Президент без виборів: чи узурпує Зеленський владу з точки зору законодавства

Читать на русском

Тезу про “нелигітимність” глави держави розганяють російські пропагандисти та опозиція до влади

Читать на русском
Легітимність Володимира Зеленського
Чи стане Зеленський “нелегітимним” після травня. Колаж: Інформатор

Тезу про “нелигітимність” глави держави розганяють російські пропагандисти та опозиція до влади

Якби в Україні не був запроваджений воєнний стан і, власне, не тривало б повномасштабне вторгнення росії, то вже б цієї весни – а саме 20 травня – українці обирали б нового президента. Володимир Зеленський залишався б на своїй посаді до інавгурації наступника (якщо не переобрали його б самого), після чого склав би повноваження. Чим більше ми наближаємося до цієї травневої дати, тим частіше у суспільстві дискутують щодо того, чи залишиться Зеленський легітимним президентом без виборів, які, вочевидь, проводити під час великої війни ніхто не буде. Своєю чергою, багато експертів називають таку тезу російською пропагандою, яку “підтримують “корисні ідіоти” в опозиції”, а також наводять статті із Конституції, які суперечать заявам про “нелегітимність” глави держави.

Чи дійсно президент Володимир Зеленський узурпуватиме владу після п’ятирічної каденції та стане “нелегітимним”, які аргументи вказують на неправдивість такої інформації та як ставляться самі українці до того, що Зеленський обійматиме свою посаду до закінчення війни? Інформатор розібрався у цьому питанні.

“Криза легітимності” Зеленського – про що взагалі йдеться

Тему про те, чи буде Зеленський легітимним президентом після травня, обговорюють активно і вже давно. Згідно з Конституцією України, главу держави дійсно обирають на п’ять років. Втім, це не означає, що його повноваження обмежуються лише цим терміном. Однак керуючись статтею із Конституції, не тільки російська пропаганда, але й дехто на Заході та в нашій країні, серед яких також є представники опозиції, говорять, буцімто Зеленський захопить владу і стане “нелегітимним”. 

Водночас ексзаступник керівника ЦВК Андрій Магера у коментарі Інформатору раніше вже казав, що сумніви стосовно керування країною саме Зеленським посіяла і сама влада. На його думку, це відбулося, коли у 2023-му спікер Верховної Ради і його перший заступник висловлювали діаметрально протилежну позицію щодо проведення виборів в Україні під час воєнного стану – Стефанчук розглядав ймовірність проведення виборів під час війни, а Корнієнко пояснював, чому наразі вони неможливі і навіть пропонував змінити форму правління країною на президентську республіку.

Чи дійсно Зеленський стане “нелегітимним”

Стаття 108 Конституції України вказує на те, що президент має виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного лідера. Оскільки вибори відбудуться лише після війни, то і нового лідера українці обиратимуть лише тоді. Водночас деякі політики, серед також ексспікер ВР Дмитро Разумков, казали, що після п’ятирічного правління Зеленський має передати владу голові парламенту і навіть називали саме такий варіант законним.

Дійсно, можливість такого трансферу зазначена у ст. 112 КУ. Втім, лише на випадок, якщо президент достроково припинить свої повноваження. А у ст. 108 КУ перелічені чотири причини дострокового припинення повноважень президента, серед яких – відставка за власної ініціативи, неспроможність виконувати обов’язки за станом здоров’я, усунення глави держави з посади в порядку імпічменту або ж його смерть.

Пізніше у коментарі Інформатору Разумков заявив, що, на його думку, Володимир Зеленський просто має скласти власні повноваження – написати відповідну заяву після п’яти років каденції. А влада має звернутися до Конституційного Суду.

"Інформатор" також спілкувався із керівником Центру громадської аналітики "Вежа" Валерієм Клочком. За його словами, метою усіх подібних дискусій є дестабілізація політичної ситуації в Україні. Саме такий план має росія, що маніпулює акаунтами у соцмережах, найбільше – у Facebook та мережі Х. При цьому, ймовірно, держава-терорист сприяє просуванню ідей, які висловлюють українські політики та блогери, навіть із проукраїнською позицією, а ці ідеї потенційно ведуть до напруження політичної ситуації. Він додає, що усі російські вкиди можуть вилитися у “парламентську кризу” – блокування роботи Ради, яка не зможе приймати закони, а думка опозиції вкрай відрізнятиметься від провладної, після чого обидві сторони барикад радикалізуватимуться. Тож, на його думку, дійти все може навіть до умовного “Майдану-3”. Про таку російську спецоперацію проти українців, яка і мала б призвести до масових мітингів, попереджала і українська розвідка.

Водночас Клочок запевняє, що саму тезу про “нелегітимність” Зеленського запустила українська опозиція, яка для російської пропаганди “виконує примітивну роль корисних ідіотів”. Крім того, політолог Володимир Фесенко називає розмови про буцімто “узурпацію влади” Зеленським “маячнею”. Він також для аргументу навів вже згадані статті Конституції та зазначив, що повноваження Зеленського не закінчуються у травні, а зворотне стверджує російська пропаганда та політики й активісти, які знаходяться в опозиції.

Щодо Верховної Ради, то є норма, згідно з якою повноваження парламенту закінчують після дії воєнного стану та обирання нового складу ВР, але щодо глави держави такої норми немає. Саме тому, за словами експерта, відповідне роз’яснення має дати КСУ.

Наприкінці лютого цього року стало відомо, що Офіс Президента підготував текст звернення до Конституційного суду України щодо легітимності перебування Володимира Зеленського на посаді глави держави після закінчення його повноважень 20 травня. Про це писали низка ЗМІ з посиланням на джерела в адміністрації Зеленського. Влада хотіла поставити суддям кілька питань – щодо проведення президентських виборів в умовах воєнного стану та, власне, легітимності повноважень президента після його п'ятирічного терміну. За планом керівництва ОП, депутати від "Слуги народу" подадуть апеляцію до Конституційного суду, але Рада поки не отримала звернення. 

Як ставляться українці до подальшого президентства Зеленського

У лютому 2024-го Київський міжнародний інститут соціології провів опитування серед українців стосовно подальшого правління Володимира Зеленського. Згідно з результатами, переважна більшість громадян – 69% – вважають, що Зеленський має залишитися на нинішній посаді до кінця воєнного стану. Тільки 15% респондентів вважають, що все ж треба провести вибори (з них 4% говорять, що треба призупинити воєнний стан і 11% - внести зміни до відповідних законів й провести вибори під час воєнного стану). Ще 10% українців підтримують варіант, згідно з яким у травні 2024 року Володимир Зеленський складає свої повноваження і до обрання нового президента повноваження очільника держави буде виконувати голова Верховної Ради.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.