Сі Цзіньпінь їде до путіна і хоче говорити із Зеленським: чому так терміново

Лідер КНР їде на зустріч до російського правителя володимира путіна, аби обговорити мирний план

Сі Цзіньпінь їде до путіна і хоче говорити із Зеленським: чому так терміново
Піднебесна серйозно стурбована

Китайський лідер Сі Цзіньпінь має намір відвідати москву, щоб на зустрічі з вождем росіян володимиром путіним обговорити мирний план Пекіну. Після цього лідер Китаю має по відеозв’язку переговорити з президентом України Володимиром Зеленським. Ймовірно, такі термінові дії Піднебесної продиктовані скрутною ситуацією, у яку потрапила армія рф на тлі невдалого штурму Бахмуту, снарядного голоду та контрнаступу ЗСУ, який от-от почнеться. Однак малоймовірно, що кремль погодиться на поступки, які вдовільнять Київ, тому до закінчення війни ще довго.

Термінова зустріч авторитарних правителів

Лідер Китаю Сі Цзіньпінь на наступному тижні планує здійснити офіційний візит до росії, аби побачитися з російським вождем володимиром путіним. Зустріч має відбутися набагато швидше, ніж очікували, повідомляє агенція Reuters з посиланням на власні джерела. Після відвідин кремля, китайський лідер має намір провести розмову по відеозв’язку з українським президентом.

Путін та Сі
Сі та путін вже зустрічалися тридцять дев'ять разів. Фото: ВВС

Джерело видання відмовилося говорити про предмет зустрічі, оскільки остерігається видати себе оприлюдненням такої інформації. Раніше говорили, що зустріч буде присвячена, у тому числі, питанням міждержавної співпраці росії та Китаю, але чільним предметом обговорення стане мирна ініціатива Китаю.

Варто відзначити, що пропагандистський ресурс ТАСС 30 січня повідомляв про можливий візит Сі Цзіньпіна навесні цього року, але вважалося, що це відбудеться ближче до річниці російського вторгнення. Пізніше The Wall Street Journal повідомляла, що Цзіньпін може відвідати москву у квітні — на початку травня.

Сі хоче заморозити війну

Китай зацікавлений у стабільності, яка неможлива без миру в Україні. Війна примусила Китай балансувати на грані між підтримкою кремля і небезпекою потрапити під санкції Заходу.

Про перемир’я, звісно, на власних умовах, постійно говорить і кремль. Воно потрібно, аби врятувати російську армію від наслідків українського контрнаступу, який має початися навесні-початку літа. Це дасть можливість рф «зализати рани» й повернутися до наступу в інший, більш сприятливий історичний момент: наприклад після того, як президентом США у 2024 році стане Дональд Трамп. Чи в тому разі, якщо Китай наважиться збройно захопити контроль над Тайванем. Американська розвідка вважає, що це може трапитися у 2027 році. Тому метою візиту № 1 є, усе ж таки, пошук шляхів вирішення цього завдання.

Нещодавно Комуністична партія акуратно «злила» авторитетному японському виданню інформацію про те, що, мовляв, за їхніми розрахунками, російсько-українська війна закінчиться до осені й переможе рф. Пекін, буцімто, зацікавлений у тому, щоб швидко укласти мир, адже він «не може собі дозволити втратити Україну».

Кладовище вагнерівців
Кладовище вагнерівців свідчить, що підстав вважати, що росія переможе нема. Фото: Reuters

Цей меседж спрямований насамперед на країни глобального Півдня. Він виставляє Китай миротворцем, а не посібником агресора. Також «вкид» може мати на меті просигналізувати українській владі про готовність враховувати у своїй «мирній ініціативі» інтереси Києва, а не лише москви й Пекіна.

Ймовірно, Сі запропонує путіну конкретний план дій, а не той перелік декларацій, який оголосили в лютому. Він спробує узгодити з російським вождем поступки, на які готова буде піти москва, щоб розпочати перемовини до того, як відбудеться український контрнаступ. Пізніше з планом ознайомлять Київ, аби спробувати узгодити позиції сторін.

Видання The Wall Street Journal повідомляє, що після візиту до путіна Сі Цзіньпін планує провести з президентом України Володимиром Зеленським віртуальну розмову, вперше з початку повномасштабного вторгнення рф. Видання повідомляє, що Сі «розглядає можливість відвідування інших європейських країн» у рамках свого турне, але остаточного плану немає. Від того, на які поступки готовий піти путін, а на які Україна, залежать майбутнє «мирної ініціативи» Китаю.

Що, якщо путін, або Зеленський не погодяться?

Російські воєнкори повідомляють про несприятливу ситуацію на фронті: хронічний брак артснарядів, використаний ресурс стволів артилерії, масові втрати особового складу через «м’ясні атаки».  Можливо, у кремлі врешті усвідомили безперспективність спецоперації і готові обмежити свій апетит. Однак відверто невигідні поступки ставлять під загрозу режим путіна. Проте Китай має повну інформацію щодо того, що відбувається на фронті, тому може натиснути на кремль.

Але Україна, майже напевно, не захоче проґавити шанс таки розпочати контрнаступ. Західні союзники не раз казали про те, що війна завершиться перемовинами, але після того, як ЗСУ випробує на шкірі «російського ведмедя» західну бронетехніку.

У такому разі, згідно зі звітом, який надали комітету Сенату США керівники розвідки, Китай продовжить оборонну та економічну співпрацю з росією. Насамперед йдеться про безпілотники та артилерійські снаряди. Такий терміновий візит китайського лідера може свідчити про те, що ситуація з боєприпасами в російській армії наближається до критичного стану раніше, ніж очікувалося і рф потребує негайної допомоги «китайських братів». Навряд чи йтиметься про відкриті поставки озброєння, але може бути допомога за посередництва Ірану, Білорусі, КНДР. Це не змінить ситуацію докорінно, але дасть можливість зменшити втрати росіян, а, можливо, і витримати удар ЗСУ. 

Чи можливе відкрите постачання Китайського озброєння

Агенція Bloomberg провела опитування експертів-економістів стосовно того, наскільки великими є ризики активнішого залучення Пекіну до війни в Україні. На думку фахівців, західні санкції, особливо у фінансовому секторі, які неминуче настануть після постачання озброєння є вкрай невигідними для економіки КНР. Китайська влада зосереджена на вирішенні кризи, пов’язаній із боргами органів місцевого самоврядування перед кредитними установами, які вони не можуть виплатити. Водночас для Пекіну важливі не лише економічні, але й політичні цілі. 

Якщо Пекін вирішить відкрито постачати озброєння москві, він, швидше всього, розраховує, що санкції будуть проблемою недовго. Це було б можливим, якби Китай планував у найближчій перспективі, а не у 2027 році, розпочати операцію із захопленням Тайваню. Після такого підвищення ставок, уже йтиметься не про санкції, а про загрозу Третьої світової.

Китай готується

13 березня, на закритті Всекитайських зборів народних представників Сі Цзіньпін оголосив, що пріоритетним завданням Китаю є національне об’єднання. Китайський лідер сказав, що приєднання Тайваню буде центральним питанням його правління. І добре, мовляв, якщо це вдасться зробити мирно, але можна і зброєю, повідомляє The Gardian. Але ані армія, ані економіка поки не готові.

Уряд Китаю
Пекін готується захопити Тайвань, але ще не готовий. Фото: Agence France-Presse

Про це свідчать зміни у вищому керівництві Китаю: 11 березня прем’єр-міністром став Лі Цян. Він є давнім соратником Цзіньпіна, засуджує «тиск США» й закликає Вашингтон до співпраці, повідомляє державне агентство КНР Сіньхуа. Лі Цян почав із того, що намагається відновити економіку й повернути довіру бізнесу, який постраждав після того, як під репресії потрапили великі китайські підприємці.

Водночас Міністерство оборони Китаю очолив ще один соратник Сі — генерал Лі Шанфу. Він перебуває під західними санкціями за допомогу росії. Шанфу відомий тим, що є аерокосмічним інженером, долучився до створення китайської супутникової програми, а також до експедиції на місяць. Відомо, що мережа супутників Starlink, якою активно користується ЗСУ, вважається однією з головних загроз у разі вторгнення до Тайваню.

Можна зробити висновки, що Китай готується до збройної агресії проти Тайваню. Але на підготовку армії та економіки потрібно ще багато часу. Путінська війна, яка затягнулася, дошкуляє Пекіну. Сі хоче її завершити, а краще заморозити, щоб мати можливість відновити бойові дії пізніше і примушуватиме до того путіна. Водночас малоймовірно, що кремль погодиться на такі поступки, щоб Київ відмовився використати козирі у вигляді західного озброєння, яке продовжує надходити. Тому КНР буде надавати росії обмежену допомогу, аби росіяни якомога безболісніше пережили контрнаступ, після чого планує повернутися до мирних переговорів.

Раніше ми писали про те, що Жданов розповів, чому Китай не буде надавати зброю росії через Білорусь. Ми також повідомляли про те, що український айтівець підозрює AliExpress в шпигунстві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube