Пояснення сомнологині: як зробити сон безпечним
Вочевидь, на планеті немає людини, якій не снились би кошмари. Вони сняться нам з дитинства й часом повторюються. А інколи їх навіть переказати неможливо, оскільки буває складно пригадати. На ранок лишається лише чіткий спогад про неприємну емоцію страху, огиди чи відчаю зі сну. Всім нам добре відомо це неприємне, однак, як виявилось, цілком необхідне для нашої психіки явище. Інформатор поцікавився думкою професійної сомнологині Дар'ї Пилипенко з цього приводу. І ось що з'ясувалося.
Кошмари необхідні психіці, аби бути стійкою. Вони є спеціальним інструментом для відбудови нервової системи після стресу та підготовки її до можливого нового стресу в реальному житті. Отже, цей малоприємний механізм не тільки не шкідливий, але навпаки, захисний і доволі дієвий. Часто нам сниться інтерпретація того, що нас налякало чм вразило під час бадьорування. Саме таким чином мозок адаптує НС до сприйняття складної для нас інформації, з якою нам, можливо, доведеться стикнутися знов. Це як емоційна мозоль, колись роз'ятрине місце, згодом більше не болітиме.
"Кошмари сняться всім, це нормальне явище. Особисто я поважаю кошмари і вважаю, що вони мають снитися. В момент, коли людині сняться кошмари, її мозок виробляє так званий сонний імунітет. Тобто наш мозок програє сценарії критичних для нас подій. В цей момент активізуються ті самі його ділянки, що і в період бадьорості при діяльності, що сниться. Тому кошмарів не потрібно боятися. Це нормальна продукція наших сновидінь та роботи мозку", - пояснила сомнологиня.
Однак, за умови, якщо кошмари сняться вам щоночі і заважають нормально спати й жити вдень, варто звернутись до психолога чи симнолога. В цьому випадку, цілком можливо, людина має справу із кошмарним розладом. Цей стан можливий при ПТСР та інших психологічних травмах і потребує лікування.
До іншого типу відхилень належить сонний параліч. В народі його вважають станом містичним, насправді ж цей неприємний стан заніміння м'язів за усвідомлення процесу прокидання спричинений розладами в роботі мозкових структур. Його можливі прояви посилює пережитий стрес, хронічне недосипання, спадковість. Лікують його, в тому числі, медикаментозно.
Тож якщо цей доволі болісний стан повторюється часто і триває довго, зверніться до психотерапевта. Якщо прояви сонного паралічу незначні, спробуйте допомагати собі самі: усвідомлюючи, що спите і не можете поворухнутись через важкість у м'язах, віддайте мозку команду поворухнути кінчиком пальця. Просто спробуйте поворухнути мізинцем. Вірогідніше за все, у вас це вийде. А слідом за тим "прокинеться" вся рука, й вам вдасться перевернутись, накінець змінивши позу й позбавившись заніміння.
Щоб спати й висипатись, дотримуйтесь наступних настанов:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.