Молдовський прем’єр попередив про можливість часткового або повного припинення постачання електрики
Очільник уряду Молдови Дорін Речан оголосив надзвичайний стан в енергетичному секторі країни. Водночас президентка Мая Санду було підписала указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова. Про це 5 грудня повідомляють NewsMaker і телеканал TV8.
Відставка міністра енергетики Віктора Парлікова пояснюється управлінськими помилками, які призвели до критичної ситуації в енергосистемі країни. Молдовський прем’єр також попередив про можливість часткового або повного припинення постачання електрики. Він пояснив, що надзвичайний стан в енергетиці дозволить уряду оперативно ухвалювати рішення, включаючи можливі обмеження на експорт енергії. Речан також поінформував, що тимчасово візьме на себе обов’язки міністра енергетики до призначення нового керівника.
Президентка Молдови Майя Санду вже підписала відповідний указ про звільнення міністра енергетики Віктора Парлікова. Прем'єр-міністр Молдови також закликав до звільнення:
Таким чином, рішення про запровадження надзвичайного стану в енергетиці має допомогти стабілізувати енергетичний сектор Молдови, який наразі стикається з серйозними викликами.
3 грудня у парламенті Молдови відбулися публічні слухання щодо ситуації в енергетичному секторі. Провести їх вирішили через підвищення тарифу на газ на 27,5% — з 13,13 леїв до 16,74 леїв (з ПДВ). Підвищили тариф на тлі зростання цін на газ на світових ринках та скандалу, пов'язаного з тим, що Молдова не закупила достатньо газу на зиму влітку, коли були низькі ціни. Тоді Міненерго, Moldovagaz та Energocom перекладали провину один на одного, стверджуючи, що зробили все, що було в їхній компетенції.
Цей скандал ускладнює енергетичну ситуацію в Україні. Адже Молдова є однією з країн, з якої наша країна імпортує електроенергію. Крім того, імпорт відбувається з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини. Щоправда імпорт електроенергії у листопаді скоротився на 9,4% порівняно з жовтнем – до майже 165 000 МВт-год. Значно скоротився імпорт у листопаді з Угорщини, яка тривалий час була найбільшим постачальником електроенергії в Україну, та Молдови – на 44%. Водночас імпорт електроенергії з Польщі зріс удвічі – до понад 40 000 МВт-год. Найбільшу частку у структурі імпорту у листопаді зайняла Словаччина із 33%, на другому місці Польща – 25%. Україна у жовтні у порівнянні з вереснем зменшила імпорт електроенергії на 58% - до 181,8 тис. МВт-год. Експорт зріс у 88 разів - до 60,7 тис. МВт-год.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.