Озеро Відро в Києві треба захистити від забудовників. Екологи знайшли там те, що здивувало всіх!

Збереження зелених зон у мегаполісах зменшує вірогідність надвисокої спеки, яка призводить до смерті людей

Озеро Відро в Києві
Озеро Відро в Києві

Нещодавно стало відомо, що в озері Відро (південна частина Правобережного Києва, Голосіївський район, між Дніпровським і Столичним шосе) знайшли унікальну червонокнижну рослину, яка є наполовину хижаком. Голова громадської організації “Екозагін” Михайло Погребиський розповів, що це найчистіше озеро із приблизно сотні київських озер

Альдрованда пухирчаста
Альдрованда пухирчаста

Сьогодні Інформатор побачив і сфотографував цю унікальну червонокнижну рослину. Вона не має коренів, вільно плаває у водоймі і може включати в свій раціон дрібних комах і ракоподібних. Мешкає лише у дуже чистій воді. Як з'ясувалось, ця дивна рослина живе в київському озарі Відро. Історія землі, на якій знаходиться озеро Відро, досить заплутана, розповів 11 вересня Михайло Погребиський журналістам:” Куди б ми не подивились в плані особливо цінних земель на Правобережжі Києва, в його центральній, південній частині, ми упираємось в так звані земельні схеми”. 

“Згадуємо горезвісне нічне засідання Київської міської ради 1 жовтня 2007 року. Тоді близько 1000 гектарів особливо цінних земель на засіданні було віддано фіктивним житловим кооперативам. Це землі навколо Музею Пирогова і інші, серед них і нинішня ділянка з озером Відро. Пізніше фіктивність цих кооперативів була доведена прокуратурою”, - говорить Михайло Погребиський.

Ця земельна ділянка була в оренді у агрокомбінату Хотівський. “Ми постійно впираємось саме у це підприємство. Пирогово - це Хотівський, Жуків Острів - Хотівський, озеро Відро - Хотівський”, - говорить експерт. Оскільки ці ділянки віддали житловим кооперативам у 2007 році, там мала починатись забудова. На ділянці знаходилось не лише озеро Відро. Там протікає річка Віта, в озеро впадає річка Сіверка, виходить з озера і впадає у Віту. Тобто, водойм на ділянці розміром 33,87 Га багато. Ділянка включає також заплавні болота, частину території справжньої неторкнутої дикої природи, яку ще потрібно досліджувати, говорять експерти. Після того, як землі повернули до комунальної власності, були ще спроби забрати їх під забудову. Тому, резюмує Михайло Погребиський, єдиний спосіб зберегти ці території нетронутими - це дати їм заповідний статус.

“Якщо озеро настільки чисте, там має бути альдрованда пухирчаста, були ми впевнені, - розповідає директор Київського еколого - культурного центру Володимир Борейко. Тож зібрали експедицію, взяли спорядження, поїхали на озеро і виявили цю червонокнижну рослину. А це - вже привід подавати відповідні документи в Київську міськраду. Зараз ця ділянка є юридично чистою, підкреслює Михайло Погребиський, тож нічого не заважає її “заповісти”.

Однак, за словами Володимира Борейко, питаннями екології і її збереження у Київраді зацікавлено дуже мало депутатів. Буквально 2-3, яким доводиться переконувати колег голосувати за подібні рішення. 

"Європейці проводили дослідження причин смертності, яке показало, що влітку 15%людей помирає саме від спеки, - говорить Борейко. - Нещодавно ми пережили тиждень спеки, нам було складно. +40 - це занадто важко для людей похилого віку, із серцево-судинними і іншими захворюваннями, маленьких дітей. Інша організація проводила дослідження температурного режиму в різних районах Києва. Коли на Троєщині, Харківському масиві +40, на Печерську +30, а в лісі в цей час +25. Це завдяки насадженням і водоймам. Якщо ми будемо їх знищувати, люди будуть помирати. І це підвищення смертності може статися вже у найближчі 10-15 років".

За даними екологів, ділянка, на якій розташоване озеро Відро, все ще в зоні інтересів певних груп забудовників, тож все тепер залежить від голосів і бажання зберегти унікальне озеро депутатами Київської міської ради. Питання може бути вирішене до Нового року. 

Наталія Тютюненко

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube