Трампа звинувачують у спробі узурпувати владу: чи зможе він знову вийти сухим із води

62 % американців вважають, що звинувачення виправдані, але як цей результат позначиться на виборах, покаже час

Дональд Трамп
Для Трампа все серйозно, як ніколи

США висунули звинувачення проти експрезидента Дональда Трампа в спробі скасувати результати виборів. Розслідування доводить, що намагаючись зберегти владу, експрезидент зі спільниками тиснули на посадовців, схиляючи їх до злочинних дій та чинили інші важкі злочини. Але навіть за умов, що суд визнає Трампа винним, він може позбутися відповідальності, якщо народна підтримка дасть йому можливість виграти вибори. Однак цього разу йому буде важче звинуватити владу в політичному переслідуванні, адже багато подій відбувалися публічно, тай проводити передвиборчу кампанію буде складно.

Трампу загрожують сотні років за ґратами

Дональду Трампу офіційно висувають звинувачення, де-факто, у спробі повалення демократії в США. Йому інкримінують змову з метою скасування результатів виборів 2020 року, що є спробою позбавити співгромадян права голосу, та перешкоджання діяльності правоохоронних органів.

Разом із Трампом фігурують шестеро змовників. Їм поки не висунуто звинувачення, а їхні імена не розголошують. Видання Politico припускає, що йдеться про юристів — Руді Джуліані, Джона Істмана, Кеннета Чезебро, Сідні Пауелла, Джефері Кларк та ще одного, особу якого поки не встановлено. Вони, за версією слідства, допомагали розробити схеми захоплення влади: від стратегії тиску на Майк Пенса до створення конспірологічної теорії про підтасовку результатів виборі машинами для голосування. При тому з їхніх слів, які наводить слідство, спільники чудово розуміли, що вибори не сфальшовані.

Трампу висунули звинувачення
Трампу висунули звинувачення у намаганні скасувати вибори 2020 року. Фото: Reuters

Прокуратура стверджує, що низка спланованих зловживань експрезидента 6 січня 2021 року призвела до штурму Капітолію натовпом фанатів за мовчазної підтримки Трампа. Міністерство юстиції висунуло обвинувальний акт, у якому рекордні 78 пунктів. У Сполучених Штатах, де терміни ув’язнення сумують, Трампу загрожують сотні років за ґратами. Як пише Bloomberg, навряд суд визнає його винним у всіх злочинах і призначить максимальний термін покарання, однак для експрезидента все дуже серйозно.

«Напад на столицю нашої країни 6 січня 2021 року був безпрецедентним нападом на серце американської демократії. Це підживлювалося брехнею, брехнею відповідача, з метою перешкодити основній функції уряду США: національному процесу збору, підрахунку та затвердження результатів президентських виборів», — заявив спеціальний прокурор Джек Сміт після оприлюднення звинувачення.

Справу подали до федерального суду Вашингтона, де очікується, що Трамп уперше виступить у четвер, 3 серпня. Захисту експрезидента-республіканця буде важче переконати суд присяжних у продемократичному столичному штаті.

Дії Трампа та команді ставали щораз маргінальнішими

Слідство стверджує, що  Трамп спочатку намагався грати в межах правового поля. Але чим очевиднішою для всіх була його поразка, тим сумнівнішими ставали методи. Схема змовників робила ставку на поширення свідомо неправдивих заяв про «вкрадені вибори», щоб мати можливість поставити під сумнів результати. Слідство заявило, що колишній президент, за допомогою спільника, намагався використати Міністерство юстиції, щоби «подати офіційним особам свідомо неправдиві заяви про фальсифікацію виборів» через офіційний лист, підписаний виконуючим обов’язки генерального прокурора. Це мало надати брехням Трампа більшої ваги.

«Ці твердження були неправдивими, і підсудний знав, що вони неправдиві. Відповідач усе одно повторив і широко поширив їх, щоб зробити свої завідомо неправдиві заяви легітимними, створити гостру національну атмосферу недовіри та гніву та підірвати віру суспільства в адміністрацію виборів», — йдеться в обвинувальному висновку.

Трамп організував кампанію тиску на Майка Пенса, тодішнього віцепрезидента США, з вимогою визнати в Конгресі недійсними вибори одразу в семи штатах. 6 січня, під час масового мітингу своїх прихильників, Трамп публічно закликав до цього Пенса, що є спробою тиску на Конгрес і стало каталізатором для атаки на Капітолій.

Атака на Капітолій
Обвинувачення вважає, що атака на Капітолій була спровокована заявами Трампа. Фото: Politico

Команда експрезидента обманом намагалася заручитися підтримкою республіканців у Сенаті та Конгресі, аби опублікувати спільного відкритого листа про те, що вибори були підтасовані. Як заявляли деякі з республіканців, адвокат Джуліані обіцяв, що цього листа опублікують після того, як справу про скасування виборів виграють у суді.

Трамп відкинув усі звинувачення, заявив про «полювання на відьом» та політичні переслідування. Чисельні судові розгляди, у яких фігурує експрезидент — зловживання службовим становищем, недбале ставлення до секретних документів, податкове шахрайство та, навіть, зґвалтування — в очах значної частини американців так і виглядали: у квітні 93 % республіканців вважали звинувачення політичною справою. Через це, навіть конкуренти Трампа по праймеріз, як Рон Десантіс виступили на його захист. 

 Народна любов

Навіть якщо його визнають винним і посадять за ґрати, Трамп зможе взяти участь у виборах. Ставши президентом, він матиме право помилувати сам себе й уникнути покарання. Більш того, перемога на виборах може бути єдиним його шансом позбутися своїх юридичних проблем, за цих умов для нього народна підтримка є надважливою.

Раніше судові переслідування проти Трампа, до певної міри, грали йому на користь, адже він зображав себе жертвою «глибинної держави», але питання, чи може це тривати вічно. У квітні, після звинувачень у нецільовому використанні коштів виборчого фонду та підробці документів, пожертви на його виборчу кампанію різко збільшилися. Через компанію WinRed тоді він зібрав одразу 4 мільйони доларів від 80 тисяч громадян. А от у травні, коли Трамп заявив, що не винний у справі про таємні документи уряду США, які зберігав із часів президенства своїй резиденції в Мар-а-Лаго, вдалося зібрати вже 1,3 мільйона доларів від 35 тисяч донорів. Під тиском нових звинувачень рівень фінансових надходжень від спонсорів може впасти, повідомляє Politico.

Суд над Трампом
Після чергових обвинувачень американці жертвують Трампу мільйони. Фото: Le Monde

За даними опитування Fivethirtyeight, 1 серпня 2023 року понад 56 % американців сказали, що негативно оцінюють дії Трампа, водночас 40 % сприймають його прихильно. Ситуація з початку квітня-місяця змінилася не на користь експрезидента, але не катастрофічно. Тоді опитування AP-NORC показало, що 53 % американців вважають, що Трамп незаконно втручався в підрахунок голосів у Джорджії, 12 % назвали його поведінку неетичною, але не незаконною, а 17 % сказали, що вона була законною. Щодо ролі Трампа в подіях 6 січня, то 49 % вважають, що експрезидент зробив щось протизаконне, 19 % сказали, що його поведінка була неетичною, але не незаконною, а 20 % сказали, що він не робив нічого протизаконного.

Секретна зброя Трампа

Як показало опитування Economist/YouGov, республіканці готові пробачити Трампу багато. Респондентам запропонувавши загальний опис звинувачень, які у квітні інкримінували експрезиденту. Тоді розглядали справу про плату з виборчого фонду порноакторці за мовчання про відносини з Трампом. Коли не казали, про кого йдеться, переважна більшість респондентів зазначила, що «для кандидата на виборну посаду є злочином платити комусь за мовчання щодо проблеми, яка може вплинути на результат виборів». Але як тільки до запитання додали прізвище Трампа, ситуація змінилася: лише 15 % республіканців назвали це «дуже серйозним» звинуваченням. Наразі, як показало свіже опитування New York Times/Siena College, лише 17 % виборців республіканців на праймеріз вважають, що Трамп скоїв серйозні злочини, тоді як 71%, що ні.

У Трампа величезна армія прихильників, які тимчасово можуть бути пригнічені звинуваченнями у фактичній спробі вкрасти виборчі права американців. Люди не люблять визнавати своїх помилок, то ж як тільки команда експрезидента дасть їм зручні аргументи на користь його невинуватості, частина з них повернеться. Крім того, в експрезидента залишаються його ультраправі виборці та прихильники конспірології, як той же Q-Anon. Вони переконані, що Трамп веде «хрестовий похід» проти сатаністів-канібалів із Білого дому, тож їх не переконає ніщо.

Республіканці на мітингу
71% республіканців переконані, що Трамп не причетний до подій 6 січня. Фото: Miami Herald 

Для Трампа приємного мало

Однак, поки зарано робити висновки, адже громадськість ще не сформулювала власну думку щодо нової судової справи, пише NBS News. Багато з того, що робив Трамп у січні 2021 року відбувалося публічно, тоді навіть частина республіканців виступала проти свого президента і проголосувала за імпічмент. Враження від подій із часом поблякли, але відкриття справи з оприлюдненням нових доказів та скандальних подробиць, як очікується, відверне симпатії, принаймні, частини поміркованих виборців.

Судовий розгляд формує новий дискурс, адже більше уваги приділятиметься подіям дворічної давнини. І ці згадки не на користь республіканцям, оскільки Трамп постійно змушений буде виправдовуватися.

«Наша країна важливіша за одну людину. Наша конституція важливіша за кар’єру будь-якої людини. Колишній президент має право на презумпцію невинуватості, але з цим обвинуваченням його кандидатура означає більше розмов про 6 січня та більше відволікання», – заявив Майк Пенс у вівторок. 

За експрезидента готові проголосувати чимало нейтральних виборців. Якщо обвинувачення доведе в суді провину Трампа, він втратить їхню підтримку, то повернути її буде надзвичайно важко. За таких умов популізм може допомогти експрезиденту перемогти на праймеріз, однак повернутися в Білий дім йому буде складно, адже проти будуть демократи, нейтральні, та й, можливо, частина республіканців.

Мітинг Трампа
Через суди Трампу буде важко проводити кампанію. Фото: WPTV

Можуть бути проблеми й в питанні фінансування виборчої кампанії. Трамп за пів року зібрав найбільше з усій конкурентів по партії — 53,8 мільйона доларів. Але його трати перевершують ці збори й складають 57 мільйонів доларів. При тому донори надавали багато коштів на початку кампанії, але зараз пожертв поменшало. Спонсори можуть бути занепокоєні грубою спробою Трампа скасувати загальноприйняті правила гри, а ще більше, його сумнівною можливістю перемогти за таких умов.

Насамкінець, прокуратура вимагала прискореного розслідування справи. На практиці це означає, що Трамп не зможе вільно їздити країною під час кампанії, змушений буде багато часу приділяти судовим засіданням. Це послабить його підтримку, адже одна річ, прийти на мітинг, щоб почути й побачити самого Трампа, а інша, відкладати справи, щоби подивитися на ту ж Марджері Тейлор Грін.

Раніше ми розповідали про те, що Трамп із великим відривом лідирує в опитуваннях серед республіканців. Ми також писали про те, як суд над Трампом впливає на його президентську кампанію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube