Можна їсти навіть після дев'ятої вечора: вчені розвіяли головні міфи про сон

Читать на русском

Графік сну, як і ваш природній біоритм, річ цілком особистісна. Тож коли їсти і спати, щоб бути в тонусі

Читать на русском
Сон, здоров'я
Лягайте спати в той самий час.

Графік сну, як і ваш природній біоритм, річ цілком особистісна. Тож коли їсти і спати, щоб бути в тонусі

Як часто кожен з нас чув цю фразу - їсти після сьомої не можна! За деякими її варіаціями їсти суворо забороняється після дев'ятої вечора. Причина буцімто проста - так ви швидше наберете вагу і погано спатимете. Але потрібно розуміти, що є люди, які живуть за дещо іншим соціальним графіком і лягають, скажімо опівночі. Такий графік можуть обумовлювати різні причини: робота, служба, навчання, тимчасове нездужання чи навіть природній біоритм "сови". То як бути таким людям, адже крайній раз поївши о шостій вечора, вони опівночі лягатимуть спати голодними. Ну як тут заснути!

Інформатор поцікавився у професійної сомнологині Дар'ї Пилипенко щодо того, як діяти в заданих обставинах. Відповідь нас, щиро кажучи, здивувала, адже вона повністю розвіює міф про певні жорсткі часові рамки щодо вживання їжі в вечерній час. Виявляється, їсти після 21:00 - можна! Однак, це припустимо, якщо ви лягаєте не раніше, ніж опівночі чи навіть пізніше. За словами експертки, крайній прийом їжі увечері має відбуватись за три години до сну. 

Повечеряти в такому випадку можна повноцінно. Звісно, не фастфудом, однак, це може бути комплексна вечеря з гарніру, салату та навіть м'яса. Щодо останнього, найкраще вживати індичку, оскільки в ній міститься незамінний для релаксу триптофан, який є попередником мелатоніну!

Ще кілька порад від Інформатора щодо правильної харчової поведінки перед сном. Не перевантажуйте увечері шлунково-кишкову систему надмірною кількістю їжі. Старайтесь не вживати солодкі газовані напої чи бобові. Останні провокують здуття, що може зрештою заважати безперешкодно та спокійно поринути в сон, а солодка вода з газами розганяє швидкий цукор, що повторно провокує почуття голоду.

Не спокушайтесь на цукерочку чи шматочок печива перед сном або вночі - солодке зациклює голод, так вам доведеться півночі курсувати від холодильника до туалета. Цим змагання за здоровий сон буде безнадійно програно. Не рекомендується перед сном і забагато пити, якщо, звісно, вам не кортить провести ніч в туалетній кімнаті.

Через годинку після трапези - тобто за дві годину до сну - випийте заспокійливий чай. Сомнологиня рекомендує ромашковий. Крім того можна недорого купити у найближчому маркеті чи аптеці м'ятний, липовий, мелісовий, лавандовий чай або трав'яні збори з хмелю та валеріани, звіробою й материнки. Прекрасно діє як седавтивний засіб і лемонграс. 

До речі, душ також краще приймати за пару годин до сну, а не безпосередньо перед ним. Це допомагає відрегулювати циркадні ритми організму, так званий внутрішній годинник людини, який впливає у тому числі на режими сну та неспання.

Гарний сон - запорука тонусу та бадьорості: він має свої правила.
Гарний сон - запорука тонусу та бадьорості: він має свої правила.

Ще один не менш відомий міф про сон стосується його гормону - мелатоніну, про який ми вже згадували вище. В українському суспільстві глибоко укорінилась думка, що однією з основних властивой цього гормону є здатність вироблятись ледь не до опівночі, і нібито не вироблятись в інші години доби. Насправді це не так! За словами сомнологині Дар'ї Пилипенко, мелатонін починає вироблятись за дві години до сну. Саме в той час, коли ви прийняли душ та випили заспокійливий чай, якщо спати ви лягаєте увечері.

Загалом, мелатонін не прив'язаний до годинника, наполягає експертка зі сну. Тобто він може вироблятись у будь-який час доби. Та є важливий нюанс - людина має лягати спати в той самий час. Тоді організм розуміє наближення так званих "воріт сну" і запускає процес виготовлення для вас мелатоніну. 

Що ж, їжте, пийте та засинайте в той самий час, перед сном почитавши паперову книжечку при м'якому освітленні. І відкладіть гаджети подалі - до ранку. Будьте здорові! 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.