Британці - забороняли, а голландці - висміювали: яка наймолодша мова на планеті

На це, здавалося б, просте питання набагато складніше відповісти

Мова, світ, вчені, наука, діти, люди, народ, регіон, географія
На наймолодшій офіційній мові світу говорить багато людей, а ви про таку, можливо, навіть і не чули

Яка наймолодна мова світу, - відповідь залежить від того, що ви маєте на увазі. Те, що визначає мову, може бути дещо суб'єктивним ізалежати від того, як ви відрізняєте мову від діалекту. І тим не менше, африкаанс - наймолодша офіційна мова, якою розмовляє велика кількість людей. Вона була офіційно визнана окремою мовою близько століття тому. Однак, все нові мови починають з'являтися й в інших місцях, пише IFLScience.

Мова африкаанс сягає корінням у часи Голландської Ост-Індської компанії, яка заснувала станцію на мисі в Південній Африці. Тут поселенці, відомі як бури, а також солдати та чиновники розмовляли голландською мовою XVII століття.

З роками голландці почали взаємодіяти з корінними народами койсанів, іншими європейцями та рабами з Мадагаскару, Індії, Східної Африки, Індонезії. Голландська мова, якою розмовляли на мисі, поступово спрощувалася, поглинаючи вплив інших мов. Зрештою, в результаті цього спрощення, вона стала такою собі контактною мовою.

Довідка. Контактні мови - функціонують як новий засіб спілкування в точці перетину, де зустрічаються різні групи людей.

Незважаючи на те, що британці намагалися заборонити цю мову, у 1825 році вона все ж продовжувала розвиватися. На початку 1860-х років були зроблені перші спроби писати африкаанс. Саме ці ранні спроби часто висміювалися як британцями, так і голландцями. Та вже у 1875 році заснували Товариство справжніх африканерів, яке пропагувало африкаанс як окрему офіційну мову.

Південна Африка - місце, де говорять на африкаанс.
Південна Африка - місце, де говорять на африкаанс.

Товариство сприяло свідомому культивуванню окремої африканерської культурної ідентичності. А в 1925 році уряд Південної Африки офіційно визнав африкаанс мовою, а не частиною нідерландської розмовної мови. Зараз африкаанс є однією з офіційних мов Південної Африки.

Нею розмовляє близько 9-10 мільйонів людей у ​​світі, причому як першою та другою мовою. Отже, офіційне прийняття африкаанс на початку XX століття робить її наймолодшою ​​визнаною мовою у світі. Однак є й інші мови, що розвиваються прямо зараз.

Мова "лайт варлпірі"

Протягом останніх 40-50 років почала з'являтися ще одна нова мова, якою наразі розмовляють лише близько 350 осіб. Так зана легка варлпірі або варлпірі рампаку почала процвітати в Лахаману - віддаленому селі на Північній території Австралії. На цьому відео можна почути, як дівчинка мовою "легкою варлпірі" розповідає історію про монстра.

Тобто, це креольська мова на основі англійської мови, якою розмовляють у північній Австралії. Це, по суті, лінгвістичний "перемикач кодів", за допомогою якого мова чергується між двома або більшою кількістю інших мов під час розмови.

Коли діти почали вивчати ці змішані речення, вони почали артикулювати їх як єдину граматичну систему, з якої мова розвивалася далі. З цих скромних початків легка варлпірі розвинулася та стала рідною мовою деяких корінних народів Лахаману.

Нікарагуанська жестова мова

Цю мову винайшли та розвинули глухі діти Нікарагуа.
Цю мову з часом розвинули глухі діти Нікарагуа.

Окрім легкої варлпірі, існує ще одна мова, яка починає виникати на наших очах, і це неймовірний приклад того, як мова може народитися з нуля за короткий час. До 1970-х років глухі люди в Нікарагуа у Центральній Америці жили в ізоляції. За таких умов вони здебільшого спілкувалися за допомогою знаків, якими користувалися разом з членами сім'ї. Не існувало офіційної чи спільної мови жестів.

Однак у 1977 році уряд відкрив першу державну школу для глухих дітей у Манагуа. Саме там глухі діти з усієї країни вперше зібралися разом. Кожен з них приніс із собою власні домашні жести, якими вони ділилися один з одним, граючись поза класом. Системи, що виникли в результаті цієї взаємодії, спочатку були базовими, але поступово почали упорядковуватися та розширюватися до системи з послідовною граматикою, синтаксисом і навіть абстрактними поняттями. 

Кожне нове покоління дітей додавало до цієї жестової мови щось нове і більш сучасне. У 1990-х роках виникло щось зовсім відмінне від базової суміші домашніх жестів, яку використовували їхні попередники. Те, що починалося як спільні жести, перетворилося на складну оригінальну мову, відому як нікарагуанська жестова мова. З роками спільнота її носіїв зросла до понад 1500 осіб.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube