Екологи провели дослідження зміни площ столичних парків за останні 10 років
У Києві за останні десять років забудовники знищили понад 700 гектарів столичних парків. Столичні екологи провели дослідження зміни площ 63 київських парків та вивчили динаміку з 2013 року по 2023 рік. Загалом у Києві 128 парків.
Директор Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) Володимир Борейко повідомив, що результати дослідження виявилися дуже вражаючими. Виявилося, що практично у кожному третьому парку площа зеленої зони зменшилась. З 63 парків площа зелених зон зменшилась у 26 парків на 367,74 га. При цьому у шести парків площа зменшилася практично в два і більше разів! Це відомі київські парки – Покал, Теремки, Наталка, Моряков, Прибережний та ДШК.
За його словами, парк "Покал" у 2013 році займав площу у 73 гектари, а до 2023 року – вже 49,9 гектарів. Парк "Наталка" у 2013 році мав площу 118 гектарів, а станом на 2023 рік – лише 42,37 гектарів. Парк "Прибережний" у 2013 році мав площу 46,4 гектарів, а до 2023 року зменшився до 7,5 гектари.
"Якщо ж екстраполювати отриману цифру скорочення площі досліджуваних київських парків на всі 128 парків, то вийде, що за останні 10 років київські парки скоротили свою площу більше ніж на 700 га! Як свідчать наші дослідження, зелені зони парків віддаються під будівництво ресторанів, церков, парковок", — наголосив експерт.
Володимир Борейко навів один з останніх свіжих фактів. Так, у столиці торік під незаконне будівництво військового кладовища віддали парки Бабин Яр та Лиса гора. Лише київська громадськість їх врятувала від неминучого знищення. Інший приклад — парк "Покал" у Голосіївському районі Києва. У відторгнутій його частині незаконно споруджено житловий комплекс "Світлопарк". Окрім того, відповідно до міської програми використання та охорони земель Києва на 2019-2021 роки, затвердженої у 2018 році, Київський інститут земельних відносин змінив цільове призначення 41 гектару парку "Покал" із зеленої зони на територію для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення.
"І таких волаючих прикладів знищення міських парків у Києві можна навести безліч. І це ще стосується парків, тобто територій зелених зон Києва, які мають хоч якийсь ступінь захисту. Вони виділені в натурі, перебувають на обліку у землекористувачів. Але ще гірша ситуація з тими зеленими зонами, які не мають землекористувачів, не виділені і по суті зеленими зонами офіційно не вважаються. Тут панує повне свавілля. Вони повністю віддані на відкуп забудовникам. І немає жодного контролю взагалі", — наглосив директор КЕКЦ.
Ще з прикладів еколог навів урочище Циганщина площею 18 гектарів у Голосіївському районі Києва, що являє собою залісну балку та діброву, але за міським кадастром це земля виділена під забудову. На неї претендують забудовники. Весь у зелені Галерний острів площею 45 гектари, красиво обрамлений озерами Ерік та Миколайчик, у 2007-2008 роках острів передано в оренду під забудову ТОВ "Галерна затока". Зараз Київський еколого-культурний центр почав з ними судитися, щоб урятувати Галерний острів та його дику природу від знищення.
"Така ж огидна історія відбувається у Києві з водоймами, третина з яких вже постраждала від забудови. Що ж потрібно зробити для того, щоб захистити парки Києва від забудовників? В даний час є тільки один ефективний спосіб-заповідати їх", — вважають у КЕКЦ.
У Солом'янському районі Києва відновили будівництво апарт-комплексу CitiZen. Там вже почали рити котлован. Все відбувається впритул до ландшафтного парку, який розташований по вулиці Шаповала 1-3. З початку війни будівництво комплексу впритул до ландшафтного парку припинили, але нещодавно відновили. У 2019 році компанії "Смарт-Девелопмент" видало містобудівні умови та обмеження (МУО) для спорудження багатофункціонального комплексу, включаючи готелі та офіси. Однак, щоб не порушувати містобудівних умов, забудовник назвав житловий комплекс "апарт-комплексом", а квартири продають як "апартаменти".
На території "Екопарку Осокорки" такж відновили будівельні роботи. Мешканці вимагають зупинити будівництво і зберегти цінну природну зону, адже вона має природоохоронний статус, там живуть рідкісні червонокнижні тварини, птахи та рослини. До того ж територія є важливим та єдиним місцем відпочинку для мешканців масиву Позняки. Задля збереження природної зони та її захисту громада обʼєдналась та заснувала громадську організацію "Екопарк Осокорки".
Також у Києві навмисно знищують озеро під назвою Синє, яке знаходиться на Виноградарі у Подільському районі. За словами громадського активіста Михайла Погребиського, це робиться під забудову. Він зауважив, що ще у 2022 році водойма була майже повноводною.
“Я тут отримав просто дику інформацію стосовно унікального Синього озера, яке зникає просто на очах! А саме про те, що катастрофічне обміління озера має штучний і умисний характер! І якби це були просто чиїсь міркування, версії чи здогадки – ні! Інформація із надійних джерел!”, – наголосив активіст соцмережах.
Він підкреслив, що минулоріч плани забудовників пригальмували, проте зараз вони знову активізувались і вода в озері зникає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.