Західні союзники зняли обмеження щодо застосування зброї по цілях в Росії, російське МВС заочно арештувало Зеленського, Залужного та Сирського, а у Бердянську ліквідували колаборанта, який допомагав катувати українців
Тиждень розпочався з новин про удар росіських окупантів по палацу студентів Одеського юридичної академії, більш відомого, як «замок Гаррі Поттера». Країни Європи розмірковують над тим, як реагувати на спроби Києва повернути українських військовозобов'язаних до України. «Укрпошта» проводить скандальний тендер, на якому партіями продає старі авто і пропонує придбати їх для ЗСУ. Тим часом в Одесі спалахнув скандал через заяви поліцейської, яка не хотіла охороняти людей у церкві під час великодньої служби. А на Пасху ворог затято бомбардував Харків.
Відеоверсія новин тижня:
У понеділок вороги завдали удару ракетою «Іскандер-М» із касетною бойовою частиною по Одесі. Знищили кілька цивільних будівель. У мережі з’явилося відео, як палає знаменитий «замок Гаррі Поттера» — палац студентів Одеської юридичної академії. Будівлю назвали так за подібність із фентезійним «Хогвартсом». Уламки розліталися на півтора кілометра. Унаслідок удару шестеро людей загинули. Серед них проректор Юридичної академії Борис Васильєв. За попередніми даними, 28 одеситів отримали поранення, з них десятеро у важкому стані. Серед постраждалих — вагітна жінка, підліток і маленька дитина. Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що постачання зброї для наших воїнів та рішення про належні поставки засобів ППО допоможуть Україні запобігти таким трагедіям.
Серед поранених є також ексрегіонал, колишній нардеп і президент Юридичної академії Сергій Ківалов. Сумну славу він отримав через те, що у 20204 році, під час Помаранчевої революції очолював Центральну виборчу комісію (ЦВК). Раніше Ківалов пишався особистим знайомством із вождем росіян Володимиром Путіним
Таллін заявив, що не депортуватиме військовозобов’язаних громадян України, які знайшли прихисток в Естонії. Водночас будуть запроваджуватися обмеження щодо їхньої свободи пересування в межах ЄС. Натомість міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив, що його країна може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку. Раніше подібні заяви робила Польща. Такою стала реакція сусідів України на рішення МЗС України тимчасово припинити надавати послуги чоловікам призовного віку закордоном. Йдеться, зокрема про отримання закордонних паспортів.
На цьому тлі Варшава прийняла нове законодавство про зміни до закону про допомогу біженцям з України. У Сеймі вирішили відтермінувати врегулювання питання щодо повернення чоловіків призовного віку доти, доки не буде рішення Євросоюзу. Наразі захист українців продовжили до 30 вересня 2025 року.
Посол України у Варшаві Василь Зварич заявив, що Київ не звертався до польських партнерів щодо повернення військовозобов’язаних. Для Польщі українці стали потужним ресурсом вливання в економіку: торік кожен десятий новий бізнес у Польщі відкривали наші співгромадяни.
Очільниця МЗС Латвії Байба Браже заявила, що Україна отримала дозвіл використовувати деяку західну зброю по території РФ. Міжнародне право жодним чином не обмежує таку можливість, каже чиновниця, яка донедавна була заступницею генсека НАТО. Заява стала знаковою на тлі потоку занепокоєнь від західних партнерів щодо можливості ескалації у випадку застосування натівських зразків озброєння проти РФ.
ДП «Укрпошта» втрапило в скандал через спробу продати 531 транспортний засіб під час аукціону Prozorro. Новина про це отримала шквал критики: авто продавали партіями по 8 одиниць. Підприємству дорікали тим, що пересувні засоби можна було б передати на ЗСУ. У відповідь «Укрпошта» написала гнівний коментар у соцмережі X, у якому пояснюють, що «не йоб*улись», а також, що таку процедуру вимагає закон.
Під вечір вороги завдали ракетного удару по сортувальному пункту та відділенні «Нової пошти» в Одесі. За попередніми підрахунками знищено приблизно 900 посилок. Люди не постраждали. Компанія обіцяє відшкодувати клієнтам матеріальні втрати.
Швейцарія офіційно анонсувала старт Глобального саміту миру 15–16 червня на курорті Бюргеншток. Очікується присутність понад 80 країн, які обговорюватимуть формулу миру Володимира Зеленського та справедливе закінчення війни. Швейцарія вже заявила, що Росія не матиме представників, на чому наполягав Пекін. Щодо присутності самого Китаю досі не відомо, яке рішення прийняв Сі Цзіньпін.
Очільник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що присутність на саміті Пекіну є ключови питанням для Києва, оскільки КНР допоможе залучити до обговорення країни Глобального Півдня. Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Кремль, ймовірно, допустять до другого раунду обговорення. МЗС Швейцарії повідомило, що будь-яке мирне врегулювання війни потребує залучення РФ.
