Секретар РНБО заявив про "корейський" варіант завершення війни в Україні: що з ним не так

"38 паралель" розділила Корею на дві різні держави

Секретар РНБО заявив про "корейський" варіант завершення війни в Україні: що з ним не так
Наслідок "холодної війни"

Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив в інтерв'ю, що нам можуть запропонувати "корейський" варіант закінчення війни в Україні. Він передбачає розділ країни на дві частини. За умовною "38 паралеллю" в свій час розмежували території Кореї. Таким чином вже понад півсторіччя існують КНДР з тоталітарною системою правління і демократична Південна Корея. Їхня історія почалася з окупації США та СРСР. До чого це призвело - читайте в Інформатор Україна. 

Все почалося з Корейської війни 1950-1953 років, але ми зазирнули ще далі. Видання Reuters відтворило хронологію подій. Корея залишалась японською колонією з 1910 року. Після капітуляції Японії у Другій Світовій війні Корею розділили на дві частини: північна частина потрапила під вплив Радянського Союзу, а південь – під вплив США через окупацію військами цих країн. Розділ назвали 38-ю паралеллю. Це відбулося в 1945 році, а через три роки на півночі утворилась Корейська народна демократична республіка (КНДР), на півдні – Республіка Корея. На початку ідея полягала в тому, щоб підготувати Корею до самостійного керування. Після розподілу великі держави залишають на півострові своїх представників у якості керуючих: Лі Син Мана від США та Кім Ір Сена від СРСР. Столицею КНДР є Пхеньян, а Південної Кореї - Сеул.  

25 червня 1950 року війська Північної Кореї вдерлися на південь. Розпочалася Корейська війна. Втім, у КНДР переконували – це Південна Корея порушила мир, а вони просто відповіли на вогонь. Через три дні вони захопили Сеул. В ВВС зазначається, що згодом прийшло підкріплення від США, ООН та інших країн, тому війна обернулася проти КНДР. На початку липня сили ООН (серед них – 16 держав) висадили війська на півдні півострова. Основний кістяк складався з американського контингенту. 15 вересня сили ООН висадили морський десант. Протягом двох тижнів армія КНДР була розгромлена. 20 жовтня Пхеньян захопили. Варто зауважити, що тоді сили КНДР підтримував лідер Китайської Народної Республіки Мао Цзедун. Він та СРСР кинули додаткові сили, і боротьба тривала далі.  За стіл перемовин сіли вперше 8 липня 1951 року. Але війну припинили в 1953 році. 

“Незабаром після смерті Сталіна Президія ЦК КПРС проголосувала за припинення війни в Кореї. Вже 20 квітня 1953 року відбувся перший обмін полоненими, а 27 липня уклали перемир'я”, – йдеться у матеріалі ВВС. 

А в хронології від Reuters йдеться про те, що остаточного мирного договору так і не було. Значить, технічно Корея залишається у стані війни. Угода про перемир’я, яку підписали 27 липня 1953 року, передбачала 4-кілометрову демілітаризовану зону, яка розділяє півострів.

Роль СРСР та США

В науковій статті кандидат політичних наук Кан Ден Сік написав, що президент США Рузвельт прогнозував 20-30 років перехідного періоду для підготовки корейців до самоуправління. Сталін пропонував визначити коротший термін. З часом стало очевидно, що США хоче нав’язати Кореї статус залежної від Америки. Вони пропонували два періоди іноземного управління Кореєю до отримання нею незалежності. Причому керувати процесами мали США, СРСР, Велика Британія і Китай, а корейців планувати залучати по можливості та необхідності. Але утвердили план, запропонований СРСР, який передбачав більшу автономію корейців і запровадження тимчасового демократичного уряду на 5 років. Подовжити термін його роботи було неможливим. А опіка розглядалася виключно як засіб допомоги з залученням корейців. Здійснюватись вона мала через тимчасовий уряд, а не іноземні органи. 

В 1947 році США винесли питання про об’єднання Кореї на міжнародну арену, і воно перейшло під контроль ООН.

“По суті США пропонували проведення виборів окупаційними властями в кожній із зон їх відповідальності 31 березня 1948 року під наглядом комісії ООН у Кореї. Далі передбачалося утворення Національних зборів і уряду, формування урядом власних збройних сил, а після цього виведення іноземних військ згідно з угодою між національним урядом і окупаційною владою”, – пише автор статті. 

Тимчасова комісія ООН не змогла забезпечити рівні права між Півднем та Північчю, що призвело до протестів. Міжсесійний комітет радив провести вибори лише у Південній Кореї, але це не сприяло її об’єднанню, а навпаки – розділяло країну. Вибори відбулися 10 травня 1948 року, на них обрали президентом Лі Син Мана, сформували уряд і проголосили Республіку Корею єдино законною державою. Своєю чергою СРСР також провів вибори на території Північної Кореї і проголосив КНДР. 

Мапа Південної Кореї та КНДР
Мапа Південної Кореї та КНДР

Як живуть люди в КНДР та Південній Кореї

Деякі сприймають КНДР як мінікопію СРСР, адже це тоталітарна держава з одною керівною Трудовою партією на чолі з Кім Чен Ином. ООН неодноразово фіксували масове порушення прав людей на території Північної Кореї:

“Проаналізувавши бесіди з людьми, яким вдалося втекти з країни, автори доповіді дійшли висновку, що злочини проти людяності відбуваються у стінах звичайних в'язниць, у рамках тюремної системи країни: ув'язнені там зазнають немислимих фізичних та психологічних страждань. Їх б'ють, довго змушують перебувати у вкрай незручних позах, катують голодом, відмовляють їм у медичній допомозі та засобах санітарії, використовують як рабів, утримують у жахливих умовах”, – йдеться у звіті 2021 року. 

Втім, ще до початку Корейської війни там були відомі випадки масового насилля і катування. Портал Communist Crimes Естонського інституту історичної пам’яті наводить таку кількість постраждалих від комуністичного режиму 1948-1987 роках:

  • 1,6-2 мільйона осіб загинуло від репресій, санкціонованих державою
  • 100 тисяч осіб вбито під час зачисток 
  • від 400 тисяч до 1,5 млн людей померли в концентраційних таборах.

Найчастіше абревіатуру “КНДР” в новинах ми чуємо в контексті випробувань нової зброї або погрози початку війни. Особливо ризик небезпеки постав у 2022 році: за даними звіту ООН, Північна Корея провела понад 60 випробувань балістичними ракетами. У березні в країні випробували ракету далекого радіусу, а в жовтні запустили ракету над Японією. Нагадаємо, КНДР має і ядерний потенціал. Також у звіті ООН від 28 травня 2019 року повідомляється, що після кризи 90-х в КНДР перейшли на централізовану економіку. Влада надає роботу, розподіляє одяг, продовольство та інші предмети першої необхідності.

Чи не найвідомішим символом корейської пропаганди є село в демілітаризованій зоні під назвою Кіджонджон. В ній були розташовані гучномовці, які повідомляли те, що потрібно знати мешканцям Південної Кореї про життя їхніх сусідів. Село з’явилось у 1950-х роках, але деякі підозрюють її фіктивність. Згодом пропаганда з гучномовців почала доносити антизахідні наративи. Опоненти відповіли гучномовцями, які поширювали південнокорейський рок в селі Пханмунджом. Шум з обох боків був на стільки гучним, що з часом їх вимкнули. А у 2018 році обидва боки конфлікту демонтували їх

“У Південній Кореї також впродовж кількох десятиліть правили військові диктатори, які, попри все, активно провадили політику модернізації країни. І лише в 1980-ті рр.. Південна Корея стала справді демократичною державою”, – написав дослідник зарубіжної історіографії  Василь Ткаченко в блозі для “Укрінформ”. Він зауважив, що з 1960-х років Південна Корея демонструє рекордні теми економічного росту, і рівень життя тут можна прирівняти до країн Європейського Союзу.

Заява секретаря РНБО Данілова

Під час інтерв'ю в телемарафоні Олексій Данілов сказав, що зараз Києву пропонують варіант завершення війни, за яким територію України та рф розмежують по 38 паралелі на "таких і не таких українців". Посадовець також повідомив, що росія буде придумувати все, що завгодно. Але він нещодавно спілкувався з представниками Кореї і дізнався, що не всі жителі задоволені якістю життя там. Окрім того, деякі вважають такий розділ "великою помилкою". 

 Раніше ми писали про те, хто такий Дмитро Козак, який хоче знищити Україну. Також читайте про те, що росія створила на території України найбільше мінне поле в світі

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube