В Офісі президента хочуть отримати офіційну позитивну відповідь від КС щодо легітимності перебування Володимира Зеленського на посаді президента України після завершення п'ятирічного терміну, але стримує той факт, що більшість суддів були призначені на посади Порошенком
Видання "Дзеркало тижня" стверджує, що Офіс президента України підготував текст звернення до Конституційного суду. У ньому йдеться про легітимність перебування Володимира Зеленського на посаді глави держави по завершенні його повноважень 20 травня 2024 року. Якщо суд дасть позитивну відповідь - це зняло б усі питання в суспільстві щодо "юридично протермінованого" президента. Але є ймовірність, що КС вирішить інакше. Тому подати звернення наразі не наважуються.
Про це йдеться у статті видання, яку опублікували у вівторок 27 лютого. Журналісти посилаються на власні джерела у команді президента. Жодних імен не називають.
Видання нагадує, що, за конституцією України, під час дії воєнного стану голосування організовувати не можна. Але все ж таки Офіс планує уточнити, чи основний закон дозволяє проведення президентських виборів у цих умовах, щоб припинити будь-які спекуляції на цю тему. І це буде першим питанням у зврненні. Друге питання, яке поставлять суддям - легітимність повноважень президента після закінчення п'ятирічного терміну перебування на посаді.
"Відповідь КС на перше питання має внести ясність стосовно відповідності Конституції заборони проведення виборів в умовах воєнного стану, яка передбачена Виборчим кодексом та законом про воєнний стан. Друге питання для ОП є більш важливим і стосується воно легітимності повноважень президента після закінчення п’ятирічного строку перебування на посту, тобто після 20 травня. за задумом керівництва офісу президента звернення до КС зроблять депутати від пропрезидентської партії "Слуга народу". Але парламентарям звернення ще не передали", - пояснюють журналісти, посилаючись на інформацію від джерел ОП.
Попри те, що звернення від ОП готове, надсилати його не наважуються. Причина банальна - бояться отримати негативну відповідь щодо легітимності Зеленського. Адже сьогодні у Конституційному суді здебільшого працюють люди, яких свого часу призначив попередній президент Петро Порошенко. І у Зеленського побоюються, що рішення буде не на користь нинішнього президента, бо судді можуть визнати його "протермінованим".
"Для ухвалення рішення КСУ потрібно 10 голосів. На сьогодні більшість у КСУ – 13 суддів із 18, які за Конституцією мають входити до складу Конституційного Суду. При чому більшість із них (семеро) була призначена або особисто президентом Порошенком (четверо), або за його каденції парламентом чи зʼїздом суддів (троє). Тобто, не можна виключати й чисто політичну складову ймовірного рішення", - пояснює видання мотиви ОП, керуючись розмовою зі своїм інсайдером.
Відтак у команді президента схиляються до того, щоб не ініціювати ніяких звернень до КСУ. Натомість аргументувати неможливість проведення президентських виборів та правомірність пролонгації повноважень президента Володимира Зеленського відповідними нормами Конституції та закону "Про правовий режим воєнного стану". Стаття 11 дозволяє керувати йому державою далі, якщо в країні йде війна і вибори провести неможливо.
"Погана ідея. Я до цього ставлюсь, як до зрадницької позиції до України", – так сказав президент 25 лютого під час пресконференції на форумі "Україна.Рік 24", коли йому поставили питання щодо виборів під час війни.
Зеленський наголосив, що цей російський наратив відкидають навіть партнери з G7, а тому українці тим більше повинні розуміти такі речі. І навіть порадив журналістам звернутись, наприклад, до Емманюеля Макрона, щоб він підтвердив правдивість його слів.
Водночас 27 лютого з'явилась інформація від Комітету з питань розвідки при президенті України, що навесні 2024 року російські спецслужби впроваджуватимуть новий план дестабілізації ситуації в Україні з умовною назвою "Майдан-3". Кремль намагається підірвати країну зсередини. Кажуть, що якраз таки питання про нібито "юридичну протермінованість" президента Зеленського будуть розкручувати дуже активно.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Усвідомлення походження агресії - ключ до розуміння війни. Дізнайтеся, як Путін поширює свою агресію та її вплив на Росію. Ця динаміка формує страх та безвольність у росіян, що призводить до вирощування покоління, що мовчки терпить та боїться сильніших. Деталі та глибші роздуми - у відео.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.