Президент Володимир Зеленський заявив, що після Саміту миру може відбутися обмін полоненими за принципом «всіх на всіх». За задумом, сновними питаннями порядку денного стануть енергетична та ядерна безпека, вільне судноплавство в морях, та повернення українських дітей. Водночас західні партнери вважають, що без участі Китаю Саміт миру у Швейцарії може стати не більше, аніж піар-заходом.
У четвер з'явилася інформація про те, що ворог закріпився в Очеретиному — стратегічно важливому населеному пункті Покровського району, що на Донеччині. Запеклі бої за селище тривали увесь тиждень. Частина міста досі під вогневим контролем ЗСУ. В мережі з'явилася інформація, що рашисти зуміли прорвати оборону через відступ 15 ОМБр. Бригада спростовувала ці наративи. Натомість ЗСУ зуміли наростити просування в районі Серебрянського лісництва
Міністр зовнішніх справ Великобританії Девід Кемерон, заявив, що Лондон не чинитиме жодних перешкод, якщо Україна використовуватиме зброю, передану в рамках підтримки, для ударів по цілях у міжнародно визнаних кордонах РФ. За його словами, це цілковито відповідає нормам міжнародного законодавства. Цікаво, що агенція Reuters, де першою з’явилася новина, через якийсь час прибрала її із сайту, але потім повернула. Роспропагандисти в істериці й розмірковують, куди дістане західна зброя. Крім того, Британія та Україна також підписали договір про партнерство на наступні 100 років. Втім не все так однозначно: Кемерон також заявив, що відправка військ країн НАТО в Україну «не є правильним кроком».
Про те, що Росія готує наступ у районі Харківської та Сумської областей говорили давно. У п’ятницю командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-лейтенант Олександр Павлюк підтвердив цю інформацію. За його словами, Кремль дійсно планує здійснити окупацію Сум та Харкова. Проте Київ не знає, наскільки обґрунтованими є ці наміри. Генерал вважає, що пакет військової допомоги від США дасть можливість зірвати плани ворога.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц втрапив у скандал, коли спробував пожартувати про Taurus. Він заявив, що, мовляв, довіряє українцям, але не на стільки, аби передати ЗСУ далекобійні ракети. Частина німецьких журналістів посміялися з такого жарту канцлера, натомість інші заявили, що від поставок цієї зброї залежить виживання людей, тож гумор у цій ситуації недоречний. Taurus, які летять на відстань 500 кілометрів, здатні знищувати бункери та укріплені цілі, як то Кримський міст, тому могли б стати неоціненним надбанням ЗСУ.
У суботу Україну сколихнула новина про збройний конфлікт між військовослужбовцями ТЦК та ромами на Закарпатті. Хтось із групи з десяти людей влаштував стрілянину, коли висловлювала претензії щодо мобілізації знайомого, який, нібито, був непридатним до служби. Вони заявляли, що ТЦК порушили свої повноваження, коли забрали на ВЛК чоловіка, якого вранці зупинили на місцевому базарі. Хоч було гучно, на щастя, постраждалих не було. Поліція розпочала провадження за статтею про хуліганство з обтяжуючими обставинами. Якщо в суді доведуть провину обвинуваченого, йому загрожує до семи років за ґратами.
Тим часом «правоохоронні» органи в Росії оголосили в розшук президента України Володимира Зеленського, колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та діючого очільника ЗСУ Олександра Сирського. Їх розшукують за статтею «кримінального кодексу». При тому російські силовики так і не пояснили, які конкретно обвинувачення щодо українських посадовців вони висувають.
Взагалі то, це не вперше росіяни вдаються до подібних заходів. У березні Басманний суд Москви постановив заочно арештувати голову СБУ Василя Малюка за тероризм, при чому, докладно обвинувачення теж не розшифровували. Ймовірно, йому інкримінують підрив Кримського мосту у 2022 році.
Доки по всій Україні люди готувалися до Великодня, в Одесі спалахнув скандал: місцева поліцейська, яка охороняла вночі один із храмів, у приватному листуванні надіслала відео, мовляв, це беззмістовна робота. На її думку, максимум, що може статися — це смерть «лише» 30 людей, а не 100. Відео потрапило до соцмереж і викликало обурення користувачів. За місцем служби поліцейської розпочали службову перевірку.
У великодню ніч, поки Путін позував перед камерами зі свічками, окупанти завдали повторного удару по Харкову дронами та ракетами. Вранці ворожий безпілотник влучив у приватний сектор, спричинив руйнування, принаймні одну людину поранило. А вдень росіяни плануючими авіабомбами вдарили по центру Харкова. Повідомляють про щонайменше три вибухи. Мер Ігор Терехов повідомив, що поранення отримали семеро людей
Але були й хороші новини: у тимчасово окупованому Бердянську, Запорізької області, у повітря злетіло авто Ford Kuga колаборанта Євгена Ананьєвського. Він помер на місці. Зрадник працював у виправній колонії, а після окупації міста активно співпрацював із ворогом. Ананьєвський причетний до організації катівень у колонії № 77. Українська розвідка, яка взяла на себе відповідальність за акт справедливості, повідомляє, що ліквідований допомагав катувати військовополонених.
«За кожен воєнний злочин буде справедлива відплата», — обіцяють розвідники
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.