Кабмін доручив СЕО Укрпошти очолити реформу митниці, Смілянський пообіцяв підвищити мита

Основна мета проєкту — протягом наступних 3–4 місяців разом із Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки та фінансів, іншими учасниками розробити й запропонувати абсолютно нову модель митниці

Ігор Смілянський
Ігор Смілянський

Кабінет міністрів України 3 грудня призначив генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського на посаду керівника штабу з реформи митниці, або, якщо офіційно, «Урядовим уповноваженим з питань реформи митних органів (на громадських засадах)». 4 грудня він розповів про плани реформування митниці та виклав тривожну карикатуру.

Кабмін доручив СЕО Укрпошти очолити реформу митниці, Смілянський пообіцяв підвищити мита 1

“Що сталося і що буде з Укрпоштою? Чи з’являться в мене одразу нові друзі й маєток у Козині? Протягом наступних кількох місяців я не планую детально коментувати свою діяльність на цій посаді, адже хочу досягти результату, а не піару. Єдине виключення зроблю, якщо відчуватиму тиск з будь-чиєї сторони (ну, якщо раптом у когось виникне така хибна ідея”, - написав Ігор Смілянський.

Він зазначив, що не йде з Укрпошти, та продовжує виконувати обов’язки CEO. Робота з реформи митниці буде відбуватися на громадських засадах, і Смілянський не отримуватиме за неї жодної компенсації.

“Це не була моя ініціатива, проте я бачу чимало людей, які з комфортного дивана розповідають, як добре було б реформувати країну, але самі не йдуть цього робити. Я ж не хочу потім розповідати з часткою «би». Вважаю, що потрібно вкладати у справу свою репутацію й намагатися зробити неможливе можливим. Ніхто не гарантує успіху, але варто хоча б спробувати. Дякую керівництву держави за довіру. Я намагатимусь виправдати її максимально. Чи сподобається моя робота всім? Навіть шансу на це немає, і я це розумію. Бажаючих боротися з корупцією значно більше, ніж тих, хто готовий сплатити мито за ввезення телефонів після онлайн-покупок чи відряджень Введення, наприклад, 50% мита на вивезення літію й 0% на вивезення літієвих батарей створить круті робочі місця в Україні, але точно не збільшить кількість друзів на міжнародній арені. До речі, знаєте, з чого президент Трамп планував почати свою діяльність? Підказка: введення мита для збільшення виробництва в США”, - пише Ігор Смілянський.

За його словами, основна мета проєкту — протягом наступних 3–4 місяців разом із Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки та фінансів, іншими учасниками розробити й запропонувати абсолютно нову модель митниці. Ця модель базуватиметься на цифровізації, аналізі даних і ризик-моделях, з мінімальним впливом людського фактора. Наприклад, можна роками ганятися за контрабандою певних товарів, а можна зробити так, щоб їх просто не було можливості продати. Занизив ввізну вартість? Сплатиш більше ПДВ (бо бази інтегровані). 

“Чи готовий я почути всіх, включно з контрабандистами? Так. Але важливо наголосити: «почути», а не «отримати подарунок». Адже важливо зрозуміти, чому й як працюють схеми, чи можна змінити правила гри, щоб усі грали чесно, чи є там достатня маржинальність. Чи будуть у цей проєкт залучені міжнародні партнери? Безумовно. Україна взяла на себе певні зобов’язання й повинна їх виконувати. Якщо прагнемо стати частиною ЄС, маємо синхронізувати процедури й процеси. До речі, одна з найкращих митниць світу — у Фінляндії. Тож будемо вивчати міжнародний досвід. Чому я? Можна пожартувати, що ми разом із президентом Трампом вирішили реформувати митницю. Жарт чи не жарт — хто зна. Або тому, що мені довіряють. За 8 років в Укрпошті не було жодного корупційного скандалу — це, певно, рекорд для держсектору. А ще тому, що реформа митниці є важливим сигналом для міжнародних партнерів. Вона має здійснюватися людиною, якій вони довіряють, але яка водночас розуміє, як працює держсектор України, й не здасть державних інтересів, намагаючись знайти складний дипломатичний баланс”, - пише Ігор Смілянський.

Щодо критики, що реформу пошти має робити поштовик, а реформу митниці — митник, Смілянський підкреслив, що його перша освіта — аудитор, він сертифікований аудитор і адвокат у США. Розуміється на миті, податках тощо. Понад 60% міжнародних посилок проходить через Укрпошту.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні Кабміну уточнив, що перед уповноваженим та робочою групою, зокрема, стоятимуть такі завдання:

  • синхронізація з ЄС;
  • модернізація інфраструктури;
  • введення ризик-орієнтованої системи;
  • диджиталізація.

До обов'язків Смілянського входять, зокрема, підготовка пропозицій щодо реформування митних органів у рамках реалізації Національної стратегії доходів до 2030 року та підготовка пропозицій щодо здійснення заходів, пов'язаних із залученням до формування та реалізації державної митної політики інститутів громадянського суспільства.

Смілянський народився 6 жовтня 1975 року у Білгороді-Дністровському. У 1995 році він переїхав до США з батьками та отримав американське громадянство. У 1999 році закінчив Школу бізнесу Університету Пейс у Нью-Йорку. У травні 2005 року закінчив із відзнакою Школу бізнесу Джорджтаунського університету. Працював у Cantor Fitzgerald LP, City Bank, The Boston Consulting Group. 2016 року був призначений гендиректором "Укрпошти".

Кадрові рішення Кабміну 3 грудня

Кабінет міністрів України на засіданні 3 грудня ухвалив низку кадрових рішень. Екснардепку Альону Шкрум, за дострокове припинення мандата якої Рада проголосувала сьогодні ж, призначено першим заступником Міністра розвитку громад та територій України. 

Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба отримав 3 грудня ще одного заступника (не першого, а просто заступника, на сходинку нижче за Шкрум). Їм став Костянтин Ковальчук.

Також призначено:

  • Іщенка Григорія Григоровича Головою Державного агентства України з управління зоною відчуження;
  • Чаплю Віталія Михайловича заступником Державного секретаря Кабінету Міністрів України;
  • Смілянського Ігоря Юхимовича Урядовим уповноваженим з питань реформування митних органів.

Крім того, уряд погодив призначення Греби Романа Володимировича заступником голови Чернівецької обласної державної адміністрації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube