У міжнародному дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, було змодельовано можливий ядерний конфлікт між двома південноазіатськими державами. Учені попереджали: наслідки такої війни можуть стати катастрофічними для всього людства
Міжнародна група вчених ще у 2019 році опублікувала дослідження, яке нині здається пророчим: у ньому серед іншого був змодельований сценарій повномасштабної війни між Індією та Пакистаном. Аналітики писали, що така війна могла б спалахнути у 2025 році та перерости у ядерне протистояння. Автори дослідження, серед яких фахівці з Університету Колорадо та Ратгерського університету США, провели детальне комп’ютерне моделювання наслідків такого конфлікту.
Як пише Wion, висновки вчених були опубліковані в журналі Science Advances, а до дослідницького консорціуму також долучились експерти з Національного центру атмосферних досліджень США, Університету Техасу, UCLA та екологічних організацій на кшталт NRDC. Основний меседж роботи - застереження людства від катастрофічних наслідків застосування ядерної зброї. Особливу увагу дослідники приділили важливості підтримки міжнародних угод, зокрема Договору ООН про заборону ядерної зброї, ухваленого у 2017 році.
Згідно з результатами моделювання, у разі повномасштабного обміну ядерними ударами між Індією та Пакистаном (з використанням приблизно 100 боєголовок з боку Індії та 150 з боку Пакистану) кількість жертв миттєво перевищить 100 мільйонів людей. Однак на цьому катастрофа не завершиться.
Ударна хвиля від вибухів спричинить масштабні пожежі, які викинуть до 36 мільйонів тонн сажі в атмосферу. Ці частинки заблокують до 35% сонячного світла, що, у свою чергу, викличе глобальне зниження температури до 5°C, суттєве скорочення врожайності (до -30%) і зниження продуктивності океанів на 15%. За словами співавтора дослідження Алана Робока, "навіть регіони, які не будуть безпосередньо уражені, відчують наслідки - через голод, економічний колапс і зміну клімату".
Ці зміни, попереджають вчені, збережуться мінімум на десятиліття. Адже дим тривалий час залишатиметься у верхніх шарах атмосфери.
На момент публікації дослідження Індія володіла від 130 до 140 ядерних боєголовок, але вчені прогнозували зростання арсеналу до 400-500 одиниць вже до 2025 року. Пакистан, зі свого боку, також нарощував ядерний потенціал, що підтримувало ризик неконтрольованої ескалації.
Останнім часом напруженість на індо-пакистанському кордоні знову загострилася, що викликає нову хвилю занепокоєння серед експертів і політиків. Напередодні міністр інформації Пакистану Аттаулла Тарар заявив, що Індія планує вчинити військові дії проти Пакистану. За даними розвідки, статися це мало б протягом 24-36 годин з 30 квітня. Того ж дня в Індії провели екстрене засідання за участі міністра оборони.
Попри напруженість, офіційний Ісламабад запропонував Нью-Делі мирний план, що міг би запобігти великій війні. Як повідомляє Reuters, Пакистан висловив готовність співпрацювати в розслідуванні теракту в Кашмірі за участю нейтральної сторони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.