У Литві понад половину біженців з України знайшли роботу: до чого тут російська мова

Основними потребами українців були фінансова безпека, курси литовської мови та працевлаштування

Біженці у Литві
Понад 60% українських біженців у Литві знайшли роботу. Колаж: Інформатор

У Литві біженці з Україні активно працевлаштовуються. Відомо, що вже 62% наших громадян знайшли роботу в європейській країні. Одна з причин такої активності – у Литві можна домовитися з людьми російською мовою, від якої не відмовляються наші співвітчизники, що виїхали.

Такі дані надає Вільнюський офіс Міжнародної організації з міграції. Про це повідомляє Delfi.

“Зайнятість українців у Литві, порівняно з іншими країнами, досить висока – 62% військових біженців працюють. Причин цьому кілька: у Литві можна домовитися російською мовою; по-друге, у центрах реєстрації, де був найбільший потік військових біженців з України, надавалися комплексні послуги, від реєстрації до дитячих садків”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається також, що українці, які оселилися у литовських сім’ях, здебільшого теж отримували від них безоплатний супровід по литовській правовій системі, системи працевлаштування та охорони здоров'я. Раніше головними потребами наших біженців були фінансова безпека (62%), курси литовської мови (43%) та працевлаштування (36%). Попит на мовні курси раніше становив лише 8%, тож це свідчить про те, що українці все ж подекуди відмовляються від російської навіть у Литві.

Станом на зараз близько 12% українців вказують, що їхні розмовні навички литовської мови дуже хороші. Водночас 47% стверджують, що їм не вистачає знань.

Українські біженці у Литві

За даними Міністерства соціального захисту і праці, частка податків, які сплачують наші співгромадяни у Литві, також зростає. У 2022 році вони заплатили до держбюджету 45 млн євро, у 2023 році – 95 млн євро, а за 7 місяців цього року – 65,2 млн євро, що на 13 млн євро або на 25% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Загалом за два роки вони сплатили понад 205 мільйонів євро податків.

Своєю чергою, Державна податкова інспекція казала, що 2022 року українців, які декларували свої доходи у Литві, було майже 2000, а 2023 року це число, за прогнозами, сягне 3253. Найпопулярніші сфери самозайнятості – транспорт, краса, кур'єрська діяльність.

Також громадянам України, які наразі проживають у Литві, потрібно замінити свої посвідки на тимчасове проживання до кінця року. Такі зміни необхідні через продовження терміну тимчасового захисту. Заяву на зміну посвідки треба буде подати за чотири місяці до завершення дії документа.

Нагадаємо, уряд Литви ухвалив рішення про продовження терміну тимчасового захисту для українських біженців. Посвідки на проживання, що мали бути чинними до 4 березня 2025 року, продовжили до 4 березня 2026 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube