У лютому 2023 року суддя районного суду Києва вирішувала чи достатньо доказів, щоб визнати кредитну угоду недійсною
11 вересня 2019 року з 14:15 до 15:58 сімка з телефону жінки була підключена до телефону, який знаходився в іншій області України. О 14:47, поки власниця номера не могла ним користуватися, шахраї оформили на неї онлайн кредит.
За результатами досудового розслідування відомо, що поки жінка була в Івано-Франківську її номер вкрали та стали використовувати у Кривому Розі на Дніпропетровщині. За цей час, поки телефонний номер був у власності злодіїв, вони оформили онлайн кредит на 6 тисяч гривень в компанії «Качай гроші».
Зрозуміло, що кошти ніхто з них не віддав, тому жінці стали приходити сповіщення про повернення боргу. Проте ні про який кредит жінка не знала.
Через це вона звернулася до поліції. За її заявою у листопаді 2019 року було розпочате кримінальне провадження №12019090010004041 за фактом шахрайства.
Поки поліція шукала злочинців, постраждала вирішила захищати свої права у суді.
Жінка просила визнати договір недійсним. За її версією подій, шахраї скористалися тим, що у них був доступ до її телефону та електронної пошти. Це дозволило оформити позику від її імені, а постраждалій злочинці залишили розбиратися з боргом.
Однак в компанії «Качай гроші» на це заперечили, що договір не змогли б укласти без детальних особистих даних жінки та багаторівневої перевірки клієнтки.
«Між сторонами був укладений електронний кредитний договір №00-434763 за допомогою інструменту ідентифікації ВаnkІD шляхом проходження автентифікації, ідентифікації та верифікації як фізична особа відповідно до законодавства», - йдеться у запереченнях компанії.
Суддя послухала сторони та визнала, що немає значення – укладався договір письмово чи в електронному варіанті. Головне – щоб там були підписи та все було вірно оформлене. Підпис жінки там був, але її заява, що це робили злочинці не мала доказів. Якщо проти жінки скоїли шахрайство, то це підтвердити міг лише вирок суду.
«Саме лише звернення до правоохоронних органів не може бути оцінено як належний та допустимий доказ на обґрунтування позовних вимог», - зазначила суддя.
Щодо того, що жінка нібито не отримувала кошти за кредитом, то вона не довела, що цей рахунок їй не належить. Також постраждала не зверталася до суду, щоб дізнатися, на чиє ім’я оформлена картка, куди переказали позикові гроші. За цих обставин точно було відомо лише те, що «Качай гроші» перерахував позику.
«На підтвердження укладення електронного кредитного договору від 11 вересня 2019 року №00-434763 ТОВ «Качай гроші» було надано суду «LogFile» з чіткою хронологією дій учасників електронної комерції при укладенні електронного договору в інформаційно-комунікаційній системі», - йдеться у матеріалах справи з сайту судового реєстру.
Зважаючи на ці факти 17 лютого 2023 року суддя Шевченківського районного суду Києва Наталія Притула вирішила, що вона не допоможе жінці та не визнає договір недійсним.
В Національному банку звертають увагу, що фактична вартість мікропозики може відрізнятися від очікуваної.
«На вебсайті фінансових установ має бути зазначена загальна вартість кредиту з усіма комісіями та платежами, реальна річна процентна ставка, строки та суми, умови дострокового повернення, штрафні санкції у разі порушення умов кредитування тощо. Однак трапляються випадки, коли вартість кредиту може відрізнятися від очікуваної або рекламованої, бо фінансова установа вказує у своїх інформаційних матеріалах лише привабливу для споживача процентну ставку, наприклад, 1-2% за день користування кредитом. Це пряме порушення, що може ввести в оману щодо фактичної загальної вартості такого кредиту. Будь ласка, повідомляйте про подібні порушення Національний банк!», - йдеться в повідомленні регулятора.
Експерти радять перш ніж оформлювати кредит, з’ясувати основні умови. І перш ніж підписувати угоду, її варто прочитати та ретельно оцінити.
«Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять в НБУ.
Інформатор писав, що шахрай «повісив» на жінку 50 тисяч гривень боргу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.