У Молдові оголосили надзвичайний стан в енергетиці - що це означає для України

Молдовський прем’єр попередив про можливість часткового або повного припинення постачання електрики

Енергетична криза в Молдові
Енергетична криза в Молдові

Очільник уряду Молдови Дорін Речан оголосив надзвичайний стан в енергетичному секторі країни. Водночас президентка Мая Санду було підписала указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова. Про це 5 грудня повідомляють NewsMaker і телеканал TV8. 

Відставка міністра енергетики Віктора Парлікова пояснюється управлінськими помилками, які призвели до критичної ситуації в енергосистемі країни. Молдовський прем’єр також попередив про можливість часткового або повного припинення постачання електрики. Він пояснив, що надзвичайний стан в енергетиці дозволить уряду оперативно ухвалювати рішення, включаючи можливі обмеження на експорт енергії. Речан також поінформував, що тимчасово візьме на себе обов’язки міністра енергетики до призначення нового керівника. 

У Молдові оголосили надзвичайний стан в енергетиці - що це означає для України 1

Президентка Молдови Майя Санду вже підписала відповідний указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова. Прем'єр-міністр Молдови також закликав до звільнення:

  • голови компанії Energocom Віктора Бинзаря, звинуваченого в неналежному управлінні закупівлями газу;
  • члена наглядової ради Moldovagaz Сергія Тофілата, який, за словами Речана, блокував вигідні закупівлі блакитного палива.

Таким чином, рішення про запровадження надзвичайного стану в енергетиці має допомогти стабілізувати енергетичний сектор Молдови, який наразі стикається з серйозними викликами.
3 грудня у парламенті Молдови відбулися публічні слухання щодо ситуації в енергетичному секторі. Провести їх вирішили через підвищення тарифу на газ на 27,5% — з 13,13 леїв до 16,74 леїв (з ПДВ). Підвищили тариф на тлі зростання цін на газ на світових ринках та скандалу, пов'язаного з тим, що Молдова не закупила достатньо газу на зиму влітку, коли були низькі ціни. Тоді Міненерго, Moldovagaz та Energocom перекладали провину один на одного, стверджуючи, що зробили все, що було в їхній компетенції. 

Цей скандал ускладнює енергетичну ситуацію в Україні. Адже Молдова є однією з країн, з якої наша країна імпортує електроенергію. Крім того, імпорт відбувається з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини. Щоправда імпорт електроенергії у листопаді скоротився на 9,4% порівняно з жовтнем – до майже 165 000 МВт-год. Значно скоротився імпорт у листопаді з Угорщини, яка тривалий час була найбільшим постачальником електроенергії в Україну, та Молдови – на 44%. Водночас імпорт електроенергії з Польщі зріс удвічі – до понад 40 000 МВт-год. Найбільшу частку у структурі імпорту у листопаді зайняла Словаччина із 33%, на другому місці Польща – 25%. Україна у жовтні у порівнянні з вереснем зменшила імпорт електроенергії на 58% - до 181,8 тис. МВт-год. Експорт зріс у 88 разів - до 60,7 тис. МВт-год.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube