Транзит російського газу через Україну зупиниться - в Міненерго назвали дату

У Міненерго запевняють, що транзит більше не буде вирішальним елементом поставок для Європи і для регіонів України

Газ
Транзит російського газу через Україну, ймовірно, припиниться з 1 січня 2025 року

Транзит російського газу через Україну припиниться з 1 січня. Разом з цим збільшуються ризики атак об'єктів газотранспортної інфраструктури. Про це розповів заступник глави Міністерства енергетики Роман Андарак, передає Інтерфакс-Україна.

Очікується, що з 1 січня припиниться транзит газу з РФ. За його словами, транзит більше не буде вирішальним елементом поставок для Європи і для регіонів України. 

"Те, що здавалося неможливим ще кілька років тому, стає реальністю. З 1 січня все вказує на те, що транзит газу з РФ зупиниться", - сказав Андарак.

Оператор ГТС має певні успіхи щодо розвитку альтернативних поставок газу з інших джерел. Водночас голова ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ) Дмитро Липпа заявив, що компанія не розглядає питання продовження російського транзиту.

"Відповідно до нашого базового сценарію зупинка потоку російського газу через ГТС України і відповідно це ті речі, які ми закладаємо в наш план на наступний рік", - наголосив Липпа. 

З припиненням російського транзиту значно збільшуються ризики атак об'єктів газотранспортної інфраструктури, і Україна вживає всіх заходів, щоб ці ризики знизити. Крім того, на балансі газотранспортної системи України перебувають 511 компресорних агрегатів, з яких у роботі наразі перебувають лише 10.

"Для того, щоб ГТС зупинити - реально такий доволі апокаліптичний сценарій може бути, - однак його вірогідність вкрай низька. Тобто, технічно система здатна витримати доволі суттєві навантаження в разі певних подій" - зазначив Липпа.

Газпром готовий припинити транзит газу до Європи через Україну

Раніше ми писали, що російська корпорація "Газпром" розглядає припинення транзиту газу через Україну до Європи на 2025 рік. Відповідний пункт внесено до плану на наступний рік, але керівництво поки не затвердило його. А все тому, що цей транзит газу є стабільним джерелом доходів для російського бюджету.

За даними BBC, в Україні третій рік поспіль триває велика війна. Попри це, транзит російського газу не припинявся, хоча й скоротився. За 2023 рік українськими трубопроводами пройшло 14,6 мільярда кубометрів російського газу – замість 40 млрд кубів, зазначених в угоді 2019 року, і у 10 разів менше проєктної потужності системи. Загалом за п’ять років від підписання транзитної угоди українськими трубами, за оцінками експертів, пройшло близько 146 мільярда кубів російського газу – обсяг, транспортувати який система могла б за рік.

Український біометан у перспективі може витіснити російський газ із ринку ЄС

Заступник міністра енергетики України Микола Колісник взяв участь у щорічній конференції Ukrainian Energy Security Dialogue. Вона присвячена актуальним питанням енергетичної безпеки України та Європейського регіону.

«Україна є державою, яка інтегрується у Європейський Союз, тому ми теж перебуваємо в парадигмі розвитку відновлюваної енергетики, альтернативних джерел енергії, що є однією з ключових вимог ЄС», – акцентував Колісник.

Те, що Україна вже є частиною європейського енерготовариства і рухається до євроінтеграції, зазначила Йоланда Гарсія Мескіта, представниця Генерального директорату з питань енергетики Європейської Комісії. Також пані Мескіта наголосила, що ЄС продовжить допомагати Україні у гармонізації законодавства щодо природних газів, адже це важливо для експорту, наприклад біометану. За її словами, у Європі визнають, що український біогаз має величезний потенціал, адже у майбутньому зможе витіснити природний газ і зменшити залежність від нього.

«Український біометан у перспективі може витіснити російський газ з ринку Європейського Союзу», – додав Колісник.

Під час панельної дискусії також обговорювалися питання декарбонізації енергетики, перспективи розвитку відновлюваних джерел енергії, розподіленої генерації, індустріальних систем накопичення енергії. Колісник наголосив, що Україна має потенціал у вітро- та сонячній генерації, геотермальних технологіях, тому нині Міністерство енергетики працює над формуванням паспортів енергонезалежності регіонів, які враховуватимуть локальну складову, особливості кожної області для подальшого розвитку відновлюваної енергетики та впровадження розподіленої генерації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube