Трампа судять, але він ловить момент: як кримінальна справа допомагає політичним амбіціям екс-президента

Експрезидент використовує ситуацію для того, щоб консолідувати виборців, але 60 % американців вважають, що він має отримати по заслугах

Суд над Трампом
Чи зможе Трамп продовжити кампанію і коли він постане перед судом

Уперше в історії експрезидента США заарештували й обвинувачують у кримінальному злочині. Дональда Трампа, який неодноразово демонстрував свою готовність допомогти вождю росіян виграти війну, можуть засудити на тривалий термін. Експрезидент має багатий досвід судової тяганини, але прокурори кажуть, що впевнені в силі своїх доказів і цього разу йому не уникнути відповідальності. Водночас Трамп намагається грати роль жертви владного свавілля і консолідує біля себе виборців. Подальший розвиток ситуації передбачити важко, тож імідж мученика може йому не допомогти.

Коли Трампа посадять?

Дональду Трампу 5 квітня в суді Нью-Йорка пред’явили 34 обвинувачення, які стосуються нецільового використання коштів та підробки документів, повідомляє CNBC. Перед виборами він вирішив заплатити за мовчання великі суми особам, що мали з ним інтимні зв’язки. Йдеться про зірку фільмів для дорослих Стормі Деніелс, модель Playboy Карен Макдугал і колишню служницю Trump Tower, яка стверджує, що має від нього дитину. Для цього Трамп використав кошти виборчого фонду, але не напряму, адже це заборонено законом, а за допомогою різних злочинних схем і залучаючи сторонніх осіб.

Пізніше, уже будучи президентом, він намагався це приховати. Прокурори стверджують, що він «неодноразово та шахрайським методом фальсифікував ділові записи Нью-Йорка, щоби приховати злочинну поведінку, яка приховувала  шкідливу інформацію під час президентських виборів 2016 року».

Трамп у суді
У суді Трамп не визнав себе винним ні за яким звинуваченням. Фото: CNN

Трамп усе заперечує і звинувачує прокурорів та суд, а також їхні родини в упередженому ставленні та корупції. Прокуратура остерігається тієї медійної ваги, яку має експрезидент, однак переконана, що справа добре аргументована і Трампу не вдасться уникнути звинувачення, пише Al Jazeera. Обвинуваченню потрібно довести не лише те, що підробка документів мала місце, але й те, що це робилося з метою приховати інший злочин — тільки тоді це буде кримінальна, а не адміністративна справа.

Якщо вину Трампа буде доведено, за кожен із пунктів звинувачення передбачається до чотирьох років ув’язнення, повідомляє New York Post. Покарання за пунктами сумуються, тож загалом колишньому президенту загрожує 136 років ув’язнення. Однак його, швидше за все, засудять до меншого

На підготовку суд узяв паузу до початку серпня. Адвокати експрезидента стверджують, що справа належить до категорії «Е»— «економічні злочини» — тож на те, щоб розібратися, потрібно багато часу. Після цього адвокати повинні скерувати свої клопотання, а прокуратура — відреагувати на них. Наступне слухання призначене на грудень, а суд по суті справи буде аж навесні наступного року — коли будуть у розпалі праймеріз.

Трамп-жертва
Трамп використовує судову справу для звинувачення влади в переслідуваннях. Фото: Reuters

Зазвичай Трамп затягує судові справи. Його адвокати можуть спробувати передати справу до федерального суду, а не суду штату Нью-Йорк, адже Трамп чинив принаймні частину правопорушень уже будучи президентом. Трамп також може домагатися перенесення процесу в іншу будівлю суду в іншому місці штату Нью-Йорк. А ще він може спробувати скасувати справу за строком давності, або пом’якшити обвинувачення.

Тертий калач

Дональд Трамп має багатий досвід судових тяганин. У Джорджії його обвинувачують у незаконній спробі скасувати результати виборів — він просив губернатора «знайти потрібні голоси». Його однопартійців підозрюють у спробі сфальшувати сертифікати виборців аби забезпечити йому голоси в Мічігані. Є справа щодо неналежного поводження із секретними документами: він незаконно зберігав 15 ящиків своїй резиденції в Мар-а-Лаго, було чимало порожніх папок із грифом «Цілком таємно», що дозволяє припустити знищення документів.

Трамп має досвід
Трамп є фігурантом багатьох гучних справ. Фото New Yorker

На Трампа, як опікуна, подала до суду його племінниця Мері Трамп, яка стверджує, що він розробив складну махінацію, аби вивести кошти з її спадку. А письменниця Джин Керролл звинувачує його в зґвалтуванні — експрезидент усе заперечує і каже, що Керролл не в його смаку. Генеральний прокурор штату Нью-Йорк і окружний прокурор Манхеттена судяться з його компанією за ухиляння від сплати податків. А ще вивчають причетність Трампа до підбурювання протестувальників до штурму Капітолія 6 січня 2021 року, що розглядають, як спробу державного перевороту.

Іншим президентам чи політикам вистачало б одного подібного скандалу, щоб назавжди розпрощатися з політичною кар’єрою. Але Трамп обережний, має гарних юристів та зв’язки в судах — його сестра є суддею — тому досі виплутувався з більшості обвинувачень, затягував справу, або знаходив когось, на кого покладали провину. А ще він великий популіст і прокурори стурбовані тим, як він використовує свій медійний вплив, аби впливати на думку присяжних.

«Я міг би стояти посеред 5-ї авеню і застрелити когось, і я б не втратив виборців», — наводить слова Трампа на передвиборчому мітингу у 2016 році CNN.

Він уже використовує обвинувачення на свою користь. Його штаб зібрав 7 мільйонів доларів пожертв на передвиборчу діяльність після того, як стало відомо про висунення йому звинувачення.

Чи зможе Трамп балотуватися

Навряд суд вирішить обмежити його пересування, але, навіть якщо його вину буде й доведено Трампа ув’язнять, з-за ґратів він може й далі брати участь у президентських виборах. Є лише три обмеження для кандидата в президенти: вік старше 35 років, громадянство США від народження і проживання на території Америки останні 14 років. Пікантна деталь — якщо Трампа посадять, то в тюрмі його буде охороняти його ж охорона, яку, як колишньому президенту США, надала йому держава.

Втім, якщо він виграє вибори, будучи засудженим чи перебуваючи під слідством, це спричинить багато юридичних колізій, які потребуватимуть довгого судового розгляду, адже, наприклад, у США є законодавче обмеження щодо доступу до секретних документів для осіб, які вчинили кримінальні злочини. Тай зрозуміло, що за ґратами не можна бути президентом.

Загалом, кримінальне звинувачення — суттєва проблема для Трампа. Незалежно від того, якими будуть результати судового розгляду, він не зможе повноцінно долучитися ні до праймеріз, ні до президентських перегонів. До того ж це впливає на й так небездоганну репутацію політика. Втім, Трамп вміє використовувати суспільну увагу собі на користь

Консолідація навколо Трампа

Американське суспільство поляризоване й ця роз’єднаність ще більш підкреслена судовою справою проти Трампа. Демократи, що зрозуміло, радіють. Їх дратує лише те, що експрезидента, якого підозрюють у таких гучних злочинах, як підбурення до насильницької зміни влади, обвинувачують у такій «дрібниці», як плата порноакторці за мовчання, пише Washington Post.

Але Трамп заявляє, що є жертвою політичного переслідування, і ці заяви знаходять відклик у серцях його виборців. Вони хочуть бачити свою партію солідарною перед «свавіллям влади», тож практично всі впливові політики Республіканської партії висловили експрезиденту свою підтримку. Ще недавно експрезидент втрачав підтримку впливових партійців, але тепер за Трампа замовили слово навіть його конкуренти по праймеріз, зокрема такі потужні, як Рон Десантіс. Трамп консолідує голоси виборців і це може неабияк йому допомогти в перегонах, пише The Atlantic.

Не всі республіканці в захопленні від Трампа — є такі які вважають, що він отримав по заслугах. Водночас вони переконані, що демократи намагаються прибрати таким чином свого головного конкурента, але натомість зроблять його тільки сильнішим, пише Washington Post.

Рон Десантіс
Рон Десантіс змушений підтримувати свого головного конкурента — Трампа. Фото: 11 Аlive

Але найбільшими його прихильниками залишається ультраправе крило партії, де багато прихильників конспірологічних теорій, зокрема QAnon. Один із прихильників цього руху під впливом риторики трампістів здійснив напад на чоловіка колишньої спікерки Конгресу Ненсі Пелосі. FoxNews повідомляє, що суддя, який розглядає справу, а також його родина вже отримували погрози на свою адресу.

Чи допоможе Трампу образ мученика

Веселий хлопець, успішний бізнесмен, який став жертвою державної махіни і зловживання владою особисто Байдена — ось той ідеальний образ, якого прагне досягти Трамп. Можливо Трамп так безпрецедентно рано — за 2 роки до виборів — заявив, про свій намір балотуватися в президенти, щоб мати можливість виступити в ролі жертви політичного переслідування, а не злочинця. 
Напевно він знав, що проти нього розпочнуть нові кримінальні розслідування. А тепер він не просто обвинувачений, він кандидат у президенти, якого звинувачує влада. Наразі 60 % американців вважають звинувачення проти Трампа справедливими. Водночас 76 % вважають, що вони політично-вмотивовані, свідчать дані опитування CNN.

Трамп на мітингу
Більшість республіканців підтримує Трампа, але цього може виявитися замало. Фото: The Independent

Ймовірно, він отримає цю підтримку, принаймні, від більшості республіканців, адже 93 % з них вважають звинувачення політичною справою. Але, щоб виграти президентські вибори, йому потрібні голоси не тільки республіканців, але й безпартійних американців. І тут головна небезпека для нього, адже через кримінальні обвинувачення понад 60 % безпартійних виступають проти Трампа. Тож він може легко виграти праймеріз всередині партії, але з тріском програти вибори.

Крім того, неодноразово були приклади, коли під час розкриття подробиць справи, союзники Трампа серед впливових республіканців відмовлялися від його підтримки. Так сталося, до прикладу, після штурму Капітолію у 2021 році — тоді десять конгресменів-республіканців голосували за його імпічмент. Трамп дуже мстивий і на чергових виборах він працював проти них, через що 8 з конгресменів більше не потрапили до парламенту. Тож ті республіканці, хто не поспішав виказувати Трампу лояльність після його оголошення про участь у президентських перегонах, мають бути стривоженими можливістю його повернення до влади.

Раніше ми розповідали чому Трамп втрачає вплив серед республіканців. А ще Інформатор писав, що через Україну розкол у Республіканській партії США збільшується.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube