Після сумнозвісного 536 року нашої ери багато великих цивілізацій пережили важкі часи
Періоди достатку, звісно, були в історії людства. Втім, вони часто руйнувалися спалахами насильства або повільно зникали в безвісті. Однак, з усіх часів, у які ми живемо, один рік особливо помітний в історії страждань людства - 536 рік нашої ери. Ця епоха була похмурою не лише через криваві війни й люті хвороби, але й через виверження вулкана, що спричинив так звану вулканічну зиму, повідомоляє IFLScience.
Ніхто до кінця не знає, який саме вулкан був відповідальним за це, хоча головним претендентом вважаєють Ілопанго в Сальвадорі. Дослідження 2018 року надало докази того, що виверження сталося в Ісландії, оскільки крижані керни в Європі містять вулканічне скло, хімічно схоже на частинки, знайдені по всій Європі та Гренландії.
Також можливо, що так звана вулканічна зима насправді була спровокована серією вивержень приблизно з 536 по 540 рік нашої ери. Яким би не був винуватець вулканічного виверження, його наслідки були драматичними. У листі, написаному в 538 році нашої ери, римський державний діяч Кассіодор писав:
"Люди стривожені, і природно стривожені, через надзвичайні знаки на небесах і з тривогою запитують, які події вони можуть передвіщати. Сонце, перша із зірок, здається, втратило своє звичне світло і має блакитний колір. Ми дивуємося, не бачачи тіней наших тіл опівдні, відчуваючи, як могутня енергія його тепла розсіюється... Місяць також, навіть коли його орбіту наповнює живлення, позбавлений своєї природної пишноти".
Прокопій, візантійський історик, який у той час жив на Близькому Сході, також писав про жах, спричинений туманним затемненням Сонця.
Існує також багато інших наукових доказів цього явища. Дерева, вирубані в Данії, демонструють надзвичайно вузькі кільця росту в середині VI століття через різкі зміни клімату, що відбулися в 536 році нашої ери, тоді як крижані керни з Гренландії та Антарктиди свідчать про те, що атмосфера в цей час була засмічена великою атмосферною кислотною пиловою завісою.
Серед темряви температура в Північній півкулі різко впала, а сільське господарство зазнало краху. Вчені вважають, що виверження 536 року нашох ери могли бути пов'язані з початком пізньоантичного Малого льодовикового періоду, який розпочався того ж року та був підкріплений ще більшими виверженнями приблизно у 540 та 547 роках нашої ери.
Літні температури по всьому світу впали на кілька градусів, а клімат Землі зазнав глибоких змін. Влітку в Китаї випав сніг, посухи вразили Південну Америку, а на Близькому Сході панував смертельний туман. Неминуче швидко настаі голод. Гельсько-ірландські аннали говорять про відсутність хліба в 536 році нашої ери, тоді як бубонна чума прокотилася через римський порт Пелузій у Єгипті.
У Європі та деяких частинах Азії 536 рік нашої ери був початком одного з найгірших періодів для життя. Пандемія чуми часів Юстиніана прокотилася Середземномор'ям. Серце Східної Римської імперії Константинополь особливо сильно постраждав, і мільйони людей загинули протягом наступних десятиліть.
Хоча багато століть потому остаточному краху імперії сприяли численні фактори, деякі вчені стверджують, що це смертельне поєднання кліматичної катастрофи та пандемії відіграло ключову роль у завершенні славетних днів Візантійської імперії.
Наслідки цього впливу поширилися далеко за межі Середземномор'я. У прохолодніших і сухіших умовах Центральної Азії скорочення пасовищ змусило кілька кочових племен мігрувати на схід, до Китаю. Цей рух спричинив зіткнення між мігруючими групами та місцевими силами у степових регіонах північного Китаю.
Дивним поворотом подій стало те, що деякі зі степових племен пізніше утворили союзи зі Східною Римською імперією. Разом вони допомогли повалити імперію в Персії. При цьому Аравійський півострів отримав більше дощів.
З огляду на проблеми старих імперій, Аравійський півострів - тепер трохи зеленіший, ніж у попередні століття - був готовий стати ареною для піднесення нової держави. І вона піднялася. Серед багатьох інших факторів, Арабська імперія вийшла на світову арену до VII століття нашої ери, швидко ставши однією з наймогутніших і найвпливовіших в історії.