Українців лікують технологіями NASA. Головні відкриття вчених

Як космічна ера та її винаходи поліпшують якість нашого життя

NASA
Інновації NASA рятують життя українців

Завдяки космосу активно розвивається світова медицина. Те, що мало працювати на орбіті, допомагає й тут - на Землі. Ось які винаходи найбільш актуальні станом на сьогодні. 

Піна для протезів

Українське суспільство вимушене відновлювати своїх захисників та громадян, що постраждали від війни. Й мова не тільки про психологічну реабілітацію військових, але і про фізичне лікування, у тому числі цивільних. Сьогодні тисячі українців потребують поновлення втрачених кінцівок. І допоможуть в цьому, як не дивно, космічні технології. 

Процес збору протезу кінцівки
Процес збору протезу кінцівки

Так, спеціальні піни, спочатку розроблені для полегшення використання астронавтами скафандрів, тепер застосовуються для пом’якшення протезів і підвищення комфорту при їхньому носінні.

Українські захисники, як ніхто інший, потребують якісного протезування 
Українські захисники, як ніхто інший, потребують якісного протезування 

Контактні лінзи

Космічні технології також стали в нагоді людям з поганим зором. Уже після перших довготривалих космічних польотів учені з’ясували, що перебування в невагомості знижує гостроту зору. Тож офтальмологічні дослідження стали одним із пріоритетних напрямів у сфері космічної медицини. Це призвело до винайдення нічних контактних лінз. 

У 1993 році компанія Paragon уклала угоду з NASA на проведення трьох експериментів на борту шаттлів. Вчені сподівалися, що отримані результати дозволять розробити процес створення нового типу контактних лінз, призначених для нічного часу. Ставка на космос спрацювала. Зібрані під час орбітальних досліджень дані справді дозволили створити ортокератологічні лінзи, здатні змінювати форму рогівки під час сну.

Нічні контактні лінзи поліпшують зір людини під час сну
Нічні контактні лінзи поліпшують зір людини під час сну

Безконтактні термометри

Ще один винахід, до якого долучились розробники NASA - це безконтактні термометри, що так виручали людство під час пандемії COVID в публічних місцях. 

Безконтактні термометри засновані на технології, розробленій для потреб NASA. Зрозуміло, тоді вона призначалася не для вимірювання температури людського тіла, а для аналізу інфрачервоного випромінювання далеких зірок і планет Сонячної системи.

Caption
Caption

Та з часом, як і у випадку з іншими вищезазначеними прикладами, ця технологія знайшла нове застосування в медицині і тепер значно полегшує життя українців та людей на планеті. 

Технологія МРТ

Сьогодні важко уявити собі сучасний шпиталь без магнітно-резонансного томографа (МРТ). Інформатор зясував, як виник цей апарат та кому ми завдячуємо високим рівнем медицини. Виявляється, космічній ері з її винаходами. 

Розробники технології МРТ отримали Нобелівську премію. Воно й не дивно, адже завдяки цьому апарату лікарі можуть досліджувати внутрішні органи та тканини людини. І все це - без хірургічного втручання! А до чого ж тут космос? Все просто.

Цей та інші надважливі для сучасної медицини пристрої з'явилися в масовому виробництві завдячуючи технологіям та розробкам Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США - NASA. 

Так виглядає результат обстеження за допомогою магнітно-резонансної томографії
Так виглядає результат обстеження за допомогою магнітно-резонансної томографії

МРТ-апарати дорогі. Та вони могли би коштувати ще більше й бути назагал малодоступними для більшості, якби не відкриття, зроблене в межах фінансованого NASA проєкту з досліджень у галузі авіації.

Виявляється, у 2001 завдяки співпраці між космічною галуззю та промисловістю, відкритий вченими напівпровідник вдалося впровадити в масове виробництво. Згодом його почали застосовувати у безлічі різних сфер, зокрема у виробництві МРТ-апаратів, що дозволило значно здешевити їх.

Українські розробки

Українські ж вчені, своєю чергою, також здійснюють розробки, які можуть згодитися для астронавтів NASA. Так, українська біотехнологічна компанія Planexta ще у 2018 році першою в світі винайшла ЕКГ-сенсор, який можна носити на одній руці.

Крім того, пристрій SenceBand для вимірювання артеріального тиску цього ж таки українського виробника тестували у Космічному центрі імені Ліндона Джонсона NASA з тим, щоби забезпечити ним астронавтів на орбіті. 

 

Раніше Інформатор писав, навіщо в Одесі зливають пологові будинки з дитячими лікарнями. Також ми повідомляли, що у NASA хочуть видобувати на Місяці воду та залізо. Крім того, у Естонії створили програму безкоштовного протезування для українців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube