В МЗС пояснили, як довго українським чоловікам обмежуватимуть доступ до консульських послуг

Читать на русском

МЗС називає призупинення надання послуг чоловікам мобілізаційного віку в дипломатичних установах тимчасовим кроком й обіцяє зняти обмеження 18 травня

Читать на русском
МЗС, черги до ДП документ
В МЗС України пояснили, що відбувається з оформленням документів і консульськими послугами за кордоном

МЗС називає призупинення надання послуг чоловікам мобілізаційного віку в дипломатичних установах тимчасовим кроком й обіцяє зняти обмеження 18 травня

Міністерство закордонних справ України дало роз'яснення з приводу того, чому українським чоловікам 18-60 років обмежили консульські послуги за кордоном з 23 квітня. Таке рішення називають тимчасовим кроком, пов'язаним  з ухваленням Верховною радою нового закону про мобілізацію. Обіцяють скасувати обмеження 18 травня - того дня закон якраз набере чинності. 

Пояснення опублікували на офіційному сайті МЗС увечері вівторка, 23 квітня. Людей просять уважно стежити за оновленням офіційних ресурсів МЗС та закордонних дипломатичних установ України для отримання актуальної інформації щодо подальших нововведень.  

"Рішення про призупинення процесу надання консульських послуг визначеній законом категорії українських громадян є тимчасовим кроком, обумовленим необхідністю вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном, та розв'язання у взаємодії з іншими причетними органами державної влади технічних питань, які виникли у ході імплементації норм та положень згаданого закону", - пояснюють у міністерстві. 

Тут зібрали найпоширеніші питання, які виникають в людей. Ось так виглядає роз'яснення на те, що хвилює найбільше: 

Чи означає це, що людина, яка подала документи до 23 квітня, залишиться без надання послуг? 

Ні, не означає. Важливо зазначити, що всі заяви про надання консульських послуг, подані до зазначеної дати, буде розглянуто та опрацьовано консульськими установами в повному обсязі.

Чому обмеження ввели ще до того, як закон про мобілізацію набув чинності? 

Тимчасово не будуть прийматися лише нові заяви від визначеної в новому законі категорії громадян, оскільки строк розгляду таких заяв може перевищити час, який залишився до набуття ним чинності. Ми прагнемо уберегти громадян від ситуацій, коли замовлена послуга не зможе бути зрештою надана.

Як бути, якщо чоловік оформляє документи не собі, а дитині чи підопічній особі?

Запроваджені обмеження не застосовуються у разі, коли фактичним отримувачем послуги є не сам заявник, а його неповнолітня дитина чи підопічна особа (оформлення паспорту для виїзду за кордон дитині/підопічній особі, реєстрація набуття дитиною  громадянства України за народженням, реєстрація народження дитини тощо).

Коли знімуть обмеження? 

Після набуття “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” чинності 18 травня 2024 року процес прийняття та розгляду заяв про вчинення консульських дій продовжиться з урахуванням нових вимог, що випливають із положень закону.

Що робити у надзвичайних ситуаціях, якщо неможливо отримати консульські послуги? 

Тимчасові обмеження жодним чином не стосуються надання консульської допомоги у разі надзвичайних ситуацій з громадянами України за кордоном. Вони стосуються лише подання певною категорією громадян заяв на отримання певних консульських послуг у визначений період. У разі потрапляння будь-якого громадянина України у надзвичайну ситуацію за кордоном (ДТП, затримання, стихійні лиха тощо), співробітники консульської служби надаватимуть в межах законодавства необхідну консульську допомогу в повному обсязі.

Чому МЗС вдалось до таких дій? 

На МЗС вже давно покладається обов'язок з ведення військового обліку. Відповідні функції закордонних дипломатичних установ були визначені ще постановою КМУ від 7 грудня 2016 року. Разом з тим, на той момент законодавство розроблялося з урахуванням тогочасних реалій. Після спровокованої ескалацією російської агресії міграційною хвилею 2022 року закладені законодавством механізми військово-облікової роботи потребували докорінних змін, які лише частково вдалося врегулювати постановою КМУ від 30 грудня 2022 року. Вимагали оновлення також дотичні нормативно-правові документи.

Зараз, після масштабного пакету змін до мобілізаційних нормативних документів, МЗС та інші державні органи мають провести колосальний обсяг роботи задля їхньої належної імплементації.

Обмеження консульських послуг: що відомо

Увечері 22 квітня в соцмережах з'явились "злиті " з МЗС документи про те, що вже вранці чоловіки 18-60 років не зможуть отримати за кордоном консульські послуги. А вранці  українські консульства повідомили про тимчасове призупинення консульських дій щодо громадян України призовного віку.  Зокрема, про призупинення прийому громадян призовного віку повідомили в українському консульстві у Польщі. Крім того, в “Паспортному сервісі” повідомили, що через технічні причини призупинено видачу готових документів у закордонних підрозділах ДП Документ. Видача паспортів можлива для дітей лише до 12 років, у звʼязку з відсутністю необхідності біометричної верифікації

За словами Міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, раніше він дав доручення вжити заходів щодо відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку в Україні й за кордоном.

Новий закон про мобілізацію було опубліковано 17 квітня і він набуде чинності з 18 травня 2024 року. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні оновити військово-облікові дані в ТЦК та ЦНАПах протягом 60 днів, тобто до 17 липня. Також це можна зробити через електронний реєстр.

Нагадаємо, у новому законі про мобілізацію є норма про те, що українські чоловіки, що перебувають за кордоном, повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет, інакше їм відмовлять у консульських послугах. Але обмеження почались вже зараз. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.