Міністр забув згадати про провали МОЗ
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов похвалився успіхами в боротьбі з пандемією коронавірусу. За його словами, в Україні один з найнижчих показників смертності від COVID-19, а "зруйновану медичну систему" вдалося відновити. Але не все так добре, як розповідає міністр. Про погане розповість Інформатор.
"Завдяки зусиллям наших медиків, прийнятим управлінським рішенням і стратегії адаптивного карантину сьогодні в Україні - один з найнижчих показників смертності від COVID-19 серед країн Європи. Ми займаємо 36-те місце. Смертність у нас в три рази нижча, ніж у Великобританії, у два - ніж у Франції, Польщі та Італії. За короткий проміжок часу нам вдалося відновити майже зруйновану систему охорони здоров'я і врятувати життя наших громадян", - заявив Степанов 16 березня, цитує прес-служба МОЗ.
Показник смертності від коронавірусу в Україні дійсно нижчий, ніж у інших країнах Європи, про що свідчать дані сервісу Worldometer,який публікує дані про COVID-19 в світі. При цьому в січні у Держстаті України повідомили, що смертність від коронавірусу в Україні перевищила смертність від грипу та пневмонії.Але якби не дії керівництва МОЗ, показник смертності від COVID-19 міг бути ще нижчим. Про те,що було не так в діях відомства - мова піде нижче.
Міністр Степанов заявляє про успіхи в той час, коли над Україною нависла загроза чергового локдауну. Області та міста один за іншим запроваджують обмеження "червоної зони",через те, що в Україні ускладнилася ситуація з коронавірусом - розпочалася третя хвиля,про що заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. До слова, про нову COVID-хвилю також заявив головний санлікар Віктор Ляшко, тільки за його даними - це друга хвиля.
Запобігти цій ситуації могла своєчасна вакцинація від коронавірусу. Але Україна стала передостанньою державою в Європі, які розпочали вакцинацію. Перше щеплення в країні зробили 24 лютого. Останньою стала Молдова, де першу людину вакцинували 5 березня. У країнах Євросоюзу вакцинація розпочалася ще наприкінці грудня.
Відзначимо, що через затримку початку прищеплювальної кампанії Степанову загрожувала відставка.
Україна в січні уклала контракт на постачання 1,9 млн вакцин від китайського виробника Sinovac. До ефективності цього препарату виникали питання, про що в деталях розповідав Інформатор.Врешті решт вакцину Sinovac Україна все-таки схвалила,але поставки можуть затриматися до квітня.
На цьому проблеми не закінчуються. До України в лютому доставили першу партію - 500 тисяч доз вакцин Covishield, розробленої за ліцензією Oxford / AstraZeneca. Цим препаратом неохоче вакцинуються навіть медики,не кажучи про простих українців. Одна з причин - очевидний комунікаційний провал влади, в тому числі МОЗ. У народі цю вакцину, узагальнюючи, прозвали "індійським шмурдяком", хоча вона схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я для екстреного використання, поставляється до інших країн і нею вже вакцинували мільйони людей.
Наразі влада щосили, трохи ображаючись, намагається пояснити, що Covishield - це та ж AstraZeneca, тільки з локальною індійською назвою. Президент Володимир Зеленський на нарадах говорить підлеглим, що людям треба пояснювати,що препарат дає захист на 76%, а глава МОЗ радить українцям взяти приклад з Далай-лами та вакцинуватися у прямому ефірі.До речі, президент і глава МОЗ вже публічно вакцинувалися, а також інші можновладці. Чи допомогло це спонукати в українцях бажання зробити щеплення, нам не вдалося дослідити.
Варто зазначити, що вакцина Covishield має побічні ефекти, про що розповідали в Міністерстві охорони здоров'я,а також не дає таку ефективність, як, наприклад Pfizer або Moderna, яку використовують на Заході. Ефективність Covishield, за різними оцінками, становить від 63 до 90%, в той час як Pfizer або Moderna захищають на 94-95%. Це також може бути причиною не вакциновануватися для певних груп українців. Але тут знову питання до Міністерства охорони здоров'я, яке поки не забезпечило країну вакцинами більш високої якості.
В сухому залишку ми маємо лише 62 тисячі вакцинованих українців станом на 16 березня.Цей показник навряд чи можна назвати успіхом. Вдалося б зберегти більше життів,якщо б вакцинація розпочалася раніше - питання риторичне.