Біженці в Литві: тисячам українців у країні треба замінити посвідки на проживання

Українцям у Литві слід замінити документи через продовження тимчасового захисту до 2026 року

Литва, паспорт
Не всіх стосуються ці зміни

Громадянам України, які наразі проживають у Литві, потрібно замінити свої посвідки на тимчасове проживання до кінця року. Такі зміни необхідні через продовження терміну тимчасового захисту. Заяву на зміну посвідки треба буде подати за чотири місяці до завершення дії документа.

Про це повідомляє lrt.lt та Департамент міграції Литви. За даними департаменту, не всім треба буде змінювати посвідки.

Хто має змінити документи в Литві та як це зробити

Якщо українці приїжджають до Литви після оголошення продовження терміну, їм будуть видавати посвідки на тимчасове проживання відразу з терміном дії до березня 2026 року. Таким біженцям нічого не потрібно буде робити до кінця року.

Ті, хто вже перебуває в Литві з чинними посвідками на тимчасове проживання, що закінчуються 4 березня 2025 року, повинні будуть замінити свої документи. Спеціальну інформацію про процес заміни нададуть восени цього року. Департамент міграції обіцяє розповсюдити детальні інструкції, ймовірно, буде необхідно відвідати департамент особисто.

Для отримання актуальної інформації та подальших інструкцій біженцям рекомендують слідкувати за оновленнями від Департаменту міграції Литви.

Які права надає посвідка на тимчасове проживання

Цифрова посвідка на тимчасове проживання в Литві надає її власнику право на тимчасове проживання в країні й підтверджує, що він отримав тимчасовий захист відповідно до Директиви Ради 2001/55/ЄС. Цей документ видається виключно українським біженцям, які втекли від війни.

Посвідка надає право на перебування в країні протягом зазначеного терміну. Українці мають доступ до медичних послуг на рівні з громадянами Литви з таким документом. 

Також біженці мають можливість подачі заявки на соціальні виплати, включаючи допомогу на дітей та компенсацію витрат на комунальні послуги (опалення, гаряча та холодна вода).

Якщо ж невчасно замінити посвідку, це може призвести до проблем з отриманням медичних послуг, соціальних виплат та інших допомог.

Як замінити посвідку

Заяву на заміну цього документу можна подати за чотири місяці до закінчення терміну дії поточного документа. Розгляд заяви займає до двох місяців у загальному порядку та до одного місяця у терміновому порядку.

Що треба для заяви

  • Увійти в обліковий запис у системі MIGRIS.
  • Вказати громадянство і вибрати розділ "Я особа, яка виїхала з України через бойові дії", а потім "Подати заяву про зміну посвідки".
  • Надати необхідну інформацію, вибрати відділ обслуговування клієнтів, дату та час візиту.
  • Приїхати особисто у зазначений час.

Які документи необхідні

Для цього треб дійсний проїзний документ (паспорт). Якщо його немає, додати документ, що посвідчує особу, наприклад, прострочений паспорт чи посвідчення особи. Якщо людина отримала новий паспорт громадянина України або нове посвідчення особи, їх потрібно додати до заяви.

Заяву за неповнолітню дитину (до 16 років) заповнює один з батьків, опікун або законний представник. В заяві слід зазначити дані особи, яка заповнює форму, включаючи ім'я, прізвище та дату народження.

Після подання заяви та бронювання часу візиту, новий цифровий документ буде надіслано на обліковий запис у MIGRIS. Тоді можна буде видрукувати його або зберегти у форматі PDF на своєму смартфоні, наприклад.

Для додаткової інформації та інструкцій рекомендується слідкувати за оновленнями від Департаменту міграції Литви.

На цей час у Литві 44 921 український біженець має цифрові посвідки на тимчасове проживання. Щодня у Департаменті міграції реєструються в середньому 50-60 нових прибулих українців.

Литва продовжить термін тимчасового захисту для українських біженців

Міністерство внутрішніх справ підготувало проєкт урядової постанови, яка передбачає продовження терміну дії дозволів на тимчасове проживання до 4 березня 2026 року. Наразі ці дозволи чинні до березня 2025 року.

Якщо урядова постанова буде прийнята, дозволи на тимчасове проживання, видані наразі, продовжать свою дію до 4 березня 2026 року.

Міністр внутрішніх справ Агне Білотайте сказала, що продовження терміну дії дозволів зменшить адміністративне навантаження на українців, надаючи їм довгострокові дозволи на проживання. Це також полегшить процес продовження документів напередодні 4 березня 2025 року, зменшуючи навантаження на Департамент міграції. Таким чином, нововведення спростить процес для біженців і допоможе уникнути необхідності частих оновлень документів.

Раніше Інформатор розповідав, на яку фінансову допомогу можуть розраховувати українські біженці в Литві. Також ми писали, кому доступне безплатне житло для українців в Литві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube