ймовірно, покоління виростуть, не знаючи, що таке «мир».

На територіях, які залишаться під окупацією розпочнуться етнічні чистки, депортації та насильницька русифікація. Мало того, що тисячі українців на підконтрольній росії території загинуть, це загрожує тим, що ці території ніколи не повернуться в склад України.

Небезпечним є також приклад Грузії, яка ще у 2008 році постраждала від російської агресії, а вже за кілька років до влади прийшла «партія миру» — відверто проросійська політична сила, яка перекладає провину за війну на тогочасну грузинську владу. Подібне й у Молдові, де ще до недавнього часу правив проросійський уряд, хоча це москва безпосередньо створила Придністров’я.

Протести у Грузії
Протести у Грузії проти закону про "іноагентів". Фото: Foreign Polici

В Україні таке теж цілком можливе, адже після «Помаранчевої революції» до влади прийшов проросійський уряд Януковича. І навіть Зеленський після революції Гідності теж ішов на вибори з гаслами, що домовиться про мир із путіним. Тож цілком можливо, що за кілька років після «замороження» зневірений народ приведе до влади нову реінкарнацію «Партії регіонів». Тоді сьогоднішні герої поступово перетворяться на «непотрібні жертви режиму Зеленського й Порошенка». І це небезпека, якої не можна ігнорувати.

Здається, влада усвідомлює всю шкоду планів «замороження». Під час перемовин із китайським спецпредставником, який прибув до столиці, аби зібрати думки сторін, Київ заявив, що не сприйме ніякого варіанту, у якому потрібно розплачуватися територією за мир.

«Україна не розглядає і жодного разу не обговорювала ідеї «заморожених конфліктів» із державою-агресором росією, про що періодично повідомляє російська пропаганда за допомогою ЗМІ», — написав у Twitter радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк.

Таких сценаріїв немає: в Офісі президента відповіли на чутки про "заморожування" війни в Україні 1

Але Захід і не зобов’язаний робити так, як того хочеться нам. В Америці раз-по-раз з’являються голоси таких впливових гравців, як Дональд Трамп, чи його конкурент по праймеріз Рон Десантіс, мовляв, росія ослаблена, більше Америці не загрожує, а щодо підтримки України — яке нам діло до того, хай Європа думає.

Чому це поганий вихід для Заходу

Замороження конфлікту вигідне росії — це їхній стратегічний план. Про це ще взимку казав секретар РНБО Олексій Данілов. Ймовірно, безглузді з погляду досягнення військових цілей нічні обстріли України ракетами та безпілотниками, періодичні акти терору, покликані викликати «втому від війни» в населення і схилити нас до «корейського варіанту».

Встановити сяке-таке перемир’я і поступово забути про Україну — дуже спокусливе рішення і для багатьох на Заході. Вони слушно зауважують, що альтернативою мирного плану може стати вічна війна. Крім «корейського варіанту» є ще «боснійський», за яким окуповані росією території чи частина з них буде визнана «кондомініумом» — територією під спільним управлінням росії та Україні. Подібне рішення придумали для району Брчко в Боснії та Герцоговині, ця територія спільно управляється також Сербією, як пропонує Хаір Баліан, консультант із вирішення міжнародних конфліктів. Незрозуміло тільки, як це має бути вирішено, адже у випадку з війною на Балканах, таку позицію нав’язало сторонам НАТО. Але для цього потрібно, щоб спершу його сили зайшли в регіон.

Район Брчко
"Кондомініум" в районі Брчко в Боснії та Герцоговині установили за допомогою НАТО. Фото: Brcko Supervizija

Є ще подібна пропозиція — передати захоплені росією території під контроль адміністрації ООН. Але й тут не зрозуміло, чому б росія мала спокійно піти із захоплених земель. Ну і, звісно, за будь-якого із цих варіантів росія не отримає покарання, зате буде «мир».

На щастя, є також голоси з протилежного табору. Джерела з Білого дому запевняли Politico, що тривале замороження бойових дій є лише одним із варіантів розвитку подій, до яких готуються в Білому домі.

«Є така школа, яка каже: «О, українці повинні мати Маріуполь і вихід до Азовського моря». Інші менш зациклені на розміщенні ліній, поки Україна безпечно прямує в майбутнє», — сказав колишній чиновник.

Тобто активно обговорюють також повернення ситуації до фактичних кордонів 24 лютого 2022 року. Варто зазначити, що таке рішення несе такі ж ризики застосування ядерного озброєння і так само небезпечним для путіна, як і вихід на межі 1991 року.

Але на Заході є і такі, хто каже, що заморозити війну — означає закласти під безпеку Європи нову бомбу уповільненої дії. Вибухне вона тоді, коли ніхто не очікує, у найбільш незручний момент. З наслідками буде набагато важче впоратися, якщо росія та Китай скоординують свої дії для агресії на Тайвань та Україну одночасно. Вони кажуть, що потрібно тиснути на москву, допоки не відбудеться зміна режиму, хоч зробити це буде набагато важче, ніж «домовитися посередині».

Путін та Герасимов
"Гібридна доктрина" Герасимова передбачала напад на одну з країн Балтії. Фото з відкритих джерел

Український політолог Володимир Фесенко зазначає, що план «замороження конфлікту» негативно сприймають на східному фланзі НАТО. Саме тому країни цього регіону так потужно підтримують Україну.

«Багато хто каже, що поляків і країни Балтії влаштує заморожений конфлікт — ні, не влаштує! Тому що невідомо, на кого тоді піде росія через деякий час. Можливо тоді вони реалізують план, який, як кажуть деякі російські джерела, у них був раніше. Це план Герасимова, що нападати потрібно було не на Україну, а на країни Балтії і нападати методами гібридної війни», — розповів експерт.

Хай там як, ми в Україні розуміємо, що не можемо відмовитися від своїх людей. Якщо ми так просто подаруємо путіну Маріуполь, завтра хтось може вирішити віддати інше місто. Вихід один — звикати бути сильними.

Раніше ми писали про п’ять причин, чому потрібно відвойовувати захоплені території. А ще ми розповідали, що з’явилася інформація, хто переконав Байдена підтримати передачу Україні винищувачів F-16.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.