Дефолт в США вже у червні: чому це може статися та як вплине на Україну

Читать на русском

Безробіття підскочить, економіка скоротиться, а фондові ринки «захворіють». Такий може буде прогноз можливого дефолту в Америці. Уряд може залишитися без грошей вже 1 червня, якщо Конгрес не домовиться про збільшення державного боргу

Читать на русском
технічний дефолт США
США не в перше стикається з загрозою технічного дефолту

Безробіття підскочить, економіка скоротиться, а фондові ринки «захворіють». Такий може буде прогноз можливого дефолту в Америці. Уряд може залишитися без грошей вже 1 червня, якщо Конгрес не домовиться про збільшення державного боргу

У січні 2023 року США досягли верхньої межі боргу в 31,4 трильйона доларів. З того часу казначейство використовує готівку та «надзвичайні заходи». Країна не може більше брати у борг, а уряд поки отримує менше грошей з податків, ніж витрачає. Якщо Конгрес нічого не зробить, то дефолт може статися вже 1 червня 2023 року.

Про це пише сайт CNN

Невідомо, що станеться, якщо країна не виплатить свій борг, оскільки цього ніколи раніше не було. У 2011 році фінансові ринки збурили заяви про можливий дефолт та спонукали Standard & Poor's знизити кредитний рейтинг США з найвищого ААА до АА+.

мінфін США
Голова мінфіну США Джанет Єллен попередила про можливі труднощі. Фото з соцмереж


«Якщо Конгрес не зможе збільшити ліміт боргу, це призведе до серйозних труднощів для американських сімей, зашкодить нашій глобальній лідерській позиції та підніме питання про нашу здатність захищати наші інтереси національної безпеки», - заявила у своєму листі до спікера Палати представників міністр фінансів Джанет Єллен.

Дефолт по боргу не означає, що всі платежі припиняться. Люди, які очікують на виплати від федерального уряду можуть не отримати їх вчасно. Питання в тому, наскільки вони затримуються і що зробить Конгрес, щоб це виправити.

На що вплине можливий дефолт в США

Як і в Україні, в Америці є пенсіонери, люди з інвалідністю та інші категорії, які отримують допомогу від держави. Таких близько 66 мільйонів. В середньому у 2023 році американський пенсіонер отримує 1827 доларів на місяць.

Для двох третин з тих, хто отримує допомогу від держави, це половина їх доходу. Для 40% це майже всі доходи на місяць. Щотижня на це з бюджету перераховують 25 мільярдів доларів.

«Навіть коротка затримка у виплаті допомоги по соціальному страхуванню стане тягарем для мільйонів американців, які покладаються на свої зароблені виплати для оплати медичних послуг, харчування, оренди та комунальних послуг із власної кишені», - вважає генеральний директор Національного комітету зі збереження соціального забезпечення та медичного забезпечення Макс Ріхтман.

борг США
За даними Міністерства фінансів, США були в боргах з самого початку. Війни, економічні спади та пандемія Covid-19 призвели до зростання боргу. Скін – сайт CNN


Затримки з виплатами через казначейство «потягне» за собою затримку з виплатами по медичному страхуванню, ремонту доріг, витрат на освіту, зарплат держслужбавцям та військовослужбовцям.

Оскільки відсоткові ставки за позиками та іпотечними кредитами часто базуються на прибутковості казначейства, вартість запозичення грошей зросте. Тобто отримати новий кредит стане важче через те, що банки будуть прискіпливіше обирати, кому давати позику.

Дефолт також може призвести до зростання безробіття. Кількість втрачених робочих місць буде залежати від того, як довго триватиме криза. 

Політичні чвари в США: хто перший здасться

Ще за часів Обами між республіканцями та демократами точилися суперечки навколо федеральних запозичень. Тоді фіскальної катастрофи вдалося запобігти, проте США втратили найвищий кредитний рейтинг. Це зробило запозичення для країни дорожчими. 

Цього разу сталося ще одне таке загострення: республіканці використовують боргові проблеми, щоб змусити президента Джо Байдена скоротити витрати. Демократи хочуть підвищити планку держборгу, проте без будь-яких умов.

Каталізатором панічних заяв став лист міністра фінансів США щодо можливої кризи. В ньому йшлося про те, що зібраних податків може не вистачити для оплати рахунків федерального уряду. За даними дослідницької організації Penn Wharton Budget Model, податкові надходження на 150 мільярдів доларів нижче урядових прогнозів на 2023 фінансовий рік, який, нагадаємо, почався в жовтні. 

«Дату Х» можливого дефолту назвати складно, тому що постійно змінюється сума доходів та витрат. Проте, як свідчать дані Financial Times, в I кварталі 2023 року банки США отримали рекордний прибуток - приблизно 80 млрд доларів, не дивлячись на банкрутство деяких фінустанов.

Джо Байден
Джо Байден готовий обговорювати держборг у лідерами Конгресу. Фото з соцмереж


На 9 травня Байден призначив зустріч чотирьом лідерам Конгресу, щоб обговорити підвищення верхньої межі боргу. Проте розмова нічого не змінила, тому вирішили зустрітися ще раз у п’ятницю, 12 травня. Перед журналістами голова Білого дому заявив, що він думає про застосування 14 поправки, щоб оголосити ліміт боргу неконституційним

росія чекає, поки США зазнає кризи

У рф сподіваються, що дефолт призведе до скорочення військових бюджетів та припинення допомоги Україні.

«Технічний дефолт США та можливі проблеми фінансових ринків можуть сприятливо для Росії позначитися на ході СВО, тому що, як показує історичний досвід, будь-яка світова економічна криза… змушує Захід скорочувати експансію», - цитують фінансиста Олександра Лосєва російські ЗМІ

Проте, це росії потрібно хвилюватися, є не Америці та європейським країнам, які нас підтримують. За словами інвестиційного банкіра та фінансового експерта Сергія Фурси з кожним днем війни «економіка Росії нарощує рекордний дефіцит бюджету».

військова допомога
США обіцяють і надалі надавати військову допомогу Україні. Фото – сайт DEFENSE EXPRESS


«Дійсно, ми б не протримались без західної допомоги, - пише Фурса. - Жодної втоми в США, особливо жодної фінансової втоми просто бути не може. Ба більше, приклад збиття кінжалу показує, що вкладення в допомогу Україні є дуже вигідним для США. Дозволяючи з мінімальними витратами як просувати інтереси свого військового бізнесу, так і наносити удари по своєму стратегічному противнику». 

Нагадаємо, що суперечка між демократами та республіканцями відбувається на фоні майбутніх виборів у 2024 році президента США та представників палат Конгресу. Тому песимістичні заяви американських політиків щодо можливого дефолту – це ще й спроба заробити собі політичні бали, а республіканцям пожурити адміністрацію Байдена.

«Вважаю, що розмови про дефолт у США - це передвиборчі технології. Економіка США достатньо сильна та інфляція і курс долара до євро та інших валют забезпечують зростання економіки. Враховуючи, що підтримка України має волю обох партії, є висока ймовірність затвердження збільшення державного боргу», - вважає економічний експерт Михайло Крапивко.

Експерти сходяться на думці, що американський уряд проголосує за збільшення стелі держборгу. Небезпека дефолту в американській історії була вже не раз. Проте гострі розмови навколо цієї теми - це елемент внутрішньої політики, коли всі розуміють, що дефолту не буде, проте «варто поторгуватися». Адже «стріляти собі в ногу» - руйнувати американську економіку заради політичного протистояння ніхто не буде.

Інформатор писав, чи варто Україні сподіватися на “ядерну помсту” США росії в разі застосування агресором зброї масового ураження.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.