Крім того, спікер хоче, щоб народ міг відкликати свого депутата, якщо той не виправдав очікувань
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук впевнений, що у парламенті України має існувати інститут відкликання народного депутата. Також він хоче, щоб закон та регламент передбачали більше підстав для позбавлення депутата повноважень. Інститут відкликання дозволить народу, котрий обрав нардепа, відкликати його назад, і це абсолютно нормальна практика, яка існує в багатьох країнах світу, вважає спікер Ради.
Також, за словами Стефанчука, зараз точаться дискусії про "імперативний мандат". Про це він сказав в інтерв'ю "Українським новинам", яке опубліковано 29 липня. Спікер наголосив, що це дозволить впливати на депутата, який пройде до Ради на потенційних наступних виборах за списками якоїсь партії та почне "вести якусь свою політику".
"Це питання дискусії, бо, з одного боку, не хочеться перетворити це на акціонерне товариство, де просто може сидіти людина з 40% голосів та придушувати депутатську ініціативу. З іншого боку, партійне структурування суспільства також є дуже важливим для майбутніх процесів", - впевнений він.
Глава парламенту стверджує, що він радить розширити перелік підстав для позбавлення народного депутата повноважень, серед них, зокрема, прогули та кнопкодавство. Тим часом зараз Конституція передбачає лише сім таких підстав, адже, за словами Стефанчука, Основний закон писався "як Конституція мирного часу, дуже багато речей не було врегульовано". При чому воєнний час до розширення списку "гріхів" депутатів, якщо до лютого 2022 року вони прогулювали та кнопкодавили так само, спікер не пояснив.
Нагадаємо, що кожен народний депутат, включаючи Миколу Тищенка, Мар'яну Безуглу, Миколу Задорожного та самого Стефанчука, обходиться українцям в понад 1,5 млн грн на рік. Окрім витрат на оренду житла та оплату проїзду, народні депутати також отримують фінансування для оплати праці своїх помічників-консультантів та витрати на відрядження
Згідно із Законом України "Про статус народного депутата", народний депутат може скласти мандат за власним бажанням. Або ж можлива ситуація набрання законної сили обвинувальним вироком до нього (стосовно депутата зареєстровано кримінальні провадження) – якщо Генпрокуратура вимагатиме цього.
В обох випадках депутати Верховної Ради України, згідно з її Регламентом, у 10-денний термін з подання комітету з етики мають проголосувати за ухвалу про складання повноважень депутата більшістю голосів від конституційного складу (226 і більше обранців).
Відповідно до ст. 81 Конституції України повноваження народного депутата України припиняються достроково у разі:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